طرز تهیه مربای گلابی خرد شده

مربای گلابی یکی از مرباهای خاص و متفاوت است که با گلابی خرد شده و گلابی درسته می توانید آن را به راحتی در منزل درست کنید. مربای گلابی اگر با گلابی کوچک و به صورت درسته در منزل تهیه شود بسیار شکیل و هوس برانگیز خواهد بود. گلابی یکی از میوه های کم کالری است، به همین دلیل افرادی که به دنبال کاهش وزن هستند بیشتر از گلابی برای این منظور استفاده می کنند. گلابی دارای انرژی و مواد مغذی زیادی است که تاثیر کمی بر افزایش وزن و چاقی دارد. یک عدد گلابی متوسط حدود 100 کالری دارد که فقط 5 درصد از کالری مورد نیاز روزانه در یک رژیم غذایی سالم محسوب می شود. از طرفی مواد مغذی و فیبر بالایی که دارد برای مدت طولانی تری شما را سیر نگه می دارد. امروز در آلامتو طرز تهیه مربای گلابی درسته و خرد شده زعفرانی، لذیذ و مجلسی را به شما آموزش خواهیم داد، پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه مربای گلابی

  • گلابی 10 عدد
  • شکر 2 لیوان
  • زعفران دم کرده به میزان دلخواه
  • آب 1 لیوان
  • آب لیموی تازه 1 قاشق غذا خوری
  • خلال پسته و پودر گل محمدی به میزان لازم
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربای هویج خانگی شفاف و خوشمزه با وانیل و زعفران

طرز تهیه مربای گلابی درسته یا خرد شده زعفرانی

مرحله اول: آماده سازی گلابی

گلابی ها را تمیز و با دقت با آب سرد بشویید و داخل آبکش بریزید تا آب آن ها کشیده شود. گلابی را بعد از خشک شدن پوست بگیرید و از وسط نصف کنید و هسته های داخل آن را در بیاورید و در اندازه های دلخواه خرد کنید. اگر می خواهید مربای گلابی را به صورت درسته تهیه کنید، از گلابی های کوچک استفاده کنید، اجازه دهید چوب گلابی ها روی آن بماند و پوست گلابی ها را بگیرید و کنار بگذارید.

مرحله دوم: درست کردن شربت مربا

1 لیوان آب را داخل یک قابلمه بریزد و 2 لیوان شکر را به آن اضافه کنید و هم بزنید تا شکر کمی در آب حل شود. بعد قابلمه را روی حرارت متوسط قرار دهید تا شکر کامل در آب حل شود و حالت شفاف پیدا کند. سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید شربت قوام بیاید، زمانی که شربت به قوام آمد گلابی های خرد شده یا درسته را داخل شربت اضافه کنید. می توانید برای خوشرنگ تر شدن مربا قبل از اضافه کردن گلابی، کمی زعفران دمکرده به شربت اضافه کنید و بعد گلابی ها را داخل شربت بریزید.

مرحله سوم: پخت مربای گلابی

اجازه دهید گلابی ها داخل شربت با حرارت ملایم بجوشند تا کاملا بپزند، در حین پخت چند بار گلابی ها را زیر و رو کنید تا به طور یکنواخت همه قسمت های گلابی پخته شود. وقتی گلابی ها کاملا پخته شدند و به نرمی مناسب رسیدند مقداری آبلیمو و در صورت دلخواه کمی خلال پسته و پودر گل محمدی اضافه و حرارت را خاموش کنید و اجازه دهید مربا یک شب داخل قابلمه با درب بسته در دمای آشپزخانه بماند تا خنک شود.

مرحله چهارم: قوام آمدن مربای گلابی

بعد از طی این زمان اگر احساس کردید شیره قوام لازم را ندارد (چون وقتی که گلابی ها را به شربت قوام آمده اضافه می کنید، گلابی ها آب می اندازند و قوام شربت از بین می رود و ممکن است بعد از پخت گلابی هنوز شربت به قوام لازم نرسیده باشد) گلابی ها را از داخل شربت بردارید و اجازه دهید شیره با حرارت کم بجوشد تا قوام بیاید و وقتی خنک شد شیره قوام آمده را روی گلابی ها بریزید و داخل یخچال نگهداری کنید.

همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا به نگینی خانگی ساده، خوشرنگ و مجلسی با گردو

طرز تهیه مربای گلابی درسته


نکات کلیدی برای تهیه مربای گلابی خوشمزه و مجلسی

  1. اضافه کردن زعفران دلخواه می باشد اما اضافه کردن آن در رنگ مربا موثر است.
  2. کف روی مربا را مرتب جمع کنید تا مربای شفاف تری داشته باشید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا آلبالو خانگی با شربت خوشمزه و فوری بدون هسته

♨ نکات مهم «طرز تهیه مربای گلابی درسته و خرد شده زعفرانی، لذیذ و مجلسی»

اضافه کردن زعفران دلخواه است اما اضافه کردن آن در رنگ مربا موثر است.


نظر خود را بیان کنید