طرز تهیه سوتلاچسوتلاچ یکی از انواع دسرهای بسیار خوشمزه و در عین حال بسیار مقویی می باشد که به نام دیگر پوتینگ برنج نیز معروف است. اصل این دسر خوشمزه و مقویی مربوط به ترکیه می باشد و به مرور زمان به دلیل طعم و مزه خوب آن در کنار دستور تهیه ساده که داشته است در بسیاری از کشور های دیگر طرفدار پیدا کرده و شناخته شده است. سوتلاچ از نظر بافت و مزه مقداری شبیه به شیر برنج بوده و از این نظر با زائقه مردم ایران بسیار سازگار می باشد و شما می توانید آن را به عنوان دسر به راحتی در منزل با چند مواد اولیه ساده برای مهمانی های خود تهیه کنید همچنین می توانید آن را برای سفره های افطاری ماه مبارک رمضان هم تهیه و میل کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه سوتلاچ خانگی ترکیه با فر را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه سوتلاچ

  • برنج 3 ق غذا خوری
  • آب 1/5 پیمانه
  • شیر 1 لیتر
  • شکر 2/3 پیمانه
  • نشاسته ذرت 1/5ق غذا خوری سر پر
  • عصاره وانیل 1 غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه فرنی زعفرانی ساده خانگی با نشاسته ذرت و شیر بدون خامه

طرز تهیه سوتلاچ خانگی ترکیه با فر

مرحله اول: آماده سازی برنج

برنج را طی چندین مرحله با آب سرد مقداری بشویید و سپس آن را به همراه مقداری آب سرد به مدت 1 ساعتی قزرار دهید تا برنج در این مدت خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: پخت برنج

پس از گذشت زمان مورد نظر برنج خیس خورده شده را به همراه 1 پیمانه آب داخل قابلمه ای بریزید و قابلمه را روی حرارت متوسط گاز قرار دهید و 45 دقیقه ای به آن با درب باز زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و مقداری آب برنج کشیده شود و دانه های برنج نیز شکفته شوند.

مرحله سوم: اضافه کردن شیر و شکر و عصاره وانیل

بعد از گذشت زمان مورد نظر و مقداری پخت برنج، شیر را نیز به آن اضافه کنید و 45 دقیقه دیگر به شیر زمان دهید تا مقداری با برنج بجوشد و در همین حین شکر را نیز به همراه عصاره وانیل به قابلمه اضافه کنید مقداری مواد را با یکددیگر به آرامی هم بزنید و ترکیب کنید تا شکر نیز با مواد ترکیب و مخلوط شود و زمان دهید تا مواد روی حرارت ملایم با یکدیگر مقداری غلیظ شوند.

مرحله چهارم: اضافه کردن نشاسته ذرت

ظرف جداگانه ای را برداشته و داخل آن نشاسته ذرت را به همراه نصف پیمانه آرد بریزید و سپس آن ها را با یکدیگر خوب هم بزنید و مخلوط کنید تا به هیچ عنوان نشاسته ذرت به شکل گلوله ای داخل آب باقی نماند و بعد از اضافه کردن شیر و شکر و مقداری غلیظ شدن مواد بعد از گذشت 45 دقیقه ترکیب آب و نشاسته ذرت را هم به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و کمی به آرامی مجدد مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و مجدد زمان دهید تا کمی دیگر مواد با یکدیگر روی حرارت ملایم غلیظ تر شوند.

مرحله پنجم: پخت نهایی سوتلاچ

بعد از آن که ترکیب آب و نشاسته ذرت را به مواد خود اضافه کردید و مواد روی حرارت ملایم مقداری غلیظ شدند سوتلاچ شما آماده است آن ها را داخل ظرف های که برای سروشان در نظر دارید بکشید و سپس ظرف ها را داخل سینی فر قرار دهید و بعد مقداری داخل سینی فر آب جوش بریزید و سینی را داخل فر قرار دهید و دمای فر را در بالاترین حرارت گریل خود قرار دهید و به تمامی سوتلاچ ها 15 دقیقه ای زمان دهید تا در این مدت روی تمامی آن ها مقداری طلایی شوند و بعد از آن هم سوتلاچ های خوشمزه شما آماده سرو هستند میل کنید و از خوردن آن ها لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیر برنج خانگی ساده و مجلسی با خامه برای ماه رمضان

طرز تهیه سوتلاچ


نکات کلیدی در طرز تهیه سوتلاچ خانگی ترکیه با فر

  1. در صورت تمایل می توانید روی سوتلاچ خود را با مقداری از خلال مغز ها تزیین کنید.
  2. شیر را باید بعد از پخت کامل برنج به قابلمه اضافه کنید.
  3. بهتر است برای تهیه سوتلاچ از برنج نیم دانه استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه فرنی با آرد برنج و شیر ساده و خوشمزه بدون نشاسته

♨ نکات مهم «طرز تهیه سوتلاچ خانگی ترکیه با فر»

در صورت تمایل می توانید روی سوتلاچ خود را با مقداری از خلال مغز ها تزیین کنید.


نظر خود را بیان کنید