بهترین دمنوش برای پریود شدن

اگر دچار تاخیر در پریودی هستید یا می‌خواهید زودتر پریود شوید، بهترین دمنوش گیاهی برای پریود شدن و باز شدن سریع قاعدگی را در ادامه این مطلب پیدا می‌کنید.

بهترین دمنوش برای پریود شدن

در اینجا برخی از بهترین دمنوش گیاهی برای پریود شدن و باز شدن سریع قاعدگی فوری ارائه شده است تا به دلیل چرخه های نامنظم دچار استرس و اضطراب نشوید.

پریودهای نامنظم که در علم پزشکی به نام “الیگومنوره” شناخته می شود، مشکلی کاملا رایج برای زنان است. این مسئله گاهی واقعاً دردسر ساز باشد. قاعدگی تغییرات هورمونی زیادی را در بدن زنان به همراه دارد و وقتی قاعدگی به تاخیر بیفتند یا متوقف می شود، عدم تعادل ایجاد می کند و زنان را مستعد ابتلا به بسیاری از عفونت ها و بیماری‌های دیگر می‌کند.

قاعدگی‌های نامنظم و عدم پریودی به موقع به دلیل عوامل متعددی مانند کاهش وزن، سبک زندگی و انواع مختلفی از بیماری‌ها رخ می‌دهد. پریودهای نامنظم می‌تواند منجر به افزایش سطح استرس و تنش شود که می تواند بر سلامت کلی و خلق و خوی شما تأثیر بگذارد.

همچنین بخوانید: باز کننده قاعدگی قوی خانگی

بهترین دمنوش گیاهی برای پریود شدن و باز شدن سریع قاعدگی

بسیاری از داروهای گیاهی و دمنوش گیاهی برای پریود شدن در هر آشپزخانه‌ای پیدا می‌شود. آیا می‌دانستید که بسیاری از طعم دهنده ها و چاشنی های که در آشپزی استفاده می‌کنید می توانند باعث قاعدگی شوند؟ ادامه مطلب را بخوانید تا بدانید در صورت عدم پریود شدن چه دمنوشی مصرف کنید.

1. جعفری بهترین دمنوش برای پریود شدن

مصرف دمنوش جعفری یکی از قدیمی‌ترین روش های طب سنتی برای پریود شدن است. جعفری حاوی مقادیر زیاید از ویتامین C و آپیول است که می تواند به تحریک انقباضات رحمی کمک کند و موجب باز شدن سریع قاعدگی به طور طبیعی می‌شود.

احتیاط: آپیول در دوزهای بالا می تواند سمی باشد و به ویژه برای زنان باردار مضر است. اگر باردار هستید، شیر می دهید یا مشکلات کلیوی دارید، باید سعی کنید از مصرف جعفری خودداری کنید.

نحوه تهیه دمنوش جعفری برای پریود شدن

 • مقدار مصرف روزانه جعفری شما باید 6 گرم برگ جعفری خشک باشد که می‌توان آن را در سه نوبت 2 گرمی در 150 میلی لیتر آب جوشانده مصرف کرد.
 • از طرف دیگر، چای جعفری را می توان دو بار در روز برای باز شدن قاعدگی مصرف کرد
 • جعفری را با آب بجوشانید تا آب آن زرد مایل به سبز شود. هر چه رنگ دمنوش شما تیره تر باشد؛ خواص آن بیشتر است.
 • اگرچه این دمنوش مزه بدی دارد اما یک درمان کاملاً مؤثر برای پریود شدن شما است. تا زمان پریود شدن روزانه بنوشید.
همچنین بخوانید: آیا آویشن برای پریودی خوبه؟ عوارض خوردن آویشن برای پریودی

دمنوش گیاهی برای پریود شدن

 2. زیره سبز بهترین دمنوش برای پریود شدن

دانه‌های زیره نیز مانند جعفری دارای مشخصات مشابه حاوی آپیول و میریستسین است که منجر به انقباضات رحمی می‌شود. مخلوطی از دانه‌های خراطین (آجوین) و زنجبیل با زیره می‌تواند به باز شدن قاعدگی کمک کند و در عین حال دردهای قاعدگی را نیز کاهش دهد.

احتیاط: سطوح بالای آپیول منجر به سمیت های مختلف از جمله سمیت کبدی می شود.

نحوه تهیه دمنوش زیره برای باز شدن قاعدگی

 • شما می توانید با استفاده از 1 قاشق چایخوری دانه هل + 1 قاشق چایخوری بادمجان + 1 لیوان آب و 1 قاشق چایخوری زیره چای درست کنید.
 • 1-2 قاشق غذاخوری خیس کنید. زیره در آب در طول شب. این جوشانده را صبح تا زمانی که عادت ماهانه شما ایجاد شود بنوشید.

3. دمنوش زنجبیل برای باز شدن قاعدگی

یکی از قوی ترین قاعدگی آور ها، دمنوش زنجبیل است. دمنوش یا چای تهیه شده با جعفری و زنجبیل برای پریود شدن توصیه می شود. زنجبیل با افزایش گرمای اطراف رحم باعث افزایش انقباضات آن می شود. ترکیب کلیدی جینجرول است که تعادل هورمونی را تسهیل می کند و از این رو انقباضات رحمی را برای باز شدن پریود افزایش می دهد. تحقیقات نشان می دهد که زنجبیل همچنین اثرات قابل توجهی برای کاهش درد در دوران قاعدگی دارد.

