طرز تهیه آش انار با گوشت

آش انار یکی از انواع آش های بسیار خوشمزه و سنتی ایرانی است که دارای طعم خاص و متفاوتی بوده و شما می توانید به راحتی آن را در منزل خود تهیه کنید. این آش را هم با گوشت و هم بدون گوشت نیز می توان تهیه کرد و همان طور که از نامش نیز پیداست به دلیل استفاده از انار در آن به عنوان ماده اصلی این آش جزو غذا های فصلی نیز محسوب می شود که می توانید آن را برای انواع مراسم های خود به ویژه یلدا نیز به عنوان عصرانه یا میان وعده و یا حتی به عنوان وعده غذایی اصلی نیز تهیه کنید و از خوردن آن لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه آش انار با گوشت چرخ کرده به روش اصلی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه آش انار ساده

 • برنج 1 لیوان
 • لپه 1 لیوان
 • پیاز 3 عدد بزرگ
 • گوشت چرخ کرده 400 گرم
 • برگ چغندر 40 گرم
 • اسفناج 20 گرم
 • جعفری 20 گرم
 • گشنیز 20 گرم
 • تره 20 گرم
 • نعنا 10 گرم
 • چوچاق 10 گرم
 • نعنا خشک 3 ق غذا خوری
 • آب جوش 8 لیوان
 • آب انار ملس 4 لیوان
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدارلازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه انار پلو ساده و مجلسی با گوشت چرخ کرده مرحله به مرحله

طرز تهیه آش انار مجلسی با گوشت چرخ کرده

مرحله اول: خیس کردن برنج و لپه

برنج و لپه را به خوبی با آب سرد چند مرتبه بشویید و بعد درون مقداری آب در ظرف های جداگانه ای آن ها را قرار دهید و 4 ساعت به آن ها زمان دهید تا به خوبی خیس بخورند.

مرحله دوم: آماده سازی پیاز

2 عدد پیاز ها را نیز با آب بشویید و سپس پوست پیاز ها را به خوبی بگیرید و پیاز ها را به شکل نگینی شده و ریز و یکدست خرد کنید و سپس ماهیتابه ای را برداشته و مقداری روغن درون آن بریزید و آن را روی شعله گاز قرار دهید تا کمی گرم شود و سپس پیاز های نگینی شده را درون آن بریزید و مقداری تفت دهید تا طلایی و سبک شوند و بعد به آن ها مقداری زردچوبه و نمک را نیز اضافه کنید و خوب با پیازها تفت دهید و بعد لپه و برنجی که خیس کرده بودید را هم به پیاز ها اضافه کنید و کمی آن ها را نیز با مواد ترکیب کنید و هم بزنید.

مرحله سوم: اضافه کردن آب جوش

در این مرحله سه لیوان آب جوش را به مواد اضافه کنید و درب قابلمه را قرار دهید تا آب جوش تبخیر شود و بعد از تبخیر شدن آب باید مجدد به آن ها ادامه آب جوش را اضافه کنید و این کار را کم کم انجام دهید تا جایی که لپه و برنج به خوبی با یکدیگر پخته شوند. توجه داشته باشید هر بار که این کار را انجام می دهید درب قابلمه را بگذارید و مقداری مواد را هم بزنید.

مرحله چهارم: آماده سازی گوشت

یکی از پیاز های باقی مانده را بشویید و خوب پوست بگیرید و با رنده آن را رنده کنید و آب آن را بگیرید و سپس ظرفی را بردارید و پیاز آب گرفته شده را درون ظرف بریزید و به آن گوشت چرخ کرده را به همراه مقداری نمک و فلفل و زردچوبه بریزید و خوب آن ها را با دست ورز دهید و مخلوط کنید تا همه جای گوشت به خوبی مزه دار شده و با پیاز ترکیب شده و حالتی خمیری و چسبناک پیدا کند سپس مقدار کمی از گوشت را برداشته و با کف دست خود به آن ها به صورت دایره ای شکل دهید و تمام گوشت را به این شکل قلقلی کنید و داخل ظرفی قرار دهید و روی ظرف را بپوشانید و به گوشت ها درون یخچال 1 ساعت استراحت دهید.

مرحله پنجم: پخت گوشت ها

گوشت های قلقلی شده ای که درون یخچال استراحت داده بودید را بیرون آورده و ماهیتابه ای بردارید و درون آن مقداری روغن بریزید و روی شعله گاز قرار دهید تا مقداری گرم شود و بعد گوشت های قلقلی شده را درون روغن به خوبی سرخ کنید و بعد آن ها را درون ظرفی بریزید و از روی حرارت بردارید.

مرحله ششم: درست کردن نعنا داغ

درون همان ماهیتابه ای که گوشت ها را سرخ کرده بودید پودر نعنای خشک را نیز بریزید و به مدت 2 دقیقه نعنا را در روغن به خوبی تفت دهید تا رنگ آن باز شود و کمی سرخ شود و بعد آن را هم از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.

مرحله هفتم: آماده سازی سبزیجات آش

تمامی سبزیجات آش را با آب سرد به خوبی بشویید و بعد آن ها را پاک کنید و به اندازه های ساطوری شده و ریز آن ها را برش دهید و خرد کنید.

مرحله هشتم: اضافه کردن مواد به آش و سرو آش

وقتی برنج و لپه به خوبی پخته و نرم شدند و آب آن ها نیز مقداری کشیده شد نوبت اضافه کردن گوشت های قلقلی شده به همراه سبزیجات آش است که خرد کرده بودید و دو قاشق از نعنا داغ را نیز به آش اضافه کنید و خوب با یکدیگر هم بزنید. آب انار ملس را هم به صورت کم کم به آش اضافه کنید و تمام مواد را مجدد با یکدیگر مخلوط کنید تا به غلظت دلخواه خود برسید و در آخر نیز مقداری گلپر و نمک و فلفل نیز به آن ها اضافه کنید و درب قابلمه را بگذارید و زمان دهید تا رنگ سبزی ها عوض شوند. دقت داشته باشید هنگام اضافه کردن نمک و فلفل ابتدا آش را اول مقداری بچشید و متناسب با آن نمک و فلفل را اضافه کنید و بعد از آن هم آش انار شما آماده سرو است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه ترشی لبو و انار خانگی ملس و خوشمزه به روشی آسان

طرز تهیه آش انار


نکات کلیدی در تهیه آش انار با گوشت به روش اصلی

 1.  از دانه های انار نیز می توانید برای تزیین روی این آش استفاده کنید.
 2. برای سرو این آش از پیاز داغ و یا سیر داغ نیز می توانید استفاده کنید.
 3. روغنی که در آن نعنا ها را سرخ می کنید باید به اندازه ای باشد که نعنا ها درون روغن به حالت شناور باشند.
 4. آب اناری که در تهیه این آش استفاده می کنید حتماً باید ملس باشد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه چیز کیک انار ساده و خوشمزه با بیسکویت پتی بور بدون فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه آش انار ساده و مجلسی با گوشت چرخ کرده به روش اصلی»

 از دانه های انار نیز می توانید برای تزیین روی این آش استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید