طرز تهیه خورش کنگر با گوشت و نعنا و جعفری

دستور پخت خوراک کنگر با مرغ

طرز تهیه خورش کنگر با مرغخورش کنگر به دلیل وجود کنگر به عنوان ماده اصلی و سازنده این خورش یکی از سالم ترین غذاها است که بسیار برای هضم غذا، تقویت دستگاه گوارش و تقویت قلب و… خوردن این خورش مفید است. بنابراین خوردن کنگر برای بیماران قلبی بسیار مفید بوده اما نکنه ای که در خصوص این گیاه وجود دارد آن است که کسانی که بیماری های کلیوی و کبدی شدیدی دارند باید از خوردن برگ های کنگر پرهیز کنند. خورش کنگر یکی از انواع غذا هایی است که با استفاده از این گیاه می توان آن را تهیه کرد و بنابر سلیقه هر فرد  می توانید آن را با گوشت یا مرغ نیز آماده کنند. امروز ما در آلامتو طرز تهیه خورش کنگر با گوشت را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خورش کنگر با گوشت

 • کنگر 500گرم
 • گوشت خورشتی 400 گرم
 • سبزی نعنا و جعفری 200 گرم از هر کدام
 • پیاز متوسط 2 عدد
 • غوره به مقدار دلخواه
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • ادویه خورشتی 1ق مربا خوری
 • زعفران دم کرده 3 ق غذا خوری
 • رب نارنج 1 ق غذا خوری
 • روغن به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه باقلا قاتق مجلسی و آسان با لوبیا کشاورزی به روش گیلانی

طرز تهیه خورش کنگر با گوشت

مرحله اول: آماده سازی کنگرها

ابتدا کنگر ها را به خوبی با آب بشویید سپس به خوبی آن ها را پاک کنید به طوری که تیغی روی آن ها باقی نماند. دقت داشته باشید هنگام پاک کردن کنگر ها حتماً دقت داشته باشید که پوست نازکی را که روی کنگر ها است را به خوبی از آن جدا کنید زیرا که در غیر این صورت کنگر ها داخل خورش شما به صورت سفت باقی می مانند. سپس ماهیتابه ای برداشته و مقداری روغن داخل آن بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا کمی روغن گرم شود سپس کنگر ها را درون روغن بریزید و آن ها را به خوبی تفت دهید به اندازه ای که کنگر ها مقداری نرم شوند و بعد آن ها را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: آماده سازی سبزی ها

سبزید های نعنا و جعفری ها را به خوبی با آب سرد بشویید و سپس آن ها را به صورت ساطوری شده و ریز و یکدست خرد کنید و آن ها را با یکدیگر به خوبی مخلوط کنید و بعد درون ماهیتابه ای که از قبل کنگر ها را تفت داده بودید سبزی ها را نیز کمی با شعله حرارت ملایم و کم در حد 5 دقیقه تفت دهید و بعد آن ها را هم از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی پیاز ها

در این مرحله پیاز ها را با آب شسته و پوست بگرید و سپس به شکل نگینی و یکدست آن ها را خرد کنید و بعد قابلمه ای را برداشته و کمی روغن داخل آن بریزید و روی حرارت آن را قرار دهید و کمی که گرم شد پیاز های نگینی شده را به آن اضافه کنید و آن ها را کمی تفت دهید تا پیاز ها سبک و کمی طلایی شوند.

مرحله چهارم: آماده سازی گوشت

گوشت خورشتی را به شکل خورشتی شده خرد کنید و بعد آن را با آب سرد کمی شسته و بعد گوشت های خرد شده را به پیاز ها اضافه کنید و سپس ادویه های زردچوبه و فلفل سیاه را به همراه ادویه خورشتی به آن ها اضافه کرده و خوب گوشت را در کنار پیاز ها و ادویه ها تفت دهید تا کمی رنگ آن ها عوض شده و تفت داده شوند و بعد سبزی های تفت داده شده را هم به گوشت اضافه کنید و کمی آن ها را با یکدیگر مخلوط کنید و تفت بدهید.

مرحله پنجم: اضافه کردن آب

مقداری آب را نیز به قابلمه اضافه کنید و آن را روی شعله ملایم و کم قرار دهید و بعد درب قابلمه را به صورت نیمه باز قرار دهید تا به مدت 2 ساعت گوشت ها به خوبی پخته شوند. دقت داشته باشید درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید تا سبزی های شما به سیاه رنگ نشوند.

مرحله ششم : آماده سازی نهایی خورش

در ادامه کنگر هایی را که تفت داده بودید را نیز به خورش اضافه کنید و مجدد آن ها را هم با مواد کمی تفت دهد و بعد آب زعفران را نیز به همراه نمک و رب نارنج به خورش اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و در آخر هم به آن ها غوره ها را هم اضافه کرده و نیم ساعت دیگر نیز به آن ها زمان دهید تا خورش کنگر شما به خوبی جا افتاده و روغن بیاندازد و پس از آن هم خورش کنگر شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش آلو و اسفناج خوشمزه و مجلسی با گوشت و مرغ

طرز تهیه خورش کنگر با گوشت


نکات کلیدی در تهیه خورش کنگر با گوشت

 1. در صورت منع مصرف گوشت می توانید این خورش را به جای گوشت با مرغ نیز تهیه کنید.
 2. در صورت نبود وقت می توانید از کنگر پاک شده آماده نیز برای این خورش استفاده کنید.
 3. برای داشتن طعم بهتر این خورش بهتر است که آن را در کنار برنج ایرانی سرو و میل کنید.
 4. حتماً حرارتی که با آن سبزی ها را تفت می دهید باید کم باشد چون نعنا خیلی زود تلخ مزه می شود.
 5. زمانی را که برای پخت گوشت به آن می دهید بستگی به نوع گوشتی که استفاده می دهید دارد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش گل کلم ساده و خوشمزه با گوشت قرمز و لپه

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش کنگر با گوشت و نعنا و جعفری»

در صورت منع مصرف گوشت می توانید این خورش را به جای گوشت با مرغ نیز تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید