طرز تهیه قنبر پلو با گوشت قلقلی

قنبر پلو شیرازی یکی از انواع غذاهای سنتی، اصیل و محلی شیرازی است که در همه جای کشور به دلیل طعم بسیار دلچسب و خوشمزه ای داشته بسیار مورد استقبال قرار گرفته است و آن را هم با گوشت و هم با مرغ نیز می توانید تهیه  کنید. یکی دیگر از نام هایی که این غذا به آن مشهور است نام غم بر پلو نیز بوده که برخی آن را به این نام نیز می شناسند. این غذا به دلیل مواد اولیه ای که در آن مصرف شده است جزو یکی از غذاهایی محسوب می شود که دارای ارزش غذایی بالایی بوده که بسیار هم مقوی می باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه قنبر پلو شیرازی اصیل لذیذ و مجلسی با گوشت قلقلی به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه قنبر پلو شیرازی

 • برنج 3 پیمانه
 • گوشت چرخ کرده 400 گرم
 • گردو 50 گرم
 • کشمش 100 گرم
 • پیاز 2 عدد متوسط
 • رب انار 1 پیمانه پر و رقیق شده
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • پودر سیر به مقدار لازم
 • زعفران دم کرده 8 ق غذا خوری
 • روغن به مقدار لازم
 • کره 20 گرم
 • شیره انگور 2 ق غذا خوری
 • آب به مقدار لازم
 • سیب زمینی 1 عدد متوسط
همچنین بخوانید: طرز تهیه کلم پلو شیرازی اصل مجلسی با گوشت قلقلی و شوید

طرز تهیه قنبر پلو شیرازی اصیل با گوشت قلقلی

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را  به خوبی طی 3 الی 4 بار با آب سرد به خوبی بشویید و سپس ظرفی را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و سپس برنج شسته شده را داخل ظرف به مدت 2 ساعت بریزید و زمان دهید تا برنج به خوبی درون آب خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی گوشت

یکی از پیاز ها را شسته و پوست بگیرید و آن را به شکل ریز رنده کنید و آب آن را به طور کامل بگیرید و بعد ظرفی را برداشته و درون آن گوشت چرخ کرده را به همراه مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و پودر سیر بریزید و خوب گوشت خود را با دست شروع به ورز دادن کنید تا با مواد به خوبی ترکیب شود و بعد تیکه های کوچک کوچک از گوشت را جدا کنید و با کف دست خود به آن ها شکل و فرم قلقلی شده و دایره ای بدهید و سپس آن ها را برای مدت 1 ساعت درون یخچان داخل ظرف دربسته قرار دهید تا به خوبی استراحت کنند.

مرحله سوم: پخت گوشت ها

پس از آن که گوشت ها به خوبی استراحت کردند ماهیتابه ای را برداشته و آن را روی شعله ملایم قرار دهید و کره را به همراه مقداری روغن داخل آن بریزید و زمان دهید تا کره به خوبی آب شود و بعد گوشت های قلقلی شده را داخل ماهیتابه بریزید و کمی به آن ها زمان دهید تا سرخ شوند و کمی تغییر رنگ بدهند و بعد از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید. دقت داشته باشید که گوشت های قلقلی شده را خیلی سرخ نکنید کمی تفت بدهید تا تغییر رنگ بدهند و کمی تفت داده شوند کافی است.

مرحله چهارم: آماده سازی پیاز و گردو و کشمش

پیاز دیگر را نیز با آب به خوبی بشویید و پوست آن را نیز گرفته و آن را به شکل خلالی شده و ریز خرد کنید و سپس ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا روغن به خوبی گرم شود و بعد پیاز خلالی شده را داخل آن بریزید و زمان دهید تا پیاز به خوبی سرخ و طلایی شوند و بعد در این فاصله گردو ها را نیز به خوبی خرد کنید و به پیاز های سرخ شده اضافه کنید و کشمش را نیز کمی با آب شسته و به ترکیب پیاز و گردو اضافه کنید و خوب با یکدیگر آن ها را تفت دهید و ترکیب کنید و سپس گوشت های قلقلی را که از قبل سرخ کرده بودید به ترکیب داخل ماهیتابه اضافه کنید و هم بزنید و در این مرحله رب انار رقیق را با 2 قاشق شیره انگور ترکیب کنید و سپس ترکیب آن دو را به مواد گوشتی خود به همراه 4 قاشق غذا خوری زعفران دم کرده داخل ماهیتابه اضافه کنید و خوب با یکدیگر آن ها را ترکیب کنید و هم بزنید تا کمی مواد با یکدیگر به خوبی تفت بخورند و بعد آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: پخت برنج و آماده سازی نهایی قنبر پلو شیرازی

بعد از آن که برنج به خوبی خیس خورده شد قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب و 1 ق غذا خوری سر پر نمک بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا آب به جوش آید و بعد داخل آن برنج خیس خرده شده را بریزید و 20 دقیقه ای زمان دهید تا برنج کمی داخل آب جوش نیمه پخته و نرم شود و سپس آن را داخل آبکش بریزید و آن را آبکش کنید و کمی با آب سرد بشویید و سپس قابلمه را کف آن مقداری روغن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید و سپس سیب زمینی را بشویید و پوست گرفته و آن را به شکل حلقه ای و ورقه ورقه شده برش دهید و کف قابلمه خود بچینید و سپس مقداری از برنج نیمه پخته خود را برداشته و آن را روی سیب زمینی ها بریزید و از مواد گوشتی خود به صورت لایه لایه داخل غذای خود استفاده کنید و به همین صورت قابلمه را لایه لایه با مواد خود پر کنید و در آخر 4 قاشق از زعفران دم کرده خود که باقی مانده بود را روی برنج خود بریزید و روی درب قابلمه دمکنی بکشید و درب قابلمه را بگذارید و قابلمه را روی شعله ملایم کم برای مدت 30 دقیقه تا 35 دقیقه اجازه دهید تا قنبر پلوی شما به خوبی پخته و آماده شود و بعد از آن هم قنبر پلو شیرازی با گوشت قلقلی شما آماده سرو است میل کنید و از خورد آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه آلبالو پلو شیرازی با گوشت قلقلی ساده و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه قنبر پلو شیرازی


نکات کلیدی در تهیه قنبر پلو شیرازی خوشمزه و مجلسی

 1. در صورت منع مصرف گوشت قنبر پلو شیرازی را با مرغ هم می توانید تهیه کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید میزان گردوی بیشتری در این غذا استفاده بکنید.
 3. این غذای بسیار خوشمزه را می توانید در کنار سالاد شیرازی هم میل کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه لوبیا پلو ساده و مجلسی با گوشت چرخ کرده مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه قنبر پلو شیرازی اصیل لذیذ و مجلسی با گوشت قلقلی»

در صورت منع مصرف گوشت این غذای بسیار خوشمزه را با مرغ هم می توانید تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید