طرز تهیه مربای به

مربای به علاوه بر این که بسیار خوشمزه است عطر و بو و رنگ فوق العاده ای هم دارد و یکی از پرطرفدارترین مربا های ایرانی به حساب می آید که بیشتر هم در فصل زمستان آن را درست می کنند. این مربا با روش ها و دستور پخت های متنوعی تهیه می شود. طعم بسیار دلنشین و شیرین این مربا در کنار کره یا خامه به عنوان یک وعده صبحانه یا عصرانه ی کامل و دلچسب است که به دلایل خاصیت های بسیاری که این میوه داراست مفید نیز می باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه مربا به نگینی خانگی مجلسی با گردو را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای مربا به خانگی

 • به 2 کیلو
 • شکر 1/5 کیلو
 • گردو 1 کاسه ی پر
 • چوب دارچین 1 عدد
 • پودر هل به مقدار لازم
 • دانه به به مقدار لازم
 • آب به مقدار لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا سیب گلاب خانگی ساده، لذیذ و خرد شده با پوست

طرز تهیه مربای به نگینی با گردو

مرحله اول: آماده سازی به ها

ابتدا همه به ها را با آب سرد به خوبی بشویید و مدتی بگذارید تا آب آن ها گرفته و خشک شود سپس آن ها را به صورت نگینی و درشت و یکدست خرد کنید ولی دانه های به را دور نریزید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: پخت اولیه مربا

سپس قابلمه ای مسی و بزرگ را انتخاب کنید (استفاده از قابلمه مسی باعث خوشرنگ شدن مربای به می شود) و به های خرد شده را در آن به همراه شکر بریزید و بعد به آن ها آب را هم اضافه کنید. دقت داشته باشید میزان آبی که به به ها اضافه می کنید باید 2 برابر به ها باشد و سطح آن از سطح به ها بالاتر باشد. پس از اضافه کردن آب مخلوط آب و شکر را خوب به هم بزنید و بعد درب قابلمه را بگذارید و آن را اول روی شعله ی متوسط قرار دهید تا آب آن کمی کم شود و به ها نرم شوند پس از آن که به ها نرم شدند بعد از حدود یک ساعت شعله را کم کنید.

مرحله سوم: آماده سازی دانه های به

دانه های به را جدا کنید و درون مقدار کمی آب جوش قرار دهید و کنار بگذارید و اجازه دهید تا دانه های به لعاب دهند. دقت داشته باشید که این لعاب هم باعث میشه تا مربا کپک و شکرک نزند و هم باعث خوش رنگی و ژله ای شدن مربای شما می شود. پس از آن که دانه ها لعاب دادند آن ها را از صافی رد کنید و به مربا اضافه کنید و کمی به آرامی آن را هم بزنید.

مرحله چهارم: اضافه کردن چوب دارچین و پودر هل

پس از آن که آب به ها کم شد و نرم شدند روی درب قابلمه دمکنی بگذارید تا هم مربا بهتر بپزد و هم خوش رنگ تر شود. دقت داشته باشید که زود به زود درب قابلمه را بر ندارید. هر یک ساعت یک بار به مربا سر بزنید و کمی به آرامی آن را هم بزنید کافی است. بعد از گذشت 5 ساعت چوب دارچین را به چند قطعه تقسیم کنید و به همراه مقداری پودر هل به مربا اضافه کنید و به آرامی آن را هم بزنید.

مرحله پنجم: اضافه کردن گردو

پس از گذشت 12 ساعت از پختن مربا شعله ی آن را خاموش کنید دقت داشته باشید که مربا باید کمی آب هم داشته باشد سپس یک کاسه ی پر گردوی خرد شده را به آن اضافه کنید و کمی به آرامی آن را هم بزنید تا گردو ها در مربا پخش شوند و سپس دوباره درب قابلمه را به همراه دمکنی روی قابلمه قرار دهید و اجازه دهید تا گردو ها نیز کمی نرم شوند و هم با بخار خودش سرد شود بعد از آن مربای شما آماده است. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه شیرینی مربایی خانگی ساده و لذیذ بدون فر با روغن مایع

طرز تهیه مربا به


نکات کلیدی در تهیه مربا به خوشمزه و مجلسی

 1. می توانید خلال بادام یا خلال پسته را نیز جایگزین خلال گردو کنید.
 2. مربای به را باید بعد از بسته بندی در ظرف های شیشه ای و داخل یخچال نگهداری کنید.
 3. می توانید در صورت دلخواه به جای نگینی کردن به ها آن ها رنده کنید.
 4. در این مربا به ازای هر کیلو به، به 800 گرم شکر نیاز داریم.
 5. در صورت دلخواه می توانید پوست به ها را نیز بگیرید.
 6. می توانید مقداری زعفران دم کرده نیز در داخل این مربا استفاده کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه پنکیک با پودر آماده شکلاتی ساده و لذیذ مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه مربا به نگینی خانگی ساده، خوشرنگ و مجلسی با گردو»

می توانید خلال بادام یا خلال پسته را نیز جایگزین خلال گردو کنید.


نظر خود را بیان کنید