طرز تهیه خورش قیمه با مرغ مجلسی

خورش قیمه با مرغ یکی از خوشمزه ترین انواع خورش های ایرانی است که با خورش قیمه عادی فرق چندانی ندارد و تنها فرق اساسی و اصلی قیمه با مرغ با قیمه عادی استفاده کردن از مرغ به جای گوشت قرمز می باشد که همین امر نیز موجب شده تا این خورش نسبت به قیمه عادی که در آن از گوشت قرمز استفاده می شود برای اکثر افراد سالم تر باشد. همچنین خورش قیمه با مرغ می تواند یک گزینه عالی و مناسب برای افرادی محسوب شود که به توصیه ی پزشک متخصص تغذیه در برنامه غذایی روزانه خود از خوردن گوشت قرمز منع شده اند. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش قیمه با مرغ ساده، خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله را به شما آمزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه خورش قیمه با مرغ

 • گوشت مرغ مخلوط سینه و ران 500 گرم
 • رب گوجه فرنگی 1/5 ق غذاخوری سر پر
 • لپه نصف لیوان
 • پیاز 1 عدد بزرگ
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • سیر 2 حبه
 • زعفران دم کرده و غلیظ 2 ق غذا خوری  سر پر
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
 • لیمو عمانی 4 عدد
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش قیمه بادمجان ساده، لذیذ و مجلسی با گوشت خورشتی

طرز تهیه خورش قیمه با مرغ ساده مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی لپه و لیمو عمانی

ابتدا لپه ها را طی چندین مرحله مقداری با آب سرد بشویید و سپس آن ها را درون ظرفی بریزید و به آن ها کمی آب اضافه کرده و  2 ساعتی زمان دهید تا لپه ها خیس بخورند و آماده شوند. دقت داشته باشید بهتر است در طی این مدت آب لپه ها را چندین مرحله عوض کنید. سپس بعد از گذشت 2 ساعت لپه های خیس خورده شده را به همراه مقداری آب درون قابلمه ای بریزید و قابلمه را روی شعله گاز قرار دهید و اجازه دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و سپس کف های ایجاد شده روی آب را جمع کنید و بعد از 10 دقیقه ای که لپه ها درون آب جوش باقی ماندند لپه ها را آبکش کرده و آن ها را کنار بگذارید. لیمو عمانی ها را نیز با آب شسته سپس روی تمامی آن ها به وسیله چنگالی چند سوراخ ایجاد کنید و بعد آن ها را برای مدت 1 ساعت درون ظرفی با مقداری آب قرار دهید تا آن ها نیز خیس بخورند و آماده شوند.

مرحله دوم: آماده سازی سیر و پیاز و مرغ

سیر ها و پیاز را نیز با آب شسته و پوست آن ها را بگیرید سپس پیاز را به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید و سیر را هم به شکل ساطوری شده و ریز و یکدست خرد کرده و بعد قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن مقداری گرم شود و بعد پیاز نگینی شده را به آن اضافه کنید و مقداری تفت دهید تا پیاز کمی سبک و طلایی شود. مرغ را نیز با آب سرد شسته و آن ها را هم به شکل قیمه و یکدست خرد کنید و بعد از آن که پیاز کمی تفت خورد به آن سیر ساطوری شده را نیز به همراه تکه مرغ های خرد شده اضافه کنید و کمی آن ها را هم تفت دهید تا تکه های مرغ تغییر رنگ دهند و بعد به آن ها مقداری زردچوبه و فلفل سیاه را نیز اضافه کنید تمامی مواد را خوب با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید.

مرحله سوم: اضافه کردن لپه و رب گوجه

پس از آن که مرغ ها کمی تفت داده شدند لپه هایی که از قبل آماده کرده بودید را به آن ها اضافه کنید و کمی آن ها را هم با مواد در حد مخلوط کردن تفت دهید سپس رب گوجه فرنگی را هم اضافه کرده و مقداری آن را نیز تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم مقداری رنگ آن درون روغن باز شود و بعد کمی نمک به مواد اضافه کنید و مجدد تمامی مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید.

مرحله چهارم: آماده سازی نهایی خورش قیمه با مرغ

در این مرحله مقداری آب جوشیده شده را به اندازه ای که کمی روی تمامی مواد شما را بپوشاند به قابلمه اضافه کنید و بعد حرارت گاز را کم کرده و درب قابلمه را بگذارید و زمان دهید تا به آرامی مرغ و لپه ها در کنار هم پخته و آماده شوند سپس نیم ساعتی که به پخت پایانی خورش باقی مانده بود به مواد لیمو عمانی هایی که از قبل خیس و آماده کرده بودید را به همراه زعفران دم کرده غلیظ اضافه کرده و مجدد درب قابلمه را قرار دهید و اجازه دهید تا خورش کاملاً پخته و جا بیفتد و بعد از آن هم خورش قیمه با مرغ خوشمزه شما آماده سرو است آن را در کنار برنج تازه دم ایرانی سرو و میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شامی لپه پوک و لذیذ با گوشت چرخ کرده برای ماه رمضان

طرز تهیه خورش قیمه با مرغ


نکات کلیدی تهیه خورش قیمه با مرغ خوشمزه و مجلسی

 1. در صورت تمایل به جای استفاده کردن از مخلوط سینه و ران می توانید تنها از ران مرغ و یا تنها از سینه مرغ استفاده کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید در انتهای پخت خورش، سیب زمینی سرخ کرده را هم تهیه کنید و خورش قیمه با مرغ خود را با سیب زمینی سرخ شده تزیین و سرو کنید.
 3. در صورت دلخواه می توانید از مقدار زعفران دم کرده بیشتری برای رنگ و عطر خورشت خود استفاده کنید.
 4. در صورت تمایل می توانید از مقداری زرشک تفت داده شده نیز داخل خورشت استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه خورش بادمجان ساده، غلیظ و مجلسی با گوشت و غوره

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش قیمه با مرغ ساده، خوشمزه و مجلسی مرحله به مرحله»

در صورت تمایل به جای استفاده کردن از مخلوط سینه و ران می توانید تنها از ران مرغ و یا تنها از سینه مرغ استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید