تاثیر خنده بر درمان بیماریهای قلبی

جلوگیری و درمان بیماری های قلبی با خنده

laughخنده و سلامت قلب

خنده بهترین راه برای تغییر حس و حالتان است که بدون هیچ هزینه ای در دسترس است حتی خنده ای بدون دلیل و کاملاً مصنوعی نیز میتواند موثر باشد.

آیا خندیدن و شوخ طبعی برای قلب مفید است؟ چگونه؟

آیا تا به حال شنیده اید که “خنده به سلامت قلب کمک می کند؟” بله کاملا درست است، زمانی که حرف از بیماری های قلبی به میان می آید، حقیقتی وجود دارد که می گوید خنده بهترین دارو است. Suzanne Steinbaum متخصص قلب در بیمارستان لنوکس هیل در نیویورک می گوید: ‌”تحقیقات نشان می‌ دهند که خندیدن می ‌تواند هورمون ‌های استرس را کاهش دهد، التهاب سرخرگ را کاهش دهد و HDL یعنی کلسترول خوب را افزایش دهد.”

دکتر Steinbaum، که سخنگوی انجمن قلب آمریکا برای جنبش زنان آمریکا است، گفت: «وقتی شروع به خندیدن می کنید، این شما را مجبور خواهد کرد که احساس بهتری داشته باشید.» جالب است بدانید که اثرات خندیدن 24 ساعت در بدن شما باقی خواند ماند، این یک دلیل فوق العاده برای خندیدن هر روزه شماست.

دکتر Steinbaum معتقد است که خطر ابتلا به بیماری‌ های قلبی در زنان پس از یائسگی افزایش می ‌یابد. او به تحقیقاتی اشاره کرد که نشان می ‌دهند افرادی که مبتلا به بیماری ‌های قلبی هستند، در مقایسه با افراد دیگر، ۴۰ درصد کم‌ تر می خندند.

او در مورد این مطالعه گفت: «برای مردم بسیار مفید است که دیدگاه مثبتی داشته باشند.»

Barry Jacobs ، روانشناس بالینی و سخنگوی شورای ملی قلب آمریکا خنده را به عنوان “یک تکنیک عالی برای تقویت سلامت” دانست. او در این مورد می گوید:‌ «خنده باعث کاهش استرس و اضطراب می شود و می تواند التهاب رگ های خونی را کاهش دهد. فکر می کنم همه ما این احساس که طنز برای ما خوب است، را درک می کنیم.»

Jacobs می گوید: ‌«تحقیقات در مورد این موضوع محدود است. در طول 40 سال گذشته، مطالعات نشان داده است که افراد با تیپ شخصیتی خاص _ مانند افرادی که معمولا خصمانه و عصبانی هستند- بیشتر به بیماری قلبی مبتلا می شوند. بنابراین، اگر خنده را نقطه مقابل خشم در نظر بگیریم، این قابل قبول است که افراد با حس شوخ‌ طبعی بهتر کمتر در معرض خطر بیماری‌ های قلبی قرار می گیرند.

دکتر Jacobs نیز همانندSteinbaum به مطالعات محققان مرکز پزشکی دانشگاه مریلند اشاره کرد. تحقیقات دانشگاه مریلند، گردش رگ‌ های خونی را در دو گروه که فیلم های مختلف تماشا کرده بودند، مورد بررسی قرار داد. یک گروه شاهد بخش‌ های پر استرس فیلم نجات سرباز رایان (Saving Private Ryan) بودند، در حالی که گروه دیگر، بخش‌ هایی از فیلم طنز (There’s Something About Mary) را تماشا می ‌کردند.

نتایج حاکی از آن است که، کسانی که در حال مشاهده فیلم “نجات سرباز رایان” بودند، رگ های خونی تنگ تر شده و گردش خون کاهش یافته بود و کسانی که در حال تماشای فیلم طنز بودند، رگ های خونی متسع شده و گردش خون افزایش می یابد.

دکتر Steinbaum گفت: «شاید بتوانیم خنده را باید به عنوان بخشی از راه پیشگیری ازابتلا به بیماری های قلبی تجویز کرد. خود من هم شگفت زده می شوم اگر بتوانیم به مردم بگوییم كه برای آن ها خندیدن حکم دارو را دارد.»


و اما سخن پایانی…

خندیدن واقعا یک داروی دلچسب است. سلامت قلب، فقط یکی از فواید شگفت انگیز خندیدن است. این عادت مثبت تاثیرات بسیار خوبی بر سلامت روح و روان نیز دارد. به عنوان سخن پایانی مطلب بهترین جمله این است: بخندید و بخندانید تا سالم تر بمانید.


نظر خود را بیان کنید