طرز تهیه پیده گوشت

پیده گوشت یکی از انواع غذا های بسیار لذیذ و خوشمزه ای است که اصل آن متعلق به کشور ترکیه می باشد و به دلیل طعم و مزه بسیار خوبی که داراست در سایر کشور های دیگر دنیا نیز شناخته شده و محبوبیت پیدا کرده است. پیده گوشت اصل از خمیری تشکیل شده که داخل آن را با گوشت چرخ کرده مزه دار شده پر کرده اند و سپس آن را می پزند و سرو می کنند. جالب است بدانید که برخی افراد به دلیل آن که پیده تا حدی شبیه به پیتزا بوده آن را به نام پیتزای ترکی نیز می شناسند و حتی برخی اوقات روی آن را با مقداری پنیر پیتزا پر می کنند. امروز در آلامتو طرز تهیه پیده گوشت ترکیه ای اصل ساده، لذیذ و خوشمزه با فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همرا باشید.


مواد لازم برای تهیه پیده گوشت ترکیه

 • آرد 2 و 1/3 پیمانه
 • خمیر مایه فوری 1 ق سوپ خوری سر خالی
 • آب ولرم 1 پیمانه
 • پیاز بزرگ 1 عدد
 • گوشت چرخ کرده 250
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • فلفل قرمز و پودر سیر به مقدار لازم
 • گوجه نگینی شده  3 عدد متوسط
 • رب گوجه فرنگی 1 ق غذا خوری
 • جعفری خرد شده 2 ق غذا خوری
 • فلفل سبز تند به اندازه دلخواه
 • روغن مایع 3 ق سوپ خوری سر پر
 • کنجد به مقدار دلخواه
 • زرده تخم مرغ 1 عدد
 • زعفران به مقدار لازم
 • شیر 3 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه کوفته ترکیه ای استانبولی خوشمزه با گوشت و بلغور

طرز تهیه پیده گوشت چرخ کرده ساده با فر

مرحله اول: آماده سازی خمیر پیده

ابتدا آرد را به همراه خمیر مایه فوری داخل ظرفی بریزید و سپس به آن ها 1 قاشق چای خوری نمک اضافه کنید و کمی آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد به آن 3 قاشق سوپ خوری روغن مایع را هم اضافه کرده و آب ولرم را نیز به صورت آرام آرام و کم کم طی چندین مرحله با مواد اضافه کنید و هر بار پس از اضافه کردن آب به مواد ترکیب مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا خمیر چسبنده ای تهیه شود و بعد 10 دقیقه ای آن را با دست شروع به ورز دادن و ترکیب کردن کنید تا خمیر لطیف و یکدست شود و چسبیندگی آن نیز از بین برود. بعد از تهیه شدن خمیر آن را داخل ظرفی قرار دهید و بعد روی ظرف را بپوشانید و اجازه دهید تا خمیر به مدت 1 ساعت تا 1 ساعت و نیم در دمای محیط استراحت کند و حجم آن نیز 2 برابر شود.

مرحله دوم: آماده سازی مواد گوشتی

برای تهیه مواد گوشتی پیاز را برداشته و آن را با آب سرد بشویید و سپس پوست آن را بگیرید و آن را به شکل نگینی و ریز و یکدست خرد کنید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرات گاز قرار دهید و اجازه دهید تا روغن گرم و آماده شود و سپس به آن پیاز را اضافه کنید و کمی آن را تفت دهید تا پیاز مقداری سبک و طلایی شود و بعد به آن مقداری زردچوبه و فلفل سیاه و فلفل قرمز به همراه مقداری پودر سیر اضافه کنید و آن ها را نیز 1 دقیقه ای با پیاز تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود و سپس گوشت چرخ کرده را به مواد اضافه کنید و آن را کمی تفت دهید تا گوشت نیز تغییر رنگ دهد و تفت داده شود. بعد از تغییر رنگ گوشت نوبت اضافه کردن گوجه فرنگی ها به مواد است پس آن ها را هم به همراه مقداری نمک به مواد اضافه کنید و کمی تفت دهید تا آب گوجه ها کشیده شود و سپس جعفری خرد شده و کمی فلفل سبز تند را هم به مواد اضافه کرده و آن ها را هم با مواد هم بزنید و مخلوط کنید. در آخر رب گوجه فرنگی را نیز به مواد اضافه کنید آن را با مواد مقداری تفت دهید تا هم رنگ رب مقداری باز شود و هم خامی آن گرفته شود و بعد تمامی مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و اجازه دهید تا مواد گوشتی شما با شعله کم مقداری جا بیفتد و آماده شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی پیده گوشت

پف خمیری که استراحت دادید را بگیرید و سپس آن را به چند قسمت تقسیم کنید و هر قسمت را برداشته و آن را به شکل بیضی مقداری روی سطح کار پهن کنید و بعد خمیر را از گوشه های آن جمع کنید و به آن شکل و فرمی قایقی شل دهید و سپس داخل آن را با مقداری از مواد گوشتی که تهیه کرده اید پر کنید و تمامی پیده ها را به همین شکل آماده کنید و سپس آن ها را داخل سینی که از قبل با مقداری روغن مایع چرب کرده اید قرار دهید. داخل ظرفی جدا تخم مرغ را بشکنید و زرده و سفیده آن را جدا کنید و زرده را داخل ظرف بریزید و به آن شیر را به همراه زعفران دم کرده اضافه کنید و خوب آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد آن را به وسیله برس آشپزی کمی دور خمیر پیده ها رومال کنید و در آخر نیز مقداری کنجد روی دوره تمامی خمیر ها بریزید و به این شکل تمامی پیده ها را آماده کنید.

مرحله جهارم: پخت پیده گوشت

فر را برای مدت 15 دقیقه روی دمای 170 درجه قرار دهید و اجازه دهید تا داخل آن در این مدت گرم و آماده شود و بعد سینی را به مدت 30 دقیقه روی دمای 170 درجه قرار دهید و اجازه دهید تا در این مدت پیده ها پخته و آماده شوند و بعد آن ها را از فر خارج کنید و می توانید آن ها را میل کنید و از خوردن آن ها نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش داوود پاشا ترکی با گوشت چرخ کرده و رب انار

طرز تهیه پیده گوشت


نکات کلیدی در تهیه پیده گوشت ترکیه ای اصل

 1. میزان آبی که اضافه می کنید تقریبی بوده و ممکن است متناسب با آبخوری آرد شما تغییر کند.
 2. اضافه کردن فلفل سبز تند سلیقه ای بوده و در صورت دلخواه می توانید آن را به طور کلی حذف کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید از مقداری پنیر پیتزا استفاده کنید و روی پیده خود را با مقداری پنیر پیتزا پر کنید.
 4. در صورت دسترسی نداشتن به جعفری تازه می توانید از خشک شده آن نیز استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوتلاچ خانگی ترکیه با فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه پیده گوشت ترکیه ای اصل ساده، لذیذ و خوشمزه با فر»

میزان آبی که اضافه می کنید تقریبی بوده و ممکن است متناسب با آبخوری آرد شما تغییر کند.


نظر خود را بیان کنید