حس نوستالژیک شنیدن صدای شلیک تفنگ بادی شاید برای بسیاری از افراد، یادآور روزهای مدرسه رفتن و حضور فردی با یک تفنگ بادی و یک سیبل مملو از نشانه‌های تیراندازی و چند جایزه باشد؛ همان تفنگی که عمدتا یا لوله‌اش کج بود و یا نشانه‌گیری‌اش خراب.

اما تفنگ بادی هم یک محصول نظامی است و بخشی از سلاح هایی هستند که امروز در نقاط مختلف دنیا به منظور ورزش تیراندازی و یا شکار حیوانات کوچک مثل خرگوش و یا پرنده هایی مثل کبک استفاده می شود. در کشورمان نیز مدلهای گوناگونی از سلاح های بادی وجود دارد که عمدتا در دو کالیبر 4.5 و 5.5 میلی متر عرضه می شود.

بسته به عواملی همچون نوع مواد به کار رفته در سلاح، کیفیت ساخت و سرعت دهانه ساچمه پرتابی قیمتهای متفاوتی برای این سلاح ها وجود دارد. با توجه به تنوع بسیار زیاد این سلاح ها در بازار داخلی که پرداخت به آنها از حوصله این مکان خارج است سعی داریم تا به معرفی 5 مدل معروف در بازار داخلی بپردازیم.

در یک تعریف کلی یک تفنگ بادی سلاحی است که در آن برای به حرکت درآوردن ساچمه مورد نظر از نیروی هوای ایجاد شده توسط پیستون و پمپ گاز موجود در سلاح استفاده می شود. نحوه مسلح کردن این سلاح ها نیز در اکثر مدلها به این صورت است که به اصطلاح لوله سلاح از نقطه اتصال به بدنه خم شده و ساچمه مورد نظر به صورت دستی در لوله قرار می گیرد. لازم به ذکر است که تمامی سلاح های معرفی شده در این لیست قابلیت نصب دوربین را دارا هستند.


تنفگ بادی وایرخ 80

اولین سلاح در لیست ما یک تفنگ بادی آلمانی از شرکت معروف ” وایرخ ” است. این کمپانی آلمانی از سال 1899 در حوزه سلاح های شکاری و ورزشی فعال بوده و تا به امروز به عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان سلاح های شکاری و ورزشی فعالیت می کند. مدل وایرخ 80 این کشور از جمله مدلهای معروف در سطح جهان و همچنین ایران است که در دو کالیبر 4.5 و 5.5 عرضه می شود.

 وایرخ 80

وایرخ 80 طولی در حدود 150 سانتی متر داشته و وزن آن نیز در حدود 4 کیلوگرم است. شاید بتوان این وزن بالا را به نوعی یک نکته منفی برای این سلاح به حساب آورد. سرعت دهانه برای مدل کالیبر 4.5 این سلاح 295 و برای مدل 5.5 آن 245 متر بر ثانیه است. در بحث شکار می توان از این سلاح برای شکار پرنده های کوچک و متوسط بهره برد.


تنفگ بادی شادو 1000

این اسلحه بادی ساخت شرکت “گامو” از اسپانیا یکی از پروفروش ترین و محبوب ترین سلاح های بادی در بازار ایران به شمار می آید. شادو 1000 از جنس ترکیبی فیبر مصنوعی و پلاستیک ساخته شده و مقاومت خوبی در برابر شرایط دشوار محیطی و آب و هوایی دارد. شرکت گامو به عنوان بزرگترین تولید کننده سلاح های بادی در اتحادیه اروپا این مدل را طراحی کرده است و به دلایلی همچون وزن و قیمت مناسب و عمر بالای لوله و سایر قطعات از شادو 1000 یک انتخاب مناسب ساخته است. این سلاح در دو کالیبر 4.5 و 5.5 میلی متر به بازار عرضه شده است.

شادو 1000

طول این سلاح در حدود 110 سانتی متر و وزن آن 3 کیلوگرم است. سرعت دهانه این سلاح در کالیبر 4.5 در حدود 305 و در کالیبر 5.5 در حدود 220 متر بر ثانیه است. یک نکته مهم را در مورد این سلاح به خاطر داشته باشید.

این سلاح عمدتا با رنگ تمام مشکی به بازار عرضه شده و از فواصل دور بسیار شبیه به سلاح های جنگی گلوله زنی می باشد. سعی کنید به هیچ عنوان آن را در مکان های عمومی در معرض دید قرار ندهید زیرا می تواند باعث ایجاد ترس و همچنین به اشتباه انداختن مامورین انتظامی شود.


تفنگ بادی رنجر 125

این سلاح نیرومند بادی ساخت شرکت ترکیه ای “هاتسان” از دیگر نامهای مشهور در بازار داخلی است. این سلاح در کالیبر 5.5 از سرعت دهانه ای در حدود 305 متر بر ثانیه است که آن را به یک انتخاب بسیار نیرومند در کلاس خود بدل می کند. این سرعت دهانه البته لگد این سلاح را نیز افزایش داده است که باعث میشود دقت رنجر 125 تا حدودی در مقایسه با سایر سلاح ها در این سری کمتر باشد.

رنجر 125

به علت سرعت دهانه بالا شعله‌پوشی مانند یک صدا خفه‌کن روی این سلاح نصب شده است که تا حدودی از صدای خروجی سلاح می‌کاهد. طول این سلاح در حدود 124 سانتی متر و وزن آن نیز در حدود 3.5 کیلوگرم است. بدنه رنجر 125 نیز به مانند شادو 1000 از مواد مصنوعی ترکیبی ساخته شده و به دلیل استفاده از رنگ تیره در بدنه از آن بهتر است که ملاحظات امنیتی مطرح شده در مورد شادو در این مورد نیز رعایت شود.


تفنگ بادی والتر 1250

مدل 1250 از شرکت آلمانی والتر که به “دومینیتور” نیز شهرت دارد یکی دیگر از سلاح های معروف موجود در بازار داخلی است. شرکت آلمانی والتر از جمله تولید کنندگان قدیمی سلاح های جنگی و شکاری در جهان است و محصولات آن به خاطر کیفیت بالا در رده های مختلف از شهرت جهانی برخوردارند.

 والتر 1250

یک نکته جالب در مورد این سلاح این است که بر خلاف دیگر مدلهای معرفی شده از گلنگدن برخوردار بود و هشت عدد ساچمه نیز در خشابی دایره شکل در سلاح قرار می گیرد. در مدل 5.5 میلی متر این سلاح سرعت دهانه در حدود 290 متر بر ثانیه برآورد شده است و در مدل کالیبر 4.5 میلی متر نیز سرعت در حدود 350 متر بر ثانیه است. این سلاح بیشتر برای شکار پرنده ها به کار می رود. طول این سلاح در حدود 140 سانتی متر بوده و بدنه آن از مواد ترکیبی و مصنوعی ساخته شده است.


تفنگ بادی دیانا 56

اما باید گفت که مدل “دیانا ” یکی از معروفترین گونه های تفنگهای بادی در ایران به شمار می رود. این سلاح های آلمانی که توسط شرکت “RWS” تولید می شوند در بازار جهانی با نام تجاری دیانا به فروش می رسند. مدل 56 این سلاح یکی از دقیقترین اعضای این خانواده است که در اصل از آن در مسابقات تیراندازی استفاده می شود.

دیانا 56

این سلاح بر خلاف عمده سلاح‌های بادی از بغل مسلح می شود. وزن بالای دیانا 56 یکی از نکات مشخصه اصلی این سلاح به شمار می رود. این سلاح بیش از 5 کیلوگرم وزن دارد و بدنه آن از چوب راش ساخته می شود. طول این سلاح در حدود 113 سانتی متر است. سرعت دهانه این سلاح در کالیبر 4.5 در حدود 350 متر بر ثانیه و در کالیبر 5.5 میلی متر 260 متر بر ثانیه است.

اگرچه در سال های گذشته تفنگ بادی با نام “تند باد” با کالیبر 4.5 و 5.5 و سرعت شلیک ساچمه 175متر بر ثانیه در داخل ایران نیز به تولید رسیده است اما ظاهرا تولید آن مدتهاست متوقف شده است و در حال حاضر بعضا به صورت دست دوم در بین دارندگان آن خرید فروش می شود. با نگاهی به بازار این گونه از سلاح ها و پتانسیل های بالایی که در این حوزه در این کشور وجود دارد می توان با سرمایه گذاری در این بخش علاوه بر تامین نیاز داخل به بازارهای خارجی نیز چشم داشت. هرچند کاربران این تفنگ نیز مواردی چون کیفیت واشر پيستون و فنر آن را به عنوان نقاط ضعف این تفنگ بیان می کردند که با پیشرفت صنایع اسلحه سازی کشورمان، این موضوع نیز هم اکنون قابل حل است.

ضمنا بالا رفتن قیمت ارز موجب خواهد شد هر تولید ایرانی که با قیمتی مناسب وارد بازار شود، هم امکان عرضه گسترده داخلی و هم صادرات را پیدا کند.

تفنگ بادی تندباد
تفنگ بادی تندباد

اما یک نکته مهم که باید در پایان به آن اشاره کرد این است که چنانچه قصد خرید یک قبضه از این سلاح‌ها را دارید به خاطر داشته باشید که این سلاح‌ها می‌توانند کشنده بوده و زخم‌های مرگباری را ایجاد کنند. رعایت نکات ایمنی برای استفاده از این سلاح ها بسیار مهم است. فراموش نکنید که تفنگهای بادی هم یک اسلحه محسوب می شوند و می توانند به راحتی یک انسان را از پای در بیاورند.


نظر خود را بیان کنید