تنهایی alone

تنهایی یک احساس انسانی است که برای هر فرد پیچیده و منحصر به فرد است. از آنجا که تنهایی هیچ علت مشترکی در بین افراد ندارد، پیشگیری و درمان این وضعیت روحی که به طور بالقوه مخرب است، می تواند بسیار متفاوت باشد. به عنوان مثال، یک کودک تنها که برای پیدا کردن دوست در مدرسه تلاش می کند، نیازهای متفاوتی نسبت به فرد بزرگسال تنهایی دارد که همسرش به تازگی فوت کرده است.

در این مقاله از مجله آلامتو درباره منظورمان از واژه “تنهایی” و همچنین علل مختلف، پیامدهای سلامتی، علائم و درمان های احتمالی آن بحث می کنیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


تعریف تنهایی

در حالی که تعاریف رایج، تنهایی را حالت خلوت یا تنها بودن توصیف می کند، تنهایی در واقع یک حالت روحی است. تنهایی باعث می شود افراد احساس پوچی کنند. افرادی که تنها هستند اغلب مشتاق تماس انسانی هستند، اما وضعیت ذهنی آنها ایجاد ارتباط با دیگران را دشوارتر می کند.

محققان معتقدند که تنهایی با انزوای اجتماعی، مهارت های اجتماعی ضعیف، درون گرایی و افسردگی همراه است. به اعتقاد بسیاری از کارشناسان، تنهایی لزوماً تنها بودن نیست. بلکه اگر احساس تنهایی و انزوا می کنید، اینگونه است که تنهایی بر وضعیت روحی شما تأثیر می گذارد. به عنوان مثال، یک دانشجوی سال اول دانشگاه ممکن است با وجود احاطه شدن توسط هم اتاقی ها و دیگر همسالان احساس تنهایی کند. سربازی که کار نظامی خود را آغاز می کند، ممکن است پس از اعزام به محل خدمت، با وجود اینکه دائماً توسط سایر نیروهای نظامی احاطه شده است، احساس تنهایی کند.


تنهایی در برابر خلوت

در حالی که تحقیقات به روشنی نشان می‌دهند که تنهایی و گوشه‌گیری برای سلامت ذهنی فرد بد هستند، اما باید بدانید که بین تنهایی و خلوت کردن تفاوت زیادی است. در حقیقت، خلوت کردن شماری از فواید سلامتی ذهنی مهم را در بر دارد، از جمله این که به افراد اجازه می‌دهد تا بهتر تمرکز کند.

احساس تنهایی با تمایل به ارتباطات اجتماعی مشخص می شود. تنهایی غالباً به عنوان جدایی غیر ارادی، طرد یا رها شدن توسط دیگران شناخته می شود. از سوی دیگر خلوت کردن کاملا داوطلبانه است. افرادی که از گذراندن وقت خود با خودشان لذت می‌برند، به حفظ روابط اجتماعی مثبت خود ادامه می‌دهند و می‌توانند به زمانی که مشتاق ارتباط هستند بازگردند. آنها هنوز وقت خود را با دیگران می گذرانند، اما بین این روابط و دوره های زمانی خلوت کردن با خودشان تعادل را برقرار می کنند.


علل تنهایی

عوامل موثر بر تنهایی شامل متغیرهای موقعیتی، مانند انزوای فیزیکی، نقل مکان به محل جدید و جدایی است. مرگ شخص مهم در زندگی یک فرد نیز می تواند منجر به احساس تنهایی در او شود.

علاوه بر این، تنهایی می‌تواند نشانه‌ای از یک اختلال روانی مانند افسردگی باشد. افسردگی اغلب باعث عقب نشینی اجتماعی افراد می شود که می تواند منجر به گوشه گیری شود. همچنین تحقیقات نشان می دهد که تنهایی می تواند عاملی باشد که باعث ایجاد علائم افسردگی می شود.

تنهایی را می توان به عوامل درونی مانند عزت نفس پایین نیز نسبت داد. افرادی که به اعتماد به نفس ندارند اغلب معتقدند که ارزش توجه دیگران را ندارند، که این تفکر می تواند منجر به انزوا و تنهایی مزمن شود.

عوامل شخصیتی نیز ممکن است در این امر نقش داشته باشند. به عنوان مثال، افراد درون گرا تمایل کمتری به گسترش ارتباطات اجتماعی دارند، که این نیز می تواند به احساس انزوا و تنهایی بیانجامد.


خطرات سلامتی مرتبط با تنهایی

تنهایی

تنهایی تأثیرات منفی زیادی بر سلامت جسمی و روانی دارد، از جمله این خطرات می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 • اعتیاد به الکل و مصرف مواد مخدر
 • تغییر عملکرد مغز
 • پیشرفت بیماری آلزایمر
 • رفتارهای ضد اجتماعی
 • بیماریهای قلبی عروقی و سکته مغزی
 • کاهش حافظه و یادگیری
 • افسردگی و خودکشی
 • افزایش سطح استرس
 • تصمیم گیری ضعیف

اینها تنها زمینه هایی نیستند که تنهایی به آنها آسیب می زند. بزرگسالان تنها در مقایسه با افرادی که تنها نیستند ورزش کمتری انجام می دهند. همچنین تنهایی تنظیم فرایندهای سلولی عمیق را در بدن مختل می کند و افراد را مستعد پیری زودرس می کند.


تحقیقات درباره تنهایی چه می گویند؟

افرادی که احساس تنهایی کمتری می کنند بیشتر احتمال دارد ازدواج کنند، درآمد بالاتری داشته باشند و از وضعیت تحصیلی بالاتری برخوردار باشند. سطوح بالای تنهایی با علائم سلامت جسمانی، تمایل به تنها زندگی کردن، شبکه های اجتماعی کوچک و روابط اجتماعی با کیفیت پایین مرتبط است.


ارتباط با دوستان نزدیک به مبارزه با تنهایی کمک می کنند

آمارها حاکی از آن است که تنهایی به ویژه در نسل های جوان بطور فزاینده ای در حال گسترش یافتن است. بر اساس یک نظرسنجی در سال 2019، 25 درصد از بزرگسالان بین 18 تا 27 سال گزارش کردند که هیچ دوست صمیمی ندارند، این در حالی است که 22 درصد از آنها گفته اند که هیچ دوستی ندارند.

ظهور اینترنت و رسانه های اجتماعی تا حدی مقصر هستند. کارشناسان معتقدند که این کمیت تعامل اجتماعی نیست که با تنهایی مبارزه می کند، بلکه کیفیت آن است.داشتن چند دوست صمیمی برای رفع تنهایی و کاهش پیامدهای منفی سلامتی مرتبط با این وضعیت روحی کافی است. تحقیقات نشان می دهد که تجربه تماس حضوری با دوستان به افزایش حس رفاه و سلامت افراد کمک می کند.


تنهایی می تواند مسری باشد

یک مطالعه نشان می دهد که تنهایی ممکن است واقعا مسری باشد. تحقیقات نشان داده است که افراد غیرتنهایی که وقت خود را با افراد تنها می گذرانند بیشتر در معرض احساس تنهایی هستند.


تنهایی چیست

نکاتی برای پیشگیری و غلبه بر تنهایی

تنهایی قابل غلبه است. برای ایجاد تغییر نیاز به تلاش آگاهانه شما دارد. در درازمدت، ایجاد تغییراتی می تواند شما را فردی شادتر و سالم تر کند و به شما این امکان را بدهد تا بر روی اطرافیان خود تأثیر مثبت بگذارید.

در اینجا چند راه برای جلوگیری از تنهایی وجود دارد:

 • خدمات اجتماعی یا فعالیت های که از آن لذت می برید انجام بدهید. این موقعیت ها فرصت های بسیار خوبی برای ملاقات با مردم و ایجاد دوستی ها و تعاملات اجتماعی جدید هستند.
 • انتظار بهترین ها را داشته باشید. افراد تنها اغلب انتظار طرد شدن را دارند، بنابراین همیشه افکاری منفی در سرمی پرورانند. برای جلوگیری از تنهایی روی افکار و نگرش های مثبت در روابط اجتماعی خود تمرکز کنید.
 • بر توسعه روابط با کیفیت تمرکز کنید. به دنبال افرادی باشید که نگرش ها، علایق و ارزش های مشابهی با شما دارند.
 • بفهمید که تنهایی نشانه این است که چیزی باید تغییر کند. انتظار نداشته باشید که همه چیز یک شبه تغییر کند، اما می توانید قدم هایی را بردارید که به شما کمک می کند احساس تنهایی خود را از بین ببرید و ارتباطاتی ایجاد کنید که از رفاه شما حمایت می کند.
 • تاثیرات تنهایی را بر زندگی خود درک کنید. پیامدهای جسمی و روحی زیادی برای تنهایی وجود دارد. اگر برخی از این علائم را که بر احساس شما تأثیر می گذارد تشخیص دادید، سعی کنید با آنها مبارزه کنید.
 • به یک گروه بپیوندید. سعی کنید یک گروهی ایجاد کنید که افراد منطقه شما با علایق مشابه بتوانند دور هم جمع شوند. همچنین می توانید در کلاس های کالج محلی شرکت کنید، به باشگاه کتاب بپیوندید یا در کلاس ورزش شرکت کنید.
 • رابطه فعلی را تقویت کنید. ایجاد ارتباطات جدید مهم است، اما بهبود روابط موجود نیز می تواند راهی عالی برای مبارزه با تنهایی باشد. سعی کنید با یک دوست یا یکی از اعضای خانواده که مدتی است با او صحبت نکرده اید تماس بگیرید.
 • با کسی که می توانید به او اعتماد کنید صحبت کنید. ارتباط با کسی برای صحبت در مورد احساستان مهم است. این فرد می تواند کسی باشد که می شناسید مانند اعضای خانواده، اما پزشک یا درمانگر نیز گزینه های خوبی برای حرف زدن هستند. درمان آنلاین می تواند یک گزینه عالی باشد زیرا به شما امکان می دهد هر زمان که برای شما مناسب است با یک درمانگر تماس بگیرید.

نظر خود را بیان کنید