طرز تهیه حلوا سه آرد خوشمزه با پیمانه

حلوا سه آرد همانطور که از نامش پیداست از سه نوع آرد سفید، آرد برنج و آرد نخودچی تهیه شده و از حلواهای مجلسی و سنتی ایران است. حلوای سه آرد معمولا در مجالس ترحیم و عزاداری ها سرو می شود ولیکن به دلیل مقوی بودن آن در ماه مبارک رمضان نیز جایگاه ویژه ای در سفره های افطاری و میهمانی ها به خود اختصاص داده است. امروز در آلامتو طرز تهیه حلوا سه آرد زعفرانی خوشمزه و مجلسی با پیمانه را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه حلوا سه آرد با پیمانه

 • آرد سفید 1 پیمانه
 • آرد نخودچی 3/4 پیمانه
 • آرد برنج نصف پیمانه
 • روغن 1 پیمانه
 • شکر 1/5 پیمانه
 • کره 50 گرم
 • آب 1/5 پیمانه
 • پودر هل 1 ق سوپ خوری
 • گلاب 1/2 پیمانه
 • زعفران دم کرده 2 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه حلوا سیاه یا تیره اردبیل لذیذ، مجلسی و آسان با آرد گندم

طرز تهیه حلوا سه آرد زعفرانی مجلسی مرحله به مرحله

مرحله اول: تهیه شهد حلوا سه آرد

برای تهیه حلوا سه آرد مجلسی ابتدا شیره یا شهد آن را آماده نموده و کنار می گذاریم. برای تهیه شهد حلوا سه آرد ابتدا آب را در قابلمه کوچکی ریخته و روی شعله قرار دهید. آب که گرم شد و مقداری به جوش افتاد شکر را به آن افزوده و هم بزنید تا شکر در آب در حال جوش حل شود. سپس زعفران دم کشیده را به آن افزوده و هم بزنید تا زمانی که شهد مقداری قوام امده و به غلظت برسد سپس در انتها گلاب را افزوده و شعله را خاموش نمایید. شهد را کنار بگذارید و به تفت دادن سه نوع آرد بپردازید.

مرحله دوم: تفت دادن آردها

ابتدا هر سه نوع آرد را به صورت جداگانه الک نموده و کنار بگذارید. سپس آرد سفید الک شده را در تابه مناسبی ریخته و روی شعله قرار دهید. آرد را مرتبا هم زده و تفت دهید. حتی یک لحظه از هم زدن دست برندارید زیرا آرد سریع می سوزد. به مدت 15 دقیقه آرد سفید را تفت داده و سپس آرد برنج الک شده را به آن بیافزایید. مجددا هر دو آرد را با هم به مدت 15 دقیقه تفت داده و پس از آن آرد نخود را به آردها بیافزایید. 10 دقیقه آرد نخود را نیز تفت دهید.

مرحله سوم: افزودن کره و روغن

پس از تفت دادن آردها آنها را یک مرتبه دیگر الک نموده و در یک قابلمه بریزید. سپس در ظرف دیگری کره و روغن مایع را ترکیب نموده و اجازه دهید کره آب شود. تابه آرد را روی شعله قرار داده و کره و روغن را در آن بریزید. مجددا آردها و کره و روغن را مقداری تفت داده و هل ساییده را به آن بیافزایید.

مرحله چهارم: افزودن شهد به حلوا سه آرد

پس از افزودن هل ساییده مقداری هم بزنید تا همه مواد عطر و طعم هل را به خود بگیرد سپس شهدی را که از قبل آماده و کنار گذاشته بودید به صورت تدریجی به مواد افزوده و مرتب هم بزنید. مواد حلوا را به اندازه ای روی شعله هم بزنید که از غلظت آن کاسته و مقداری منسجم گردد. در انتهای کار خواهید دید که حلوا به دیواره قابلمه نچسبیده و مانند یک توپ در وسط قابلمه قرار خواهد گرفت.

مرحله پنجم: به روغن انداختن حلوا

در این مرحله قابلمه را از روی شعله برداشته و از دسته های آن محکم نگه دارید سپس سعی نمایید حلوا را به دیواره های قابلمه زده و مانند یک گوی در قابلمه به حرکت درآورید تا زمانی که حلوا به روغن افتاده و از هم باز نشود.

مرحله ششم: تزئین حلوا سه آرد

در این زمان می توانید حلوا سه آرد را در ظرف مناسبی قرار داده و با پشت قاشق سطح آن را صاف نمایید. سپس بنا به سلیقه خود روی آن را با خلال یا پودر پسته و یا خلال یا پرک بادام تزئین نمایید. همچنین می توانید حلوا را داخل قیف قنادی ریخته و شکوفه بزنید و روی آن را با پودر نارگیل یا پودر پسته تزئین نمایید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه حلوا هویج ساده و مجلسی با آرد گندم و زعفران بدون شیر

طرز تهیه حلوا سه آرد مجلسی


نکات کلیدی در تهیه حلوا سه آرد با آرد برنج، نخودچی و سفید

 1. در صورت استفاده از قیف و شکوفه زدن می توانید مرحله روغن انداختن حلوا را حذف نمایید.
 2. شهد حلوا سه آرد را به تدریج به آن اضافه نمایید تا کم کم به خورد حلوا برود.
 3. برای تهیه حلوا تیره تر برای تزئین حلوا سه آرد مقداری پودر کاکائو به حلوا افزوده و ترکیب نمایید.
 4. در صورت عدم حذف مرحله روغن انداختن، حلوا سه آرد با کیفیت تری تهیه خواهید نمود.
 5. روغن را در چند مرحله به آرد اضافه نمایید؛ ممکن است بسته به کیفیت آرد برنج مقداری کمتر یا بیشتر به روغن نیاز داشته باشد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه حلوا با شیره انگور ساده، خوش طعم و مقوی با روغن مایع

♨ نکات مهم «طرز تهیه حلوا سه آرد عالی و مجلسی با آرد برنج، نخودچی و سفید»

برای تهیه حلوا تیره تر برای تزئین حلوا سه آرد مقداری پودر کاکائو به حلوا افزوده و ترکیب نمایید.


نظر خود را بیان کنید