احتیاط: مصرف بیش از حد زنجبیل می تواند باعث اسیدیته شود.

نحوه تهیه دمنوش زنجبیل برای پریود شدن

 • زنجبیل را می توان به عنوان چای مصرف کرد
 • آب زنجبیل تازه با عسل نیز قابل استفاده است
 • زنجبیل خام با عسل را می توان با آب میل کرد
 • یک فنجان آب زنجبیل تازه مخلوط شده با آب (به نسبت 2:1) را هر روز صبح و با معده خالی چند روز قبل از تاریخ معمول پریود شدن بنوشید.

4. دمنوش کرفس برای پریود شدن

نوشیدن آب کرفس یک روش کاملاً بی خطر و طبیعی برای باز شدن قاعدگی است که توسط پزشکان توصیه می‌شود. مصرف این دمنوش از ایمن‌ترین روش‌ها برای پریود شدن فوری در یک ساعت است.

مصرف آب کرفس تازه، دو بار در روز می‌تواند جریان خون را در لگن و رحم شما افزایش دهد. افزایش جریان خون به لگن و رحم شما می تواند به تحریک قاعدگی شما کمک کند. آب کرفس همچنین برای پیشگیری از رشد و انتشار کیست‌های PCOS مفید است.

احتیاط: خوردن بیش از حد کرفس می تواند باعث نفخ و مشکلات پوستی مانند راش شود. در بارداری به دلیل توانایی آن در ایجاد خونریزی منع مصرف دارد.

نحوه تهیه دمنوش کرفس برای پریود شدن

 • ساقه های کرفس را به همین ترتیب همراه با وعده های غذایی خود بخورید.
 • چای کرفس را که از جوشاندن ساقه آن در آب درست می شود بنوشید. ساقه ها را بخورید و چای بنوشید.
 • سوپ یا آب کرفس نیز قابل مصرف است.

5. تخم گشنیز بهترین دمنوش برای پریود شدن

گشنیز یک چاشنی معطر است که در طعم دادن به غذا استفاده می شود، اما برای پریود شدن، باید از آن به مقدار زیاد استفاده کنید. تخم گشنیز به دلیل خواص محرک موثرترین درمان خانگی برای دوره های پریودی نامنظم است زیرا به تنظیم چرخه هورمونی کمک می کند.

نحوه تهیه دمنوش برای باز شدن قاعدگی

 • 1 قاشق چایخوری گشنیز را در 2 فنجان آب بجوشانید تا وقتی که آب به یک فنجان کاهش یابد. دانه های گشنیز را با صافی بردارید و مخلوط را سه بار در روز چند روز قبل از پریود بنوشید.
 • همچنین می‌توانید دانه های گشنیر را آسیاب کرده و با آب ببلعید.
همچنین بخوانید: خارش واژن در پریودی نشانه چیست و روش های درمان آن

تهیه دمنوش برای باز شدن قاعدگی

6. دانه رازیانه دمنوش برای پریود شدن

رازیانه چیزی بیش از یک چاشنی و طعم دهنده است. مصرف آن باعث افزایش تخمک گذاری می شود و به تنظیم تعادل هورمونی کمک می کند. رازیانه حاوی مقادیر بالایی از کاروتن و ویتامین C است و به ریزش دیواره های رحم کمک می‌کند تا به طور طبیعی پریود شوید. مطالعات نشان داده است که رازیانه سطح پروژسترون در گردش خون را کاهش می‌دهد و باعث افزایش قاعدگی با گرفتگی‌های کمتر می‌شود.

نحوه تهیه دمنوش رازیانه برای پریود شدن

 • دانه‌های رازیانه را می‌توان در آب جوشاند تا چای معطری تهیه شود که برای کمک به پریودهای سریع باید اول صبح با معده خالی مصرف شود.
 • برای استفاده، 2 قاشق چایخوری دانه رازیانه را به مدت یک شب در یک لیوان آب خیس کنید. صبح آب را صاف کرده و بنوشید

7. دانه شنبلیله بهترین دمنوش برای پریودی

متخصصان دمنوش تخم شنبلیله را برای تحریک قاعدگی توصیه می‌کنند زیرا باعث تحریک حرکت و انقباضات در رحم می شود و در نتیجه رحم را برای قاعدگی تحریک می کند. دانه های شنبلیله به عنوان یک دارو برای کمک به کاهش دردهای قاعدگی نیز استفاده می شود.

نحوه استفاده از دمنوش شنبلیه برای باز شدن قاعدگی

 • دانه های شنبلیله را می توان در آب جوشاند تا دمنوش برای دوره های نامنظم درست شود
 • بذر را یک شب در آب خیس کنید. دانه های خیس شده را صبح بنوشید.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب با عنوان بهترین دمنوش برای پریود شدن و باز شدن سریع قاعدگی برای شما مفید بوده باشد. شما می‌توانید با ساده ترین مواد گیاهی در دسترس و مصرف آن موجب مرتب شدن قاعدگی های به تاخیر افتاده شوید.


نظر خود را بیان کنید