طریقه مصرف قرص مفنامیک اسید برای پریود جهت قطع خونریزی

اگر درباره تاثیر مفنامیک اسید بر خونریزی پریودی و طریقه مصرف مفنامیک اسید برای قطع خونریزی سوال دارید، این متن را تا انتها دنبال کنید.

طریقه مصرف قرص مفنامیک اسید برای پریود جهت قطع خونریزی

گاهی شدت خونریزی و درد ناشی از پریودی باعث می شود که به دنبال راهی برای قطع خونریزی پریودی باشیم. چندین گزینه مختلف برای قطع خونریزی پریودی و کنترل علائم خونریزی شدید وجود دارد. همه آنها برای هر خانمی مناسب نخواهند بود و مهم است که شما این فرصت را داشته باشید که با پزشک خود صحبت کنید که کدام گزینه ممکن است برای شما مناسب تر باشد. معمولاً بهتر است در ابتدا یک گزینه درمانی مناسب با کمترین خطر مرتبط را امتحان کنید.

یکی داروهای توصیه شده مصرف قرص مفنامیک اسید برای پریود جهت قطع خونریزی است. مصرف قرص مفنامیک اسید برای پریودی جهت قطع خونریزی چیزی است که توسط برخی افراد غیر متخصص پیشنهاد می شود. در ادامه به صحت آن و طریقه مصرف قرص مفنامیک اسید برای پریود می پردازیم.

همچنین بخوانید: برای قطع پریودی چی بخوریم؟ روش قطع فوری پریود خانگی

مفنامیک اسید چیست؟

مفنامیک اسید مانند ایبوپروفن یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) است که با مسدود کردن آنزیمی که بدن برای ساختن پروستاگلاندین ها استفاده می کند، عمل می کنند. از آنجایی که پروستاگلاندین ها باعث التهاب و ایجاد درد می شوند، جلوگیری از ایجاد آنها می تواند منجر به کاهش ناراحتی شود.

مفنامیک اسید در دسته از داروهای به عنوان داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)  قرار دارد. برای درمان انواع درد به خصوص پریودی دردناک و خونریزی های شدید در پریود استفاده می شود . اگر از درد شدید پریود رنج می برید، ایبوپروفن آن را کاهش نمی دهد. مفنامیک اسید می تواند راه حل بهتری باشد.

مفنامیک اسید با کاهش هورمون هایی به نام پروستاگلاندین در پوشش داخلی رحم (رحم) اثر می کند. این هورمون ها می توانند باعث پریودهای سنگین و درد پریود شوند. مفنامیک اسید یا پونستان به  کاهش درد پریود و کاهش خونریزی شدید پریود کمک می کند، اما تعداد روزهای پریود را کاهش نمی دهد. همچنین مفنامیک اسید یک روش درمانی موثر برای لکه بینی است.

تحقیقات نشان داده شده است که مفنامیک اسید به طور مشابه ایبوپروفن در درمان سایر شرایط دردناک موثر است، اما در بین تمام NSAID ها، تحقیقات هنوز ایبوپروفن را به عنوان بهترین گزینه برای تسکین درد با دیسمنوره معرفی می کنند. NSAID ها عوارض جانبی دارند و توجه به آنها بسیار مهم است.

قرص مفنامیک اسید برای پریودی ضرر دارد؟

به طور کلی NSAIDها که قرص مفنامیک اسید از آن دسته است، با لیستی از عوارض جانبی بالقوه همراه هستند. عوارض جانبی مرتبط با NSAID ها در صورت مصرف دوز بالا برای مدت زمان طولانی تری ظاهر می شوند.  عوارض جانبی احتمالی NSAID ها از جمله مفنامیک اسید به شرح زیر است:

 • سوزش سردل
 • سوء هاضمه
 • ناراحتی معده
 • آبریزش مدفوع (اسهال)
 • مشکلات جدی معده مانند درد بسیار بد معده، وجود خون در مدفوع یا مدفوع سیاه، سرفه یا استفراغ خونی یا استفراغ تیره رنگ.
 • درد قفسه سینه
 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس
 • ضعف در یک قسمت یا طرف بدن شما
 • لکنت زبان
 • مچ پای متورم، خون در ادرار شما یا اصلاً ادرار نمی کنید (اینها می تواند نشانه مشکل کلیوی باشد.)
 • علائم یک واکنش آلرژیک مانند بثورات پوستی، خارش، تورم لب‌ها، صورت و دهان یا مشکل در تنفس
 • اگر از آسم یا مشکلات کلیوی رنج می برید، نباید از NSAID استفاده کنید.
همچنین بخوانید: برای درد پریودی چه قرصی بخوریم؟ بهترین قرص برای کاهش درد پریودی

مقدار مصرف مفنامیک اسید برای قطع خونریزی

مقدار مصرف مفنامیک اسید برای قطع خونریزی

مقدار مصرف مفنامیک اسید برای قطع یا در واقع کاهش خونریزی 500 میلی گرم معادل دو کپسول را در اولیه نوبت مصرف کنید و سپس هر 6 تا 8 ساعت، یک قرص مفنامیک اسید را به همراه غذا مصرف کنید.

چنانچه از مفنامیک اسید برای کنترل پریودی های دردناک انتخاب کرده اید، اولین دوز را باید پیش از شروع خونریزی پریودی یا به محض شروع پریودی یا شروع درد، تا وقتیکه درد کاهش یابد، مصرف کنید. اگر آن را برای خونریزی شدید مصرف می کنید، بهتر است آن را بیشتر از 7 روز مصرف نکنید.

بهتر است مفنامیک اسید را همراه با غذا یا بلافاصله پس از میل غذا و با یک لیوان آب مصرف کنید تا از عوارض جانبی احتمالی پیشگیری کنید. مفنامیک اسید برای اغلب افراد خطری ندارد. این وجود، چنانچه دچار فشار خون بالا، کلسترول بالا، بیماری های کلیوی، زخم  معده یا دیابت هستید، یا اگر سیگار می کشید، باید در مصرف آن احتیاط کنید.

همیشه باید قرص مفنامیک اسید را دقیقاً طبق دستور پزشک مصرف کنید. برچسب داروخانه روی داروی میزان و تعداد دفعات مصرف و هر دستورالعمل خاص لازم را به شما می گوید.

همچنین بخوانید: بهترین دمنوش گیاهی برای پریود شدن و باز شدن سریع قاعدگی

سخن آخر

همانطور که گفته شد قرص مفنامیک اسید یک داروی ضد التهابی غیر استروئیدی است که در کاهش درد، درمان عفونت ها، انقباضات رحم و درد در ناحیه لگن موثر عمل می کند، اما تاثیر قابل توجهی در قطع خونریزی ندارد.


نظر خود را بیان کنید