قرص دوفاستون برای چیست

در این مطلب از آلامتو به معرفی قرص دوفاستون می پردازیم و طریقه مصرف آن برای تنظیم پریودی، کیست، فیبروم و … را شرح می دهیم.

قرص دوفاستون برای تنظیم قاعدگی

دوفاستون یک داروی تجویزی است که متعلق به گروه هورمونی است. علاوه بر این، دوفاستون همچنین دارویی است که به زنان باردار کمک می کند تا بارداری را حفظ کنند یا می تواند توانایی زنان را برای باردار شدن افزایش دهد. دوفاستون دارویی است که تنها با تجویز پزشک متخصص با هدف مشخص باید مصرف شود. طریقه مصرف قرص دوفاستون برای تنظیم قاعدگی و پریود، تنبلی تخمدان و کیست را در ادامه این مطلب بخوانید.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف مفنامیک اسید برای قطع خونریزی

قرص دوفاستون برای چیست؟

قرص دوفاستون یک هورمون زنانه (پروژستین) است. این ماده از ماده فعال تشکیل شده است: دیدروژسترون، یک هورمون مصنوعی که در شکل طبیعی خود شبیه هورمون های جنسی است. بنابراین، دوفاستون یک داروی هورمونی است که معمولاً در شرایطی که از روش‌های کمک باروری برای تسهیل باروری استفاده می‌شود، تجویز می شود.علاوه بر این، از طریق اصلاح سطح پروژسترون عمل می کند و منجر به تحریک دیواره های رحم می شود. این امر آمادگی برای بارداری و همچنین محافظت از بارداری فعلی را افزایش می دهد. همچنین برای درمان بیماری ها به ویژه در مواردی که هورمون زنانه (پروژسترون) کافی وجود ندارد، استفاده می شود. قرص دوفاستون اغلب در پیشگیری، کنترل، بهبود و درمان علائم، شرایط و بیماری های زیر استفاده می شود:

  • ناباروری
  • اندومتریوز
  • ناباروری ناشی از کمبود لوتئال
  • سندرم پیش از قاعدگی
  • سقط جنین
  • دیسمنوره
  • سقط جنین
  • آمنوره ثانویه
  • جایگزینی هورمونی درمانی
  • سیکل های نامنظم و خونریزی ناکارآمد رحم در نتیجه عدم تعادل هورمونی.

طریقه مصرف قرص دوفاستون برای تنظیم قاعدگی و پریود شدن

اختلال در چرخه قاعدگی یک مشکل رایج در زنان است. تنها با چند روز تاخیر، نباید به روش های رادیکال متوسل شوید، زیرا تعدادی از عوامل می توانند آن را تحریک کنند: از استرس در محل کار گرفته تا سرماخوردگی. اما اگر فقدان قاعدگی مزمن شده باشد و همچنین با تاخیر بیش از 10-14 روز، پزشکان به شما توصیه می کنند که تحت درمان با داروهای هورمونی قرار بگیرید. یکی از موثرترین آنها مصرف قرص دوفاستون برای تنظیم قاعدگی است.

عدم وجود قاعدگی باعث کمبود پروژسترون می شود – هورمونی که با آن تخمک گذاری اتفاق می افتد. دوفاستون یک جایگزین مصنوعی برای پروژسترون است. . ماده فعال موجود در آن، دیدروژسترون است. یک قرص حاوی 10 میلی گرم از این ماده است.

در اغلب موارد، زمانی که تاخیر بیش از 8 روز وجود دارد، دوفاستون برای 10 روز تجویز می شود که باید از روز 16 سیکل قاعدگی مصرف شود و پس از قطع آن سه تا ده روز بعد پریودی اتفاق می افتد، در غیر از این باردارید.

طریقه مصرف قرص دوفاستون برای تنبلی تخمدان

برای درمان مداوم، 10 یا 20 میلی گرم دیدروژسترون در روز باید در نیمه دوم سیکل قاعدگی تجویز شود. روز شروع و تعداد روزهای درمان به طول چرخه فردی بستگی دارد.

می توانید تا 20 میلی گرم کرم پروژسترون، دو بار در روز استفاده کنید. اگر شروع به مشاهده تغییراتی مانند کاهش موهای صورت و آکنه و همچنین کاهش وزن کردید، به این معنی است که هورمون‌ها متعادل می‌شوند و درمان موثر است. این ممکن است تا شش ماه طول بکشد.

همچنین بخوانید: بهترین قرص برای بوی بد واژن

طریقه مصرف قرص دوفاستون برای کیست تخمدان

طریقه مصرف قرص دوفاستون برای کیست تخمدان

دوفاستون دارای ماده فعال اصلی دیدروژسترون با قدرت 10 میلی گرم است. همانطور که گفته شد دیدروژسترون هورمونی شبیه پروژسترون است، هورمونی که به طور طبیعی در بدن وجود دارد. علاوه بر این، دوفاستون از تعدادی مواد کمکی دیگر مانند لاکتوز مونوهیدرات، دی اکسید تیتانیوم (E171)، استئارات منیزیم و … تهیه می شود.

با مواد فعال مشابه دوفاستون، تخمدان های پلی کیستیک، رحم اندومتریوز یا علائم اختلال مربوط به کاهش پروژسترون که باعث قاعدگی نامنظم می شود، برای درمان نشان داده می شوند. علاوه بر این، کسانی که به دلیل نارسایی لوتئال نابارور هستند یا در معرض خطر سقط جنین یا سقط مکرر به دلیل نارسایی لوتئال هستند نیز ممکن است نیاز به مصرف دوفاستون داشته باشند.

طریقه مصرف قرص دوفاستون برای پولیپ رحم

هورمون درمانی پروژسترون پس از هیستروسکوپی اثر بالینی مطلوبی در درمان پولیپ رحم دارد زیرا می تواند به طور موثری از عود پولیپ رحم جلوگیری کند، سطح هموگلوبین را کاهش دهد و ضخامت رحم را کاهش دهد. داروهای هورمونی مانند دوفاستون ممکن است علائم را تسکین دهد و پولیپ را کوچک کند، اما علائم معمولاً پس از قطع دارو برمی‌گردند.

برای درمان پولیپ رحم این قرص را دو یا سه بار در روز از روز 5 تا 25 سیکل یا به طور مداوم (طبق تجویز پزشک) مصرف کنید.

نحوه مصرف قرص دوفاستون برای باردار شدن

فرم ژل داخل واژینال دوفاستون 10 میلی گرم و قرص 10 به فناوری باروری برای زنان نابارور مبتلا به کمبود پروژسترون یا چرخه قاعدگی نامنظم یا متوقف شده کمک می کند، از بارداری اولیه و لانه گزینی جنین در رحم پشتیبانی می کند.

ناباروری ناشی از کمبود هورمون لوتئال: 10 میلی گرم به صورت روزانه از روز 14 تا روز 25 هر سیکل.

درمان باید حداقل برای شش دوره متوالی ادامه یابد. همچنین توصیه می شود که درمان را برای چند ماه ابتدایی بارداری همانطور که در زیر “سقط جنین عادتی” ذکر شده است، ادامه دهید. در این رابطه، ترکیب ژل پروژسترون در روزهای جایگزین مصرف دوفاستون مهم است. از طرف دیگر، توصیه می شود از پروژسترون VT، دو بار در هفته به مدت 4 هفته استفاده کنید.

همچنین بخوانید: قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع

طریقه مصرف قرص دوفاستون برای فیبروم

قرص دوفاستون به مدت ده روز و از روز پانزدهم سیکل قاعدگی برای درمان فیبروم تجویز می شود.

با این حال استفاده از قرص دوفاستون در دوران بارداری تأثیر معنی‌داری بر فیبروم‌های رحمی، پیشرفت بارداری یا پیامدهای بارداری در بیماران باردار مبتلا به فیبروم رحمی ندارد.

همچنین وقتی برای جلوگیری از سقط جنین در زنان باردار مبتلا به فیبروم رحمی استفاده می شود، دیدروژسترون هیچ تاثیری بر فیبروم های رحمی ندارد.

طریقه مصرف قرص دوفاستون برای قطع خونریزی

طریقه مصرف قرص دوفاستون برای قطع خونریزی

برای جلوگیری از خونریزی، 10 میلی گرم، دو بار در روز به مدت 5 تا 7 روز مصرف شود. از طرف دیگر، اگر هدف جلوگیری از خونریزی است، 10 میلی گرم، دو بار در روز از روز 11 تا روز 25 مصرف کنید.

همچنین بخوانید: بهترین قرص برای عفونت رحم زنان و دختران

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو به عنوان طریقه مصرف قرص دوفاستون برای قطع خونریزی، تنبلی تخمدان، پولیپ رحمی و … مورد استفاده شما همراهان قرار گرفته باشد. با وجود مطالب ارائه شده بهتر است پیش از هرگونه مصرف دارو به پزشک مراجعه کنید زیرا مصرف قرص دوفاستون می تواند تغییرات جدی در میزان هورمون ها و چرخه پریودی شما داشته باشد.


نظر خود را بیان کنید