طرز تهیه مربا زرد آلو

مربا زردآلو یکی از انوع مربا های بسیار لذیذ خوشمزه ای است که با توجه به آن که این میوه لذیذ و دلچسب در فصل تابستان تازه وارد بازار می شود می توان آن را به عنوان یکی از انواع مربا های فصلی و تابستانی محسوب کرد. تهیه مربا زردآلو در منزل کار ساده و راحتی بوده و شما می توانید آن را با چند قلم ماده اولیه ساده در منزل تهیه کنید. مربا زردآلو خانگی به دلیل عدم استفاده از مواد نگه دارنده در آن ضرر و زیانی نیز در آن وجود نداشته و نسبت به سایر نمونه های بازاری نیز بسیار مقرون به صرفه تر می باشد به همین دلایل بهتر است تا این مربای خوشمزه و دلچسب را در منزل تهیه کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه مربا زردآلو تازه خانگی ساده و خوشمزه با زعفران و جوهر لیمو را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه مربا زردآلو

  • زردآلو 900 گرم
  • شکر 900 گرم
  • گلاب 1/4 لیوان
  • زعفران دم کرده
  • جوهر لیمو
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا آلبالو خانگی با شربت خوشمزه و فوری بدون هسته

طرز تهیه مربا زردآلو تازه خانگی با زعفران و جوهر لیمو

مرحله اول: آماده سازی زردآلو ها

ابتدا تمامی زردآلو ها را با آب بشویید و سپس آن ها را از وسط برش دهید و هسته تمامی آن ها را خارج کنید و بعد قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری از زردآلو های نصف کرده اید را قرار دهید و بعد روی آن ها مقداری شکر را بریزید و سپس قابلمه را به این شکل به صورت لایه لایه با شکر و زردآلو ها پر کنید و بعد درب قابلمه را قرار دهید و آن را به مدت 12 تا 24 ساعت داخل یخچال قرار دهید تا زردآلو ها در این مدت آب بیاندازند و آماده شوند.

مرحله دوم: پخت زردآلو ها

بعد از آب انداختن زردآلو ها در کنار شکر قابلمه را روی حرارت متوسط رو به زیاد گاز قرار دهید و زمان دهید تا آب ناشی از زردآلو ها شروع به جوشیدن کند و سپس کف های ایجاد شده روی مربا را جمع کنید و دور بریزید تا در انتها مربایی که تهیه می کنید زلال و شفاف باشد و سپس بعد از جوشیدن و جمع کردن کف ها به آن ها گلاب و زعفران دم کرده را نیز اضافه کنید و کمی مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید. دقت داشته باشید بعد از پخت زردآلو ها را حتماً از مربا خارج کنید تا در انتها شکل و ظاهر مربای شما خراب و له نشود.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی مربا

بعد از خارج کردن و پخته و نرم شدن زردآلو ها شربت مربا را از روی حرارت برندارید و زمان دهید مجدد روی حرارت باقی بماند تا زمانی که به غلظت مناسب و مورد علاقه شما برسد و به اصطلاح مربای شما به قوام بیفتد. برای تست قوام مربا لازم است 1 قاشق غذا خوری از مربا را برداشته و سپس آن را داخل بشقابی بریزید و زمان دهید تا خنک شود و بعد قوام آن را بسنجید و در صورت رسیدن به قوام مورد نظر مجدد میوه های زردآلوی پخته شده ای که کنار گذاشته بودید را برداشته و دوباره آن ها را به مربا اضافه کنید و کمی که گذشت به مربا جوهر لیمو را نیز اضافه کنید و خوب هم بزنید تا جوهر لیمو هم در سراسر مربا پخش شود و بعد مربا زردآلو خوشمزه شما پخته و آماده شود آن را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید تا خنک شود و بعد آن را داخل ظرف های شیشه ای تمیز و خشک بریزید و آن را داخل یخچال نگه داری کنید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه مربای توت فرنگی خوشمزه و خانگی و خوش رنگ

طرز تهیه مربا زرد آلو


نکات کلیدی در تهیه مربا زردآلو خانگی ساده و خوشمزه

  1. زردآلویی که برای تهیه این مربای خوشمزه استفاده می کنید اگر طعم و مزه آن بسیار شیرین تر بود می توانید از شکر 200 گرم کم کنید و در صورت ترش بودن آن ها نیز می توانید از مقداری شکر بیشتر بنابر سلیقه خود  استفاده کنید.
  2. در صورت عدم دسترسی به جوهر لیمو می توانید از آبلیمو هم برای جلوگیری از شکرک مربا استفاده کنید اما استفاده از کردن از جوهر لیمو بسیار بهتر بوده و باعث می شود تا به هیچ عنوان مربای شما شکرک نزند.
  3. حتماً شیشه هایی که برای نگهداری مربا استفاده می کنید تمیز و خشک باشند و بوی چیز دیگری را ندهند تا مربای شما خراب نشوند و کپک نزنند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه مربا کیوی خانگی لذیذ و مجلسی به صورت سفت و له شده

♨ نکات مهم «طرز تهیه مربا زردآلو تازه خانگی ساده و خوشمزه با زعفران و جوهر لیمو»

زرد آلویی که برای تهیه این مربای خوشمزه استفاده می کنید اگر طعم و مزه آن بسیار شیرین تر بود می توانید از شکر 200 گرم کم کنید و در صورت ترش بودن آن ها نیز می توانید از مقداری شکر بیشتر بنابر سلیقه خود  استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید