طرز تهیه آش شوربا

آش شوربا یکی از انواع آش های بسیار خوشمزه ایرانی است که دارای دستور پخت های متنوع در نقاط مختلف ایران می باشد و برای سرما خوردگی بسیار مفید بوده و در فصل زمستان نیز به دلیل افزایش انواع مریضی ها و سرماخوردگی به منظور جلوگیری و پیشگیری از آن ها بسیار پخته می شود. این آش دارای ارزش غذایی بالایی بوده و بسیار مقوی می باشد و شما می توانید در منزل خود آن را به راحتی تهیه کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید و مطمئن باشید که نسبت به نمونه های رستورانی و داخل بازار هم دارای طعم و کیفیت بهتری بوده و هم مقرون به صرفه تر است. امروز در آلامتو طرز تهیه آش شوربا سرماخوردگی لذیذ و آسان با گوشت، لپه و عدس را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آش شوربا

 • برنج نیم دانه 1 پیمانه
 • گوشت چرخ کرده 200 گرم
 • لپه 1 پیمانه
 • عدس 1 پیمانه
 • پیاز متوسط 2 عدد
 • سبزی آش 300 گرم
 • نمک و فلفل و زردچوبه به مقدار لازم
 • استاک گوشت 1 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش دوغ ساده و خوشمزه و اصل اردبیل با برنج

طرز تهیه آش شوربا سرماخوردگی با گوشت، لپه و عدس

مرحله اول: آماده سازی برنج و حبوبات

ابتدا قبل از پخت آش، برنج و عدس و لپه را هر کدام جداگانه طی چند مرحله به خوبی با آب سرد خیس کنید و بعد هر کدام را در ظرفی جداگانه به همراه مقداری آب بریزید و زمان دهید تا تمامی آن ها به طور جداگانه خیس بخورند. دقت داشته باشید که برنج را 2 ساعت و لپه و عدس را هم 1 ساعت زمان دهید تا خیس بخورند کافی است. سپس بعد از گذشت زمان مورد نظر دو قابلمه جداگانه را برداشته و درون آن ها مقداری آب بریزید و سپس عدس و لپه را برداشته و آبی که در آن خیس خورده بودند را دور بریزید و خود آن ها را درون قابلمه های جدا بریزید و قابلمه ها را روی شعله گاز قرار دهید و نیم ساعت به هر کدام آن ها زمان دهید تا پخته شوند. برنج را هم به همین شکل درون قابلمه ای بریزید و زمان دهید تا مقدار خیلی کم نیم پز شود. دقت داشته باشید که برنج به هیچ وجه نباید کاملاً پخته شود آن را باید در حد کمی نیم پز شدن بپزید.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت

در این مرحله هم می توانید گوشت را به شکل قلقلی شده آماده کنید و یا به شکل عادی سرخ کنید ما برای این که آش شکل و ظاهری بهتری داشته باشد آن را به شکل قلقلی شده درست می کنیم به این صورت که یکی از پیاز ها را به خوبی با آب شسته و پوست بگیرید سپس آن را با رنده ریز رنده کنید و به طور کامل آب پیاز را بگیرید و سپس آن را درون ظرفی بریزید و به آن گوشت چرخ کرده را نیز اضافه کنید و در آخر هم مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه اضافه کنید و سپس خوب تمامی مواد را با یکدیگر با دستان خود چنگ بزنید و ورز دهید و بعد کمی از گوشت ها را برداشته و با کف دستان خود آن ها را قلقلی کنید و به همین شکل کل گوشت را قلقلی کنید و بعد آن ها را درون ظرفی در بسته بگذارید و برای مدت 1 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا خوب استراحت کنند.

مرحله سوم: سرخ کردن گوشت ها

پس از آن که گوشت ها به خوبی داخل یخچال استراحت کردند ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن بریزید و روی شعله گاز قرار دهید و بعد از آن که گرم شد تمام گوشت های قلقلی شده را درون روغن مقداری سرخ کنید و بعد آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: سرخ کردن پیاز دیگر و افزودن ادویه

پیاز دیگر را نیز با آب سرد شسته و پوست بگیرید و به شکل خلالی شده و ریز آن را خرد کنید سپس قابلمه تقریباً بزرگی را برداشته و داخل آن روغن بریزید و پیاز خلالی شده را درون آن به خوبی سرخ کنید تا کمی سبک و طلایی شود و بعد به آن مقداری زردچوبه  و فلفل سیاه اضافه کنید و مجدد آن ها را نیز با پیاز کمی تفت دهید.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی آش

سپس مقداری آب جوشیده شده را به همراه حبوبات پخته شده و برنج نیم پز شده به قابلمه پیاز خود اضافه کنید و استاک گوشت را با دست خود پودر کنید و خوب مواد را با یکدیگر ترکیب کنید سپس درب قابلمه را برای مدت 30 دقیقه قرار دهید و اجازه دهید تا حبوبات و برنج و گوشت خوب با یکدیگر بجوشند و پخته شوند و بعد از گذشت زمان مورد نظر که تمامی آن ها به خوبی با یکدیگر پخته شدند نوبت اضافه کردن سبزی آش است پس آن را نیز به مواد اضافه کنید و خوب هم بزنید و درب قابلمه را به صورت نیمه باز برای مدت نیم ساعت دیگر بگذارید و زمان دهید تا تمامی آن ها با یک دیگر با شعله ملایم و کم به خوبی بپزند و پخته شوند. دقت داشته باشید برای این که رنگ سبزی شما تیره نشود درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید. 15 دقیقه نهایی پخت گوشت های قلقلی شده را هم به آن ها اضافه کنید و نمک آش را نیز در این مرحله اندازه کنید و خوب با مواد هم بزنید تا به خوبی در کل آش پخش شوند. دقت داشته باشید میزان نمک را کمتر بریزید زیرا خود استاک گوشت دارای نمک است تا آش شما مزه شور نگیرد. بعد از آن هم آش شوربا شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آش ماش یزدی مجلسی و بدون گوشت برای سرماخوردگی

طرز تهیه آش شوربا


نکات کلیدی در تهیه آش شوربا با گوشت و لپه و عدس

 1. در صورت دسترسی نداشتن به برنج نیم دانه می توانید از برنج هندی نیز برای تهیه آش شوربا خود استفاده کنید اما برنج نیم دانه طعم و مزه بهتری به غذای شما می بخشد.
 2. میتوانید به جای استاک گوشت از آب گوشت یا قلم نیز استفاده کنید.
 3. می توانید به جای گوشت چرخ کرده از گوشت تکه ای هم استفاده کنید.
 4. می توانید از نعنا داغ و یا پیاز داغ نیز برای تزیین روی آش خود استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه آش بلغور گندم و عدس ساده، لذیذ و مقوی بدون گوشت

♨ نکات مهم «طرز تهیه آش شوربا سرماخوردگی لذیذ و آسان با گوشت، لپه و عدس»

در صورت دسترسی نداشتن به برنج نیم دانه می توانید از برنج هندی نیز برای تهیه آش شوربا خود استفاده کنید اما برنج نیم دانه طعم و مزه بهتری به غذای شما می بخشد.


نظر خود را بیان کنید