قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع همراه با نحوه مصرف

پریود شدن سریع با قرص اورژانسی

قرص اورژانسی برای پریود شدن از قرص های شناخته شده بین بانوان است که برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته بسیار موثر بوده و کمتر کسی وجود دارد که با این قرص نجات دهنده آشنایی نداشته باشد. قرص لوونورژسترول یک قرص اورژانسی است که در مواقع اضطراری مورد استفاده قرار می گیرد و به عنوان یک پیشگیری کننده دائمی توصیه نمی گردد. همچنین استفاده از قرص های اورزانسی برای پریود شدن سریع نیز مورد توجه بسیاری از زنان بوده و اهمیت این موضوع تیم آلامتو را بر آن داشت تا به بررسی قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع همراه با نحوه مصرف پرداخته و در اختیار شما همراهان عزیز قرار دهد. با ما همراه باشید.

همچنین بخوانید: از کجا بفهمیم قرص اورژانسی اثر کرده؟ قرص اورژانسی و پریود بعدی

قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع

قرص اورژانسی یک دارو با هورمون پروژسترون است که با برهم زدن تعادل هورمونی در بدن موجب به تاخیر افتادن تخمک گذاری و شروع دوره قاعدگی می گردد. در واقع قرص اورژانسی مانع تخمک گذاری نمی شود بلکه محیط را برای باروری نامساعد می سازد. اغلب پس از گذشت یک هفته از مصرف قرص اورژانسی دوره پریودی آغاز خواهد شد. ولیکن چنانچه پس از دو هفته این اتفاق نیفتاد حتما به پزشک متخصص مراجعه نموده و بهتر است تست بارداری داده شود.

نحوه مصرف قرص اورژانسی برای پریود شدن

روش مصرف قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع بسیار راحت بوده و می توانید با خوردن یک عدد قرص اورژانسی همراه یک لیوان آب منتظر آغاز پریود خود باشید. قرص های اورژانسی با غیرمتعادل ساختن هورمون ها موجب تسریع در پریود خواهند شد. ولیکن بهتر است بدانید که این روش نمی تواند یک روش دائمی تلقی شده و در هر دوره از آن استفاده نمود. طبق تحقیقات بسیاری از محققین حوزه زنان باید هر چقدر که می توانید استفاده از قرص های اورزانسی را به حداقل برسانید.

قرص اورژانسی چیست؟

قرص اورژانسی یک یاری رسان برای جلوگیری از بارداری های ناخواسته می باشد. همانطور که می دانید با همراه شدن اسپرم مرد با تخمک زن بارداری اتفاق خواهد افتاد ولیکن این سوال پیش می آید که آیا با هر بار رابطه جنسی تصمیم به بارداری و فرزندآوری وجود خواهد داشت که قطعا پاسخ خیر خواهد بود. ولیکن پیش خواهد آمد که مایع منی مرد به طور اتفاقی و ناخواسته در رحم ریخته شده و با تخمک زن همراه می شود که در این صورت زن، یک بارداری ناخواسته را تجربه خواهد نمود. قرص هایی وجود دارند که پس از تجربه چنین مواردی و یا موارد مشابه مورد استفاده قرار گرفته و با تداخل در هورمون های زنانه از بارداری ناخواسته جلوگیری به عمل خواهند آورد که به عنوان قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع شناخته می شوند.

نحوه مصرف قرص اورژانسی برای جلوگیری از بارداری

بهترین زمان مصرف قرص اورژانسی بلافاصله پس از تخلیه ناخواسته مایع منی در رحم زن بوده و لازم است بدانید که پس از گذشت 72 ساعت از سکس مشکوک استفاده از قرص اورزانسی بی تاثیر بر بارداری ناخواسته خواهد بود.

زمان استفاده از قرص اورزانسی

قرص اورزانسی از جمله قرص های ضدبارداری است که به قرص صبح روز بعد نیز معروف بوده و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که یک رابطه جنسی حفاظت نشده و مشکوک صورت گرفته باشد. به طور مثال در روش استفاده از کاندوم برای جلوگیری از بارداری با مشاهده پارگی کاندوم با یک رابطه جنسی مشکوک مواجه خواهید شد که مصرف قرص اورژانسی در این هنگام می تواند بسیار کمک کننده باشد. قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع در این مواقع می تواند بسیار موثر واقع گردد.

همچنین بخوانید: علت لکه بینی طولانی مدت قبل و بعد از پریودی چیست؟

قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع همراه با نحوه مصرف

انواع قرص اورژانسی

انواع قرص اورژانسی در داروخانه های سرایر کشور موجود بوده و البته مصرف آن بسته به شرایط و حساسیت های فردی متفاوت بوده و بهتر است طبق نظر پزشک متخصص خریداری و مصرف گردد. قرص اورژانسی را بایستی یک عدد پس از روابط جنسی محافظت نشده و یک عدد هم پس از گذشت 12 ساعت مصرف نمود. قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع را بهتر است با آب فراوان میل نموده و مصرف آن با معده خالی می تواند حالت تهوع و عوارض احتمالی دیگری به همراه داشته باشد. قرص های اورژانسی انواع متفاوتی دارند که در ذیل به آنها اشاره اجمالی خواهیم داشت:

  1. قرص لوونورژسترول : Levonorgestrel
  2. قرص مای وی : My Way
  3. قرص پلن بی وان استپ : Plan B One-Step
  4. قرص تیک اکشن : Take Action
  5. قرص پرونتزا : Preventeza

قرص اورژانسی در زمان شیردهی

مصرف قرص اورژانسی در شیردهی نیز از سوی بسیاری از متخصصین حوزه زنان و زایمان بلا مانع اعلام شده و زنان در دوران شیردهی نیز می توانند از قرص های اورژانسی بنا به ویژگیهای خود طبق نظر پزشک متخصص استفاده نمایند. همانطور که می دانید زنان در دوران شیردهی نیز آمادگی برای باردار شدن داشته و بسیاری از زنان بارداری پشت هم و با فاصله اندک را تجربه نموده اند. نقل قول از پزشکان متخصص بهتر است فاصله بین دو بارداری کمتر از دو سال نباشد چرا که ممکن است آسیب هایی را برای بدن زن به همراه داشته باشد. بنابراین قرص های اورژانسی می توانند در این زمینه یاری رسان بوده و بسیار موثر واقع گردند به شرطی که اولین قرص اورژانسی در کمتر از 72 ساعت پس از رابطه جنسی خورده شود.

عوارض قرص اورژانسی

از عوارض قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع بایستی به حالت تهوع، سرگیجه، تغییرات خلق‌ و خو، دردهای شکمی، سردرد، التهاب پستان و کاهش میل جنسی اشاره نمود. به هر حال هر دارویی که برای استفاده از اثرات مثبت آن استفاده می شود دارای اثرات منفی نیز بوده و ممکن است عوارض احتمالی برای مصرف کننده به همراه داشته باشد. با مصرف قرص اورژانسی میزان بسیار زیادی از هورمون های زنانه وارد بدن مصرف کننده شده و به این ترتیب شرایط را برای عمل لقاح نامساعد می سازد که ممکن است بدن فرد آمادگی لازم برای پذیرش این میزان از هورمون را به صورت یکباره نداشته باشد در این صورت ممکن است فرد مصرف کننده حالت هایی که در بالا ذکر شد را تجربه نماید. یکی از مواردی که بسیار مهم است و باید زنانی که مصرف قرص اورژانسی را در دستور کار خود قرار داده اند؛ بدانند این است که باید یک زن در دوران زندگی خود کمترین میزان استفاده از قرص های اورژانسی را تجربه نماید نظر بسیاری از متخصصین مصرف حداکثر 3 مرتبه در سال از قرص های اورژانسی برای جلوگیری از بارداری می باشد.

زیاده‌ روی در مصرف قرص اورژانسی

مصرف زیاد قرص اورژانسی موجب تداخل هورمونی به خصوص هورمون‌ های جنسی و هیپوتالاموس خواهد شد و به این ترتیب سلامت مصرف کننده به خطر خواهد افتاد. از آنجا که افراط در مصرف قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع چرخه پریود را به هم می ریزد بدن نسبت به جلوگیری از بارداری که بایستی با مصرف این قرص صورت گیرد ایزوله شده و دیگر این قرص اثری بر بدن نخواهد داشت. بنابراین توصیه می گردد استفاده از قرص های اورژانسی ضدبارداری را به حداقل رسانده و مصرف بیش از یک مرتبه در یک چرخه قاعدگی توصیه نمی گردد.

اشتباهات رایج در مصرف قرص اورژانسی

زمان مصرف قرص اورزانسی از دقایقی پس از تخلیه ناخواسته مایع منی در رحم زن، تا حداکثر 72 ساعت پس از آن می تواند باشد. با اینکه نام دیگر قرص اورژانسی قرص صبح روز بعد می باشد ولیکن لازم نیست برای استفاده از آن تا صبح روز بعد صبر نمایید. یکی از اشتباهات دیگری که برخی از افراد مرتکب می شوند استفاده از این قرص ها پس از گذشت 72 ساعت از سکس مشکوک می باشد که بهتر است بدانید قرص های اورزانسی پس از گذشت این زمان دارای اثربخشی نخواهند بود.

همچنین بخوانید: بهترین دمنوش برای پریود شدن

قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع همراه با نحوه مصرف

با مصرف قرص اورژانسی احتمال بارداری وجود دارد؟

مصرف قرص اورژانسی تنها تا سه روز پس از مصرف آن مثمرالثمر بوده و موجب جلوگیری از بارداری می گردد. در واقع قرص های اورژانسی به طور موقت محیط داخل رحم را برای باروری نامناسب نموده و عمل لقاح در این بازه زمانی انجام نخواهد گرفت بنابراین پس از گذشت این سه روز با انجام رابطه جنسی احتمال بارداری برای زن وجود خواهد داشت.

سخن پایانی

قرص اورژانسی برای پریود شدن سریع به موازات مزایا و فوائدی که دارد دارای عوارض احتمالی می باشد که اگر چه ممکن است در همه افراد رویت نگردد ولیکن بهتر است پیش از مصرف آن با پزشک متخصص حوزه زنان و زایمان مشورت نموده و یکی از انواع قرص های اورزانسی را به منظور جلوگیری از بارداری ناخواسته برای خود برگزینید. چنانچه پس از گذشت یک ساعت از مصرف قرص اورژانسی جلوگیری از بارداری سرگیجه و حالت تهوع را تجربه نمودید بهتر است اقدام به مصرف یکی دیگر از آن نموده و همچنین با مشاهده عوارض طولانی مدت آن حتما به پزشک خود مراجعه نمایید.


نظر خود را بیان کنید