طرز تهیه خورش ریواس با مرغ

خورش ریواس همان طور که از نامش نیز پیداست به دلیل استفاده کردن در آن از میوه ریواس به عنوان یکی از اصلی ترین مواد اولیه این خورش لذیذ آن را از انواع خورش های فصلی می شناسند که با توجه به آن که این میوه پرخاصیت و خوشمزه نیز در فصل زیبای بهار وارد بازار می شود بنابراین می توان گفت که این خورش نیز به عنوان یکی از انواع خورش های بهاری محسوب می شود. از خواص فراوان میوه ریواس به کار رفته شده در این خورش می توان به مواردی چون: کمک به گردش خون، منبع غنی آنتی اکسیدان، و همچنین کمک به آلزایمر و… نام برد که تمامی این موارد باعث شده تا این خورش به عنوان یکی از انواع خورش های بسیار مقوی و پرخاصیت شمرده شود. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش ریواس ساده و مجلسی با مرغ را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خورش ریواس با مرغ

 • ریواس 500 گرم
 • سینه مرغ 4 تیکه
 • جعفری خرد شده 100 گرم
 • نعنای خرد شده 100 گرم
 • پیاز 2 عدد بزرگ
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش قیمه با مرغ ساده، خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه خورش ریواس با مرغ مجلسی

مرحله اول: آماده سازی مرغ ها

ابتدا سینه های مرغ را به همراه یکی از پیاز ها با آب سرد مقداری بشویید و بعد پوست پیاز را بگیرید و آن را به شکل نگینی و یکدست برش دهید و خرد کنید و سپس قابلمه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن کمی گرم و آماده شود و بعد پیاز خرد شده را نیز به آن اضافه کرده و آن را کمی تفت دهید تا پیاز مقداری سبک و شفاف شود سپس تکه های سینه مرغ را نیز به قابلمه اضافه کنید و کمی دو طرف آن ها را هم با پیاز تفت دهید تا مقداری تغییر رنگ دهند و برای مزه دار کردن آن نیز به مواد مقداری زردچوبه به همراه مقداری فلفل سیاه و نمک اضافه کنید و آن ها را نیز در حد 1 دقیقه ای با مرغ و پیاز تفت دهید تا کمی عطر ادویه ها بلند شوند و در آخر به مواد آب جوشیده شده را هم اضافه کنید به طوری که مقداری روی مواد را بپوشاند و سپس حرارت را کمی زیاد کنید و اجازه دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد از جوشیدن آب حرارت را کم کنید و درب قابلمه را قرار دهید و اجازه دهید تا مرغ ها به مدت 1 ساعتی به آرامی و با شعله کم مقداری پخته و آماده شوند.

مرحله دوم: آماده سازی نعنا و جعفری

در ابن فاصله پیاز دیگر را نیز با آب بشویید . پوست آن را بگیرید و آن را به شکل نگینی و یکدست و ریز خرد کنید و سپس ماهیتابه ای برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید اجازه دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد پیاز خرد شده به آن اضافه کرده و کمی آن را تفت دهید تا مقداری سبک و طلایی شود و بعد به آن جعفری و نعنای خرد شده را نیز اضافه کرده و آن ها را هم چند دقیقه ای با پیاز تفت دهید تا کمی خامی آن ها گرفته شوند و بعد ترکیب آن ها را بعد از گذشت 1ساعتی که مرغ کمی پخته شد به قابلمه مرغ ها اضافه کنید و خوب آن ها را با مواد داخل قابلمه هم بزنید و مخلوط کنید و مجدد درب قابلمه را به صورت نیمه باز قرار دهید و اجازه دهید تا تمامی مواد با یکدیگر به آرامی و کم کم و با شعله کم به مدت نیم ساعت دیگر هم پخته شوند.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی خورش ریواس با مرغ

ریواس ها را نیز با آب بشویید و پوست نازک روی سطح آن ها را بگیرید و سپس آن ها را به اندازه های دلخواه برش دهید و خرد کنید. دقت داشته باشید که بهتر است اندازه هایی که ریواس ها را خرد می کنید خیلی کوچک نباشند و آن ها را به صورت یکدست و به یک اندازه برش دهید و خرد کنید. پس از گذشت نیم ساعتی که مرغ ها در کنار سبزیجات مقداری پخته و آماده شدند ریواس های خرد شده را نیز به مواد داخل قابلمه اضافه کنید و کمی آن ها را هم بزنید و مجدد نمک و فلفل خورش را بچشید و اندازه کنید و بعد درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید و 15 دقیقه ای دیگر نیز به ریواس ها زمان دهید تا در کنار مواد به آرامی و کم کم و با شعله کم گاز با مواد پخته و آماده شوند و خورش شما نیز جا بیافتد و پس از آن هم خورش ریواس خوشمزه شما با  مرغ آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش بادمجان ساده، غلیظ و مجلسی با گوشت و غوره

طرز تهیه خورش ریواس با مرغ


نکات کلیدی در طرز تهیه خورش ریواس با مرغ

 1. در صورت تمایل می توانید به جای استفاده کردن از سینه مرغ، ران مرغ و یا فیله مرغ را نیز جایگزین آن کنید.
 2. بیشتر از زمان گفته شده برای پخت ریواس ها زمان ندهید تا شکل ظاهری آن ها داخل خورش حفظ شوند.
 3. در صورت تمایل می توانید این خورش خوشمزه را با گوشت قرمز نیز تهیه کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش کنگر با گوشت و نعنا و جعفری

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش ریواس ساده و لذیذ با مرغ مرحله به مرحله»

در صورت تمایل می توانید به جای استفاده کردن از سینه مرغ، ران مرغ و یا فیله مرغ را نیز جایگزین آن کنید.


نظر خود را بیان کنید