طرز تهیه آش اسفناج با ماش

آش اسفناج یکی از انواع آش های ایرانی بسیار خوشمزه و سالم است که به دلیل استفاده از اسفناج به عنوان تنها سبزی مورد استفاده در آن سرشار از آهن و ویتامین c بوده و برای بدن نیز بسیار مفید و مقوی می باشد برای مثال این آش به عنوان یک وعده غذایی برای افرادی که مبتلا به کم خونی و یا فقر آهن می باشند نیز یک گزینه عالی محسوب می شود. در صورت عدم استفاده از سیر داغ و پیاز داغ، شما می توانید به دلیل وجود ویتامین c موجود در آش اسفناج، این آش خوشمزه را در ایام سرماخوردگی و ضعف بدنی هم تهیه و میل کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه آش اسفناج ساده با ماش و عدس برای سرماخوردگی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آش اسفناج با ماش

 • اسفناج نیم کیلو
 • ماش نصف پیمانه
 • عدس نصف پیمانه
 • لوبیا چیتی نصف پیمانه
 • پیاز 2 عدد بزرگ
 • رشته آشی به میزان لازم
 • سیر 4 حبه
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • پودر نعنا خشک 3 ق غذا خوری
 همچنین بخوانید: طرز تهیه آش دندونی بچه ساده و خوشمزه بدون گوشت مرحله به مرحله

طرز تهیه آش اسفناج ساده با ماش و عدس

مرحله اول: آماده سازی عدس و لوبیا و ماش

ابتدا عدس و لوبیا و ماش را درون ظرف های جدا از هم بریزید و بعد همگی آن ها را به صورت جداگانه طی چند مرحله مقداری با آب سرد بشویید تا گرد و خاک آن ها پاک شود سپس به هر ظرف مقداری آب اضافه کنید و به عدس و ماش 1 ساعت زمان دهید تا درون آب خیس بخورند و آماده شوند و به لوبیا چتی هم درون آب 4 ساعتی زمان دهید تا آن هم خیس بخورد و آماده شود. بعد از آن که لوبیاچیتی خیس خورد آن را به همراه مقداری آب درون قابلمه ای بریزید و درب قابلمه را قرار دهید و به آن 1 ساعت و نیم تا 2 ساعت زمان دهید تا نیم پخته و نیمه آماده شود و بعد آن را آبکش کنید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز به همراه ماش و عدس

یکی از پیاز ها را با آب بشویید سپس پوست آن را بگیرید و بعد آن را به شکل نگینی شده و یکدست خرد کنید و قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و بعد آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد به آن پیاز را اضافه کنید و آن را تفت دهید تا مقداری سبک و طلایی شود سپس به آن مقداری زردچوبه هم اضافه کرده و آن را نیز به اندازه 1 دقیقه با پیاز تفت دهید سپس به آن ها عدس و ماش خیس خورده شده را هم اضافه کرده و روی آن ها مقداری آب جوشیده شده بریزید و درب قابلمه را قرار دهید و اجازه دهید تا عدس و ماش نیز با یکدیگر نیم ساعتی پخته شوند.

مرحله سوم: آماده سازی اسفناج و اضافه کردن رشته

در این فاصله اسفناج ها را نیز پاک کنید و بعد آن ها را با آب سرد بشویید سپس آن ها را به اندازه متوسط خرد کنید و اسفناج های خرد شده را هم به همراه لوبیا چیتی به قابلمه اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر هم بزنید و نیم ساعتی به آن ها با درب نیمه باز زمان دهید تا تمامی مواد مقداری با یکدیگر به آرامی با شعله ملایم پخته شوند. بعد از گذشت نیم ساعت رشته های آشی را نیز از وسط نصف کرده و آن ها را هم به همراه مقداری نمک به آش اضافه کنید مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و مجدد نیم ساعت دیگر به رشته های آشی نیز زمان دهید تا به آرامی در کنار مواد با درب نیمه باز پخته و نرم شوند.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی آش اسفناج با ماش و عدس

در آخر هم درون ماهبتابه ای جدا مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت ملایم گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز باقی مانده را به همراه سیر ها با آب بشویید سپس پیاز را به شکل خلالی شده و ریز و یکدست خرد کنید و سیر ها را هم به شکل ساطوری شده و ریز خرد کنید بعد درون ماهیتابه پیاز خرد شده را اضافه کنید و زمان دهید تا پیاز کاملاً سرخ و طلایی و آماده شود و بعد به آن مقداری زردچوبه هم اضافه کرده و در حد 1 دقیقه آن را نیز با پیاز تفت دهید سپس آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. بعد از پیاز، سیر را نیز به ماهیتابه اضافه کنید و آن را هم چند دقیقه ای تفت دهید تا مقداری سرخ و طلایی شود و بعد آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. در آخرین مرحله درون همان ماهیتابه مجدد مقداری روغن مایع بریزید به طوری که پودر نعنا درون روغن شناور شود و بعد پودر نعنا را در حد 1 الی 2 دقیقه تفت دهید سپس آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. بعد از پخت آش آن را داخل ظرفی که برای سرو آن در نظر دارید بریزید سپس روی آن را با پیاز داغ و سیر داغی که تهیه کرده اید تزیین کنید و بعد از آن هم آش اسفناج با ماش و عدس شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

 همچنین بخوانید: طرز تهیه آش ماست ساده، لذیذ و مجلسی با نخود، گوشت و برنج

طرز تهیه آش اسفناج با ماش و عدس


نکات کلیدی در طرز تهیه آش اسفناج با ماش برای سرماخوردگی

 1. در صورت تمایل و یا مصرف این آش در ایام سرماخوردگی می توانید از شلغم تازه هم داخل این آش لذیذ و خوشمزه استفاده کنید.
 2. در صورت عجله می توانید برای خیس کردن و گرفتن نفخ لوبیا چیتی آن را درون ظرف آب قرار دهید و درون آن یک خیار از وسط نصف شده قرار دهید تا نفخ لوبیا زودتر گرفته شود.
 3. دقت داشته باشید در طول خیس خوردن حبوبات به خصوص لوبیا چیتی برای بهتر گرفته شدن نفخ آن ها بهتر است که آب آن ها را طی چند مرحله تعویض کنید تا به میزان زیادی نفخ آن ها گرفته شود.
 همچنین بخوانید: طرز تهیه آش شوربا سرماخوردگی لذیذ و آسان با گوشت، لپه و عدس

♨ نکات مهم «طرز تهیه آش اسفناج ساده و لذیذ با ماش و عدس برای سرماخوردگی»

در صورت تمایل و یا مصرف این آش در ایام سرما خوردگی می توانید از شلغم تازه هم داخل این آش لذیذ و خوشمزه استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید