طرز تهیه آش ماست

آش ماست یکی از انواع آش های پرطرفدار و سنتی ایرانی است که آن را به عنوان عصرانه یا میان وعده و یا به عنوان غذای اصلی سبکی می توانید تهیه و میل کنید. همانطور که از نام این غذا هم پیداست ماست در این آش به عنوان ماده اصلی استفاده شده و شما می توانید این آش خوشمزه را هم با گوشت و هم بدون گوشت نیز تهیه کنید. این آش در سایر شهر های ایران نیز به روش ها و شکل های متنوع و متفاوتی طبخ می شود و شما می توانید این آش بسیار خوشمزه را به راحتی و با مواد اولیه قابل دسترسی در منزل تهیه کنید و از آن لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه آش ماست ساده و مجلسی با نخود و گوشت و برنج را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آش ماست ساده

 • پیاز 1 عدد متوسط
 • گوشت چرخ کرده 200 گرم
 • برنج شکسته 3 ق غذا خوری سر پر
 • نخود پخته شده 1/5 لیوان
 • ماست 2 لیوان
 • آرد 2 ق غذا خوری
 • سیر 1 حبه
 • قرص گوشت 1 عدد
 • نعنا 2 ق غذا خوری
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش دوغ ساده و خوشمزه و اصل اردبیل با برنج

طرز تهیه آش ماست با نخود و گوشت و برنج

مرحله اول: آماده سازی گوشت

ابتدا پیاز را به خوبی شسته و پوست آن را بگیرید و بعد آن را رنده کنید و آب آن را به طور کامل بگیرید و بعد آن را داخل ظرفی بریزید و به آن گوشت چرخ کرده را به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه اضافه کنید و بعد آن را به خوبی با دست شروع به ورز دادن کنید تا تمام گوشت و پیاز به همراه ادویه ها مزه دار شوند و به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند و بعد روی ظرف را بپوشانید و به گوشت درون یخچال یک ساعت فرصت دهید تا به خوبی استراحت کرده و مزه دار شود.

مرحله دوم: آماده سازی برنج شکسته و افزودن نخود

برنج شکسته را به خوبی با آب سرد بشوید و بعد آن را درون قابلمه ای بریزید و به آن 3 لیوان آب اضافه کنید و بعد آن را روی گاز قرار دهید اجازه دهید تا به خوبی بجوشد و بعد مقدار کمی نمک نیز به آن اضافه کنید و کمی به آرامی آن را هم بزنید و زمان دهید تا به طور کامل برنج شکسته شما پخته شود. وقتی کاملاً برنج پخته و نرم شد نوبت به اضافه کردن نخودی است که از قبل خیس خورده و پخته شده است پس آن را نیز به برنج اضافه کنید و کمی هم بزنید و درب قابلمه را قرار دهید.

مرحله سوم: آماده سازی ماست و افزودن قرص گوشت

ظرفی را برداشته و درون آن ماست را بریزید و به آن 3 لیوان آب را به همراه آرد اضافه کنید و در آخر نیز سیر را شسته و پوست بگیرید و به صورت ریز رنده کنید و به آن اضافه کنید و مواد را به خوبی با یکدیگر با همزن دستی هم بزنید تا به صورت یکدست شوند. بعد از آن که مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شدند ماستی که آماده کرده بودید را به آرامی به نخود و برنجی که پخته بودید اضافه کنید و همزمان با اضافه کردن خوب آن را به آرامی با مواد هم بزنید و ترکیب کنید. قرص گوشت را نیز ابتدا کمی با دست له کنید و بعد به آش اضافه کنید و خوب با مواد هم بزنید تا  در همه جای آش پخش شود و بعد درب آش را بگذارید و مدتی به آن زمان دهید تا کمی جا بیفتد.

مرحله چهارم: پخت گوشت

گوشتی که درون یخچال به آن استراحت داده بودید را برداشته و مقدار کمی از آن را برداشته و با کف دست خود به آن شکل گرد و دایره ای بدهید و تمام گوشت را به همین صورت به شکل قلقلی شده درآورید و کنار بگذارید. ماهیتابه را برداشته و مقداری درون آن روغن بریزید و روی گاز قرار دهید تا کمی روغن داغ و گرم شود سپس گوشت های قلقلی شده را درون ماهیتابه قرار دهید و خوب سرخ کنید و بعد آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: درست کردن نعنا داغ

درون ماهیتابه ای مقداری روغن ریخته و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا کمی گرم شود و بعد پودر نعنای خشک شده را درون روغن به مدت سی ثانیه تفت دهید تا نعنا به خوبی در روغن رنگش باز شده و کمی سرخ شود و بعد آن را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

مرحله ششم: اضافه کردن گوشت و نعنا داغ به آش

در آخر به آش گوشت قلقلی های آماده شده را به همراه نعنا داغ اضافه کنید و به آرامی آن ها را نیز کمی با مواد داخل آش ترکیب کنید و هم بزنید و بعد از 5 الی 10 دقیقه دیگر آن را از روی حرارت بردارید و بعد از آن هم آش شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش جو ساده و مجلسی و خوشمزه

طرز تهیه آش ماست


نکات کلیدی در تهیه آش ماست مجلسی با نخود و برنج

 1. اگر ماستی که در این آش استفاده می کنید ترش مزه تر باشد آش شما طعم بهتری می گیرد.
 2. در صورت تمایل می توانید این آش را بدون مصرف گوشت نیز تهیه کنید.
 3. به جای قرص گوشت می توانید از آب مرغ و یا قلم نیز استفاده کنید.
 4. بعد از اضافه کردن ماست نیازی نیست که آش ماست شما خیلی پخته شود در حدی که کمی قل بزند کافی است.
 5. می توانید این آش بسیار خوشمزه را در کنار لیموترش تازه نیز سرو کنید.
 6. می توانید روی آش خود را با پیاز داغ و یا نعنا داغ تزیین کنید.
همچنین بخوانید: دستور پخت آش شله قلمکار خوشمزه و نذری

♨ نکات مهم «طرز تهیه آش ماست ساده، لذیذ و مجلسی با نخود، گوشت و برنج»

اگر ماستی که در این آش استفاده می کنید ترش مزه تر باشد آش شما طعم بهتری می گیرد.


نظر خود را بیان کنید