طرز تهیه کیک اسفنجی

کیک اسفنجی یکی از کیک های بسیار پر کاربرد و خوشمزه ای است که به عنوان پایه اصلی بیشتر انواع کیک ها به خصوص کیک های تولد و مناسبت های مختلف استفاده می شود اما این به این معنی نیست که خود این کیک به تنهایی سرو نمی شود چرا که این کیک به تنهایی نیز بسیار لذیذ و خوشمزه بوده و آن را به شکل تنها و بدون خامه نیز سرو می کنند. در لحظه اول ممکن است فکر کنید که نکته خاصی برای پخت این کیک وجود ندارد اما نحوه پخت این کیک بسیار مهم است زیرا پایه اکثر کیک ها بوده است و دارای فوت و فن هایی در عین راحتی تهیه آن می باشد. یکی از این نکته هایی که در خصوص تهیه این مدل کیک بسیار حائز اهمیت است میزان پف و نرمی این کیک است و اکثر فوت و فن های مرتبط با کیک اسفنجی هم در خصوص همین موضوع است. امروز در آلامتو طرز تهیه کیک اسفنجی نرم و لطیف، ساده و با پف زیاد با فر و بدون فر به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کیک اسفنجی با پف زیاد

 • تخم مرغ 6 عدد
 • آرد سفید 2 پیمانه
 • پودر قند 2 پیمانه
 • بیکینگ پودر 1/5 ق چایی خوری
 • آب جوش 1/2 پیمانه
 • وانیل نوک ق چایی خوری
 • نمک 1/4 ق چایی خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک ساده وانیلی خانگی خوشمزه با فر و بدون فر

طرز تهیه کیک اسفنجی نرم و لطیف با فر و بدون فر

مرحله اول: آماده سازی مواد

همه مواد لازم برای کیک اسفنجی را در محیط قرار دهید تا دمای آن ها با محیط هم دما شود و بعد فر خود را به مدت 15 دقیقه با دمای 180 درجه روشن کنید تا داخل فر به خوبی گرم شود. سپس آرد و بیکینگ پودر را به همراه نمک با یکدیگر به خوبی مخلوط و ترکیب کنید و بعد ترکیب آن ها را 3 مرتبه با هم دیگر به خوبی الک کنید و درون ظرفی بریزید. دقت داشته باشید چون قرار است تهیه این کیک بدون فر را هم آموزش دهیم در صورت استفاده نکردن از فر قابلمه را اول با مقدار کمی روغن به خوبی چرب کنید و بعد آن را روی شعله پخش کن با شعله کم به مدت 15 دقیقه قرار دهید تا قابلمه شما نیز به خوبی گرم و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی تخم مرغ ها

در این مرحله همگی تخم مرغ ها را بشکنید و زرده تمامی آن ها را از سفیده آن ها جدا کنید و سفیده ها را با یک پیمانه از پودر قند با همزن برقی به مدت 5 دقیقه با دور تند هم بزنید تا سفیده ها به خوبی سفت و سفید رنگ شوند و فرم بگیرند به شکلی که اگر ظرف را برگردانید سفیده ها به هیچ وجه از ظرف شما نریزند. حالا ظرف سفیده را با سلفونی بپوشانید و آن را داخل یخچال قرار دهید و بعد سراغ زرده ها بروید و زرده ها را نیز با 1 پیمانه پودر قندی که باقی مانده بود و وانیل با همزن برقی به مدت 2 دقیقه به خوبی هم بزنید تا زرده ها به طور کامل از حالت لختگی خارج شوند و رنگی کرم رنگ بگیرند و بعد که به این مرحله رسیدید آب جوشیده شده را به یک باره به زرده ها اضافه کنید و خیلی سریع آن ها را با دور تند به مدت 2 دقیقه هم بزنید تا زرده ها از حالت روان بودن خود خارج شوند و مقداری به حالت کش دار درآیند.

مرحله سوم: مخلوط کردن مواد با یکدیگر

سفیده هایی را که از قبل داخل یخچال قرار داده بودید را برداشته و با لیسکی آن ها را به ظرف زرده ها منتقل کنید و بعد آن ها را به وسیله لیسک به آرامی با یکدیگر فولت کنید تا پف سفیده ها به هیچ وجه گرفته نشوند و بعد مواد خشکی که از قبل الک کرده بودید را در سه مرحله به آرامی به ترکیب سفیده و زرده ها اضافه کنید و هر بار به آرامی آن ها را به وسیله لیسک هم بزنید تا تمامی مواد به خوبی با یکدیگر ترکیب شوند و بافتی یکدست پیدا کنند و پف مواد نیز گرفته نشوند.

مرحله چهارم: پخت کیک اسفنجی داخل فر

قالبی کمربندی و گرد با قطر 26 سانتی برداشته و آن را خیلی کم چرب کنید و کاغذ روغنی کف قالب قرار دهید و بعد به آرامی مایه کیک اسفنجی را داخل قالب منتقل کنید و سه بار به آرامی روی سطحی آن را بکوبید و سپس آن را داخل فری که از قبل گرم کرده بودید با دمای 180 به مدت 50 تا 60 دقیقه قرار دهید تا کیک شما به خوبی پخته شود و پف کند و بعد از گذشت زمان مورد نظر آن را از فر خارج کنید و اجازه دهید تا کمی سرد شود و آماده برش زدن شود.

مرحله پنجم: پخت کیک اسفنجی داخل قابلمه

مایه کیک اسفنجی که آماده کرده بودید را به آرامی داخل قابلمه ای که از قبل گرم کرده بودید بریزید و به مدت یک ساعت و 20 دقیقه روی درب قابلمه دمکنی بکشید و آن را روی قابلمه قرار دهید و زمان دهید تا کیک اسفنجی شما به خوبی در این مدت داخل قابلمه پخته و پف دار شود سپس بعد از گذشت زمان گفته شده آن را از روی حرارت برداشته و زمان دهید تا سرد و آماده برش زدن شود بعد از آن هم کیک اسفنجی پف دار شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک کافی شاپی شکلاتی خیس عالی و خوشمزه مرحله به مرحله

طرز تهیه کیک اسفنجی نرم و لطیف


نکات کلیدی در تهیه کیک اسفنجی ساده با پف زیاد

 1. می توانید وسط و یا روی کیک اسفنجی خود را با خامه قنادی فرم دار شده و یا شکلات آب شده نیز تزیین کنید.
 2. برخی این کیک را به صورت شکلاتی تهیه می کنند که در صورت تمایل می توانید آن را به شکل شکلاتی هم تهیه کنید.
 3. همه مواد باید هنگام استفاده با یکدیگر هم دما باشند.
 4. هنگام هم زدن مواد با لیسک این کار باید خیلی به آرامی انجام شود تا به هیچ وجه پف مواد شما گرفته نشود.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک شیفون ساده ۴ تخم مرغی با پف زیاد برای خامه کشی

♨ نکات مهم «طرز تهیه کیک اسفنجی نرم و لطیف، ساده و پف دار با فر و بدون فر»

می توانید وسط و یا روی کیک خود را با خامه قنادی فرم دار شده و یا شکلات آب شده نیز تزیین کنید.


نظر خود را بیان کنید