بهترین پماد و قرص برای بوی بد واژن

اگر به دنبال موثرترین و بهترین پاد و قرص برای بوی بد واژن هستید، این مطلب را تا انتها دنبال کنید.

پماد و قرص برای بوی بد واژن

یک واژن سالم معمولاً بوی ملایمی دارد، اما انتخاب غذا، نوشیدنی، اقدامات بهداشتی و لباس می‌تواند بر آن تأثیر بگذارد. بوی بد واژن می تواند نشان دهنده یک مشکل سلامتی باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.

همچنین بخوانید: علت ترشح زیاد واژن دختر مجرد چیست؟

علت بوی بد واژن چیست؟

بوهای طبیعی و سالم واژن

1. تند، تخمیر شده یا ترش.  فلور نرمال باکتریایی بوهایی از واژن ایجاد می کند که به صورت تند، تخمیر شده یا ترش توصیف می شود. باکتری های خوب با تولید پراکسید هیدروژن، اسید لاکتیک و سایر مواد برای دور نگه داشتن باکتری های مضر به سلامت واژن کمک می کنند. باکتری خوب به حفظ سطح pH واژن کمک می کند تا آن را در سمت اسیدی نگه دارد (بین 3.8 تا 4.5 برای زنان غیر یائسه و بین 4.5 تا 6 برای زنان یائسه) تا از رشد بیش از حد مخمر و سایر باکتری های مضر جلوگیری کند.

2. بوی فلز. بوی فلزی واژن می تواند ناشی از خون ناشی از قاعدگی یا خونریزی خفیف باشد که از کانال واژن پس از رابطه جنسی عبور می کند. خون دارای آهن است که بوی فلز را توضیح می دهد. همچنین می تواند از تماس با مایع منی باشد که ممکن است بر تعادل pH واژن شما تأثیر بگذارد.

3. بوی سفید کننده بهداشتی (بوی وایتکس).  بوی شیمیایی واژن را می توان به مقدار کمی ادرار در لباس زیر یا اطراف فرج نسبت داد.

بوهای ناسالم واژن

در صورت مشاهده هر یک از بوهای واژن زیر با متخصص زنان تماس بگیرید.

1. بوی ماهی.  اگر بوی واژن متعفن است، مانند بوی ماهی مرده، می تواند نشانه بیماری جدی تری باشد مانند:

  • تریکومونیازیس: عفونت مقاربتی یکی از دلایل ممکن برای بوی شدید ماهی از واژن است. زنان مبتلا به تریکومونیازیس معمولاً سوزش، خارش، درد یا قرمزی ناحیه تناسلی دارند. ناراحتی ادرار؛ و ترشحات شفاف، سبز، زرد یا سفید واژن. تریکومونیازیس با آنتی بیوتیک درمان می شود
  • واژینوز باکتریایی (BV)  یک احتمال دیگر است: عفونت باکتریایی زمانی اتفاق می افتد که لاکتوباسیل های سالم از تعادل خارج شده و بیش از حد رشد کنند. BV با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

2. بوی گوشت فاسد. تامپون فراموش شده می تواند دلیل بوی متعفن واژن باشد. به غیر از ترشحات سبز، زرد، خاکستری، صورتی یا قهوه ای بدبو از واژن، علائم دیگری نیز ممکن است تجربه شود. این علائم شامل تب ، درد ادرار، خارش واژن، درد اطراف لگن یا شکم، تورم واژن و قرمزی اطراف ناحیه تناسلی است. اگر نمی توانید به راحتی تامپون را بازیابی کنید و اگر این علائم را دارید با پزشک خود تماس بگیرید.

از بین بردن سریع بوی بد واژن

درمان بوی واژن کاملاً به علت اصلی مشکل بستگی دارد. به عنوان مثال، تریکومونیازیس با داروهای تجویز شده توسط پزشک درمان می شود. عفونت های قارچی معمولاً با داروهای ضد قارچ درمان می شوند. این داروها به صورت ژل یا کرم در داخل واژن وارد می شوند یا ممکن است به صورت خوراکی تجویز شوند.

دلایل جدی برای بوی شدید واژن وجود دارد. از این رو، دریافت کمک پزشکی بسیار مهم است زیرا پزشکان می توانند سلامت دستگاه تناسلی شما را تعیین کنند. در شرایط نادر، بوی واژن ممکن است نشان دهنده سرطان باشد. پزشک شما ممکن است آزمایش های تصویربرداری را برای تشخیص بیشتر این مشکل توصیه کند.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف کپسول کلیندامایسین برای عفونت واژن

بهترین قرص برای بوی بد واژن

بهترین قرص برای بوی بد واژن

آنتی بیوتیک هایی که معمولاً برای از بین بردن عفونت هایی که باعث بوی نامطبوع واژن می شوند تجویز می شوند عبارتند از:

 مترونیدازول- این دارو ممکن است به صورت قرص از راه خوراکی (خوراکی) مصرف شود. مترونیدازول همچنین به عنوان ژل موضعی موجود است که در واژن خود قرار می دهید. برای کاهش خطر ناراحتی معده، درد شکم یا حالت تهوع در حین استفاده از این دارو، از مصرف الکل در طول درمان و حداقل یک روز پس از اتمام درمان اجتناب کنید – دستورالعمل های روی محصول را بررسی کنید.

کلیندامایسین- این دارو به صورت کرمی موجود است که در واژن خود قرار می دهید. کرم کلیندامایسین ممکن است کاندوم های لاتکس را در طول درمان و حداقل تا سه روز پس از قطع استفاده از کرم ضعیف کند.

تینیدازول (تینداماکس)- این دارو به صورت خوراکی مصرف می شود. تینیدازول مانند مترونیدازول خوراکی پتانسیل بروز ناراحتی معده و حالت تهوع را دارد، بنابراین در طول درمان و حداقل تا سه روز پس از اتمام درمان از مصرف الکل خودداری کنید.

همچنین بخوانید: بهترین پماد خارش واژن داخلی و بیرونی

بهترین پماد برای بوی بد واژن

بهترین پماد برای بوی بد واژن

همچنین پماد و ژل واژینال برای بوی بد واژن نیز تجویز می شوند. استفاده از پماد یا ژل واژینال برای درمان بوی واژن بهتر است تحت نظر پزشک انجام شود. پزشک با شناسایی علت بیماری به درمان آن اقدام می کند.

پماد مترونیدازول- این ژل برای درمان عفونت های باکتریایی از جمله “واژیوزباکتریایی” به صورت موضعی استفاده می شود. واژینوز باکتریایی اغلب ترشحاتی با بوی ماهی است که روز لباس زیر به رنگ های خاکستری، سفید یا سبز دیده می شود. این عفونت به سوزش و خارش همراه است. به این منظور دارو باید مطابق با دستور پزشک توسط اپلیکاتور در واژن استفاده شود. معمولا روزانه یک نوبت و برای پنج روز دارو تجویز می شود.

کرم واژینال کلوتریمازول- این دارو برای درمان عفونت های قارچی به خصوص برک واژن تجویز می شوند. نحوه اثر این کرم واژینال با پیشگیری از رشد قارچ در این ناحیه است. کرم کلوتریمازول باید توسط اپلیکاتور در ناحیه واژن وارد شود.

کرم واژینال لورکس- این کرم در واقع دارویی گیاهی است که از اسانس آویشن شیرازی بدست آمده است و برای عفونت های زنان توصیه می شود. تاثیر این دارو به اندازه کرم واژینال کلوتریمازول است، با این حال عوارض جانبی داروهای شیمیایی از جمله سرگیجه و احساس مزه فلز در دهان را نخواهید داشت.

همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص مترونیدازول 500 و 250 برای عفونت واژن

سخن آخر

در این مطلب از آلامتو به معرفی بهترین پماد و قرص برای بوی بد واژن پرداختیم و درباره برخی از رایج ترین موارد بوی بد واژن صحبت کردیم. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد و اطلاعات کافی در اختیار شما قرار داده باشد.


نظر خود را بیان کنید