طرز تهیه مربا بهار نارنج خانگی

مربای بهار نارنج یکی از انواع مربا های بسیار پرطرفدار و دلچسب ایرانی است که در بین مردم به طعم و مزه فوق العاده و عطر و بوی خوبی که دارد معروف و مشهور گردیده است. با توجه به آن که درخت نارنج در فصل بهار تازه شکوفه می زند و از گلبرگ های آن نیز برای تهیه این مربا استفاده می شود، فصل تهیه این مربای لذیذ نیز مختص به فصل بهار بوده و بر همین اساس آن را به عنوان یکی از انواع مرباهای فصلی نیز می شمارند. شما می توانید مربای بهار نارنج را در منزل تهیه کنید و آن را برای وعده صبحانه و یا عصرانه با انواع نان ها در کنار کره سرو و میل کنید. بهار نارنج برای سیستم عصبی بدن نیز بسیار مفید بوده و آن را برای آرامش اعصاب و خواب راحت بسیار توصیه می کنند همچنین برای رفع مشکلات گوارشی برای تقویت سیستم ایمنی بدن و بهبود عملکرد قلب و… نیز به مصرف بهار نارنج بسیار توصیه می شود. امروز در آلامتو طرز تهیه مربا بهار نارنج تازه خانگی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه مربای بهار نارنج

  • بهار نارنج 8 لیوان
  • شکر 6 لیوان
  • آب به مقدار لازم
  • آب نارنج 4 ق غذاخوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا پوست پرتقال تازه خانگی و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه مربا بهار نارنج تازه خانگی

مرحله اول: گرفتن تلخی بهار نارنج

ابتدا بهار نارنج ها را درون ظرفی بریزید و سپس آن ها را خوب تمیز کنید و طی چندین مرحله آن ها را با آب سرد بشویید و بعد قابلمه ای را برداشته و درون آن چند لیوان آب سرد بریزید و بهار نارنج ها را نیز به آن اضافه کنید سپس قابلمه را روی حرارت متوسط گاز قرار دهید و اجازه دهید تا آب شروع به جوشیدن و قل زدن کند و بعد از چند قل زدن قابلمه را از روی حرارت برداشته و بهار نارنج ها را آبکش کنید و بعد بهار نارنج ها را با آب کاملاً سرد آبکشی کنید. این مرحله را برای بار دوم تکرار کنید و مجدد آن ها را به همراه چند لیوان آب سرد داخل همان قابلمه بریزید و قابلمه را روی حرارت متوسط گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و سپس بهار نارنج ها را آبکشی کرده و با آب سرد آن ها را بشویید تا تلخی گلبرگ ها گرفته شوند.

مرحله دوم: آماده سازی بهار نارنج و شکر

پس از گرفتن تلخی بهار نارنج ها آن را درون همان قابلمه ای بریزید و به آن ها 8 لیوان آب سرد اضافه کنید و لا به لای گلبرگ ها نیز شکر را بپاشید و درب قابلمه را قرار دهید و آن را برای مدت 12 ساعت در گوشه ای کنار بگذارید.

مرحله سوم: پخت مربای بهار نارنج و اضافه کردن آب نارنج و شکر

بعد از گذشت 12 ساعت درب قابلمه را برداشته و آن را روی حرارت متوسط قرار دهید و زمان دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد از جوشیدن و قل زدن حرارت گاز را کم کنید و فرصت دهید تا مربا غلیظ شود و گلبرگ ها نیز شیشه ای شوند و بعد به آن ها آب نارنج را نیز اضافه کنید و کمی آن ها را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و بعد قابلمه را کنار بگذارید و روی قابلمه پارچه ای تمیز پهن کنید و زمان دهید تا مربا مقداری از حرارت بیفتد و خنک شود و بعد آن را داخل ظرف شیشه ای تمیزی بریزید و آن را داخل یخچال نگهداری کنید و بعد از آن هم مربای بهار نارنج تازه خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا سیب گلاب خانگی ساده، لذیذ و خرد شده با پوست

طرز تهیه مربا بهار نارنج تازه


نکات کلیدی در تهیه مربا بهار نارنج تازه خانگی

  1. در صورت تمایل می توانید به جای آب نارنج از آب لیمو نیز به همین اندازه استفاده کنید.
  2. حتماً مربا را باید داخل ظرف شیشه ای تمیز نگهداری کنید تا به هیچ عنوان مربای شما خراب نشود و کپک نزند.
  3. برای تهیه این مربا در سایر فصل های دیگر نیز می توانید از بهار نارنج خشک شده هم استفاده کنید برای این کار کافی است نیم ساعتی قبل از شروع کار بهار نارنج های خشک شده را داخل آب سرد قرار دهید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا به نگینی خانگی ساده، خوشرنگ و مجلسی با گردو

♨ نکات مهم «طرز تهیه مربا بهار نارنج تازه خانگی خوشمزه و آسان مرحله به مرحله»

در صورت تمایل می توانید به جای آب نارنج از آب لیمو نیز به همین اندازه استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید