طرز تهیه مربا پوست پرتقال

مربا پوست پرتقال یکی از انواع مرباهای بسیار خوشمزه ایرانی است که دارای طعم متفاوت و خاصی نسبت به سایر مربا ها بوده و با مواد اولیه بسیار کم و قابل دسترسی می توانید این مربا را به راحتی در منزل تهیه کنید که نسبت به نمونه های داخل بازار مقرون به صرفه تر نیز می باشد. پوست پرتقال به دلیل طعم تلخی که دارد، درست کردن مربای آن در عین راحتی دارای یک سری فوت و فن هایی است که در صورت رعایت آن ها می توانید تلخی پوست پرتقال ها را به خوبی بگیرید و مربا پوست پرتقال خانگی خود را درست کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. امروز در آلامتو طرز تهیه مربا پوست پرتقال تازه و مجلسی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشد.


مواد لازم برای تهیه مربا پوست پرتقال تازه

 • پوست پرتقال 1 کیلو
 • آب پرتقال 2 لیوان
 • شکر 1 کیلو و نیم
 • وانیل نوک ق چایی خوری
 • آبلیمو 1 ق غذا خوری
 • گلاب 1 تا 2 ق غذا خوری
 • ظرف شیشه ای مناسب برای نگهداری مربا به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا سیب گلاب خانگی ساده، لذیذ و خرد شده با پوست

طرز تهیه مربا پوست پرتقال تازه خانگی و مجلسی

مرحله اول: آماده سازی پوست های پرتقال

ابتدا پرتقال ها را به خوبی با آب سرد بشویید و پوست آن ها را جدا کنید سپس سفیدی داخل پوست ها را تا جایی که امکان دارد از پوست پرتقال ها جدا کنید و دور بریزید. دقت داشته باشید که سفیدی چسبیده به پوست پرتقال باعث تلخی پوست ها می شود پس این کار را تکرار کنید تا جایی که امکان دارد سفیدی پوست ها از بین برود و این کار را با وسط چاقو انجام دهید. سپس پوست ها را به هر شکل و اندازه ای که دوست دارید برش دهید. توجه داشته باشید برای اینکه مربای شما شکل و ظاهر بهتری داشته باشد بهتر است که همه پوست ها را به یک اندازه و یکدست برش دهید.

مرحله دوم: گرفتن تلخی پوست پرتقال ها

قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری آب بریزید و روی شعله گاز قرار داده و زمان دهید تا آب به جوش آید زمانی که آب جوشیده شد پوست پرتقال هایی که آماده کرده بودید را درون آب جوشیده شده بریزید و 5 تا 10 دقیقه به پوست ها زمان دهید. قبل از آبکش کردن پوست پرتقال ها درون ظرف دیگری مقداری آب سرد بریزید و بلافاصله بعد از آبکش کردن پوست پرتقال ها آن ها را درون آب سرد داخل ظرف قرار دهید و 10 تا 20 دقیقه دیگر به آن ها زمان دهید تا پوست پرتقال ها درون آب سرد باقی بمانند. دقت داشته باشید که اگر آب سردی که درون ظرف ریخته اید به قدر کافی سرد نبود می توانید چند قالب یخ را درون آب قرار دهید تا آب به خوبی سرد شود و بعد پوست ها را درون آن قرار دهید. این کار را در 2 مرحله باید انجام دهید و 4 بار تکرار کنید یعنی 5 تا 10 دقیقه آب جوش و 10 تا 20 دقیقه آب سرد تا تلخی پوست پرتقال ها به طور کامل گرفته شود. دقت داشته باشید که هر سری که این کار را انجام می دهید آب سرد و آب جوش را به طور مداوم باید عوض کنید و به هیچ وجه درون همان آب های قبلی این کار را تکرار نکنید.

مرحله سوم: درست کردن شهد مربا

دفعه چهارمی که این کار را تکرار کردید یکی از پوست پرتقال ها را کمی تست کنید و اگر تلخی آن به طور کامل گرفته شده بود کافی است. در این فاصله قابلمه ای را برداشته و آب پرتقال را به همراه شکر درون آن بریزید و روی حرارت ملایم گاز قرار دهید و خوب با یکدیگر آن ها را مخلوط کنید و هم بزنید تا شکر به خوبی درون آب پرتقال حل شود و کمی به قوام بیاید حدوداً 5 تا 10 دقیقه که شروع به جوشیدن کند به قوام می آید. توجه داشته باشید وقتی که آب پرتقال و شکر شروع به جوشیدن کردن و دیواره های قابلمه شما مقداری کثیف شد مراقب باشید که این کثیفی ها درون مربا ریخته نشوند چون باعث شکرک زدن مربای شما می شوند پس یا آن ها را تمیز کنید و یا مراقب ورود آن به مربای خود باشید.

مرحله چهارم: افزودن پوست ها به شهد مربا

پس از آن که آب پرتقال و شکر به خوبی به قوام رسیدند پوست پرتقال هایی که تلخی آن ها را گرفته بودید به آب پرتقال اضافه کنید و خوب با یکدیگر آن ها را ترکیب کنید و هم بزنید و درب قابلمه را به مدت ده تا پانزده دقیقه قرار دهید تا پوست پرتقال ها به خوبی نرم و آماده شوند و بعد درب قابلمه را بردارید و اجازه دهید تا پوست پرتقال ها درون قابلمه با درب باز پخته شوند و مربای شما به قوام بیاید.

مرحله پنجم: پخت نهایی مربا و افزودن گلاب و آبلیمو

پس از آن که مربا به خوبی پخت و قوام آمد به آن در پنج دقیقه پایانی گلاب و آبلیمو را نیز اضافه کنید و مجدد هم بزنید و بعد از گذشت پنج دقیقه قبل از خاموش کردن مربا ابتدا وانیل را اضافه کنید و کمی هم بزنید و بعد حرارت را خاموش کنید سپس اجازه دهید اول درون همان قابلمه خنک شود و بعد آن را داخل ظرف مورد نظر خود برای سرو بریزید و بعد از آن هم مربا شما آماده است میل کنید و لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا به نگینی خانگی ساده، خوشرنگ و مجلسی با گردو

طرز تهیه مربا پوست پرتقال


نکات کلیدی در تهیه مربا پوست پرتقال تازه در منزل

 1. اگر تلخی پوست پرتقال ها بعد از چهار بار گرفته نشد آنقدر این کار را تکرار کنید تا تلخی آن ها کاملاً گرفته شود.
 2. در صورت تمایل به جای استفاده کردن از آبلیمو می توانید به اندازه نوک قاشق چایی خوری از جوهر لیمو نیز استفاده کنید.
 3. به جای استفاده کردن از وانیل می توانید از نوک قاشق چایی خوری پودر هل نیز استفاده کنید.
 4. اگر مقدار بیشتری مربا درست کرده اید می توانید برای جلوگیری از خراب شدن آن را در فریزر درون ظرف درب بسته نگهداری کنید که باعث می شود هم ماندگاری بیشتری پیدا کند و هم از شکرک زدن مربای شما جلوگیری می کند.
 5. موقع گرفتن آب پرتقال نباید قسمت سفیدی پرتقال ها درون آب پرتقالی که برای این مربا استفاده می کنید وارد شود.
 6. اگر مقدار کمی از سفیدی پوست پرتقال ها ماند نیازی نیست دیگر خودتان را خیلی اذیت کنید ایرادی ندارد.
 7. به ازای هر یک کیلو پوست پرتقال یک تا یک و نیم کیلو شکر می توانید در این مربا استفاده کنید.
 8. اگر پوست پرتقال ها با میزان آب پرتقالی که داشتید پخته نشد و نیاز به اضافه کردن آب بود فقط باید از آب جوشیده شده استفاده کنید و اصلاً آب سرد اضافه نکنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی مربایی خانگی ساده و لذیذ بدون فر با روغن مایع

♨ نکات مهم «طرز تهیه مربا پوست پرتقال تازه خانگی و مجلسی مرحله به مرحله»

اگر تلخی پوست پرتقال ها بعد از چهار بار نیز گرفته نشد آنقدر این کار را تکرار کنید تا تلخی آن ها کاملاً گرفته شود.


نظر خود را بیان کنید