طرز تهیه خورش دال عدس بدون گوشت

خورش دال عدس یکی از انواع خورش های خوشمزه و بسیار مقوی است که اصل آن متعلق به جنوب کشور بوده و در شهر هایی جنوبی ایران نیز مانند خوزستان و آبادان و… شناخته شده و محبوب می باشد. خورش دال عدس همان طور که از نامش نیز پیدا است مواد اولیه اصلی این خورش دال عدس می باشد و همین امر باعث شده تا این خورش دارای خواص بسیار زیادی مانند تقویت دستگاه گوارش، بهبود گردش خون و درمان درد استخوان و مفاصل و… باشد. خورش دال عدس را برخی با گوشت و برخی با مرغ تهیه می کنند و برخی دیگر نیز آن را به شکل گیاهی و بدون گوشت و مرغ تهیه می کنند. در صورتی که این خورش خوشمزه  را بدون گوشت و مرغ تهیه کنید می تواند یک گزینه عالی برای افراد گیاه خوار و یا افرادی که به توصیه پزشک متخصص از مصرف انواع گوشت منع شده اند باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه خورش دال عدس بدون گوشت ساده، خوشمزه و اصل خوزستانی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه برای خورش دال عدس ساده

 • عدس قرمز نیم کیلو
 • سیب زمینی متوسط 2 عدد
 • پیاز 1 عدد
 • تمرهندی 1/3 بسته
 • سیر 5 حبه
 • رب گوجه فرنگی 3 ق غذا خوری سر پر
 • نمک و فلفل سیاه و فلفل قرمز به مقدار لازم
 • زردچوبه به مقدار لازم
 • پودر لیمو عمانی 1 ق چای خوری
 • روغن مایع به مقدار لازم
همچنین بخوایند: طرز تهیه عدس پلو با گوشت چرخ کرده، کشمش و گردو مجلسی و لذیذ

طرز تهیه خورش دال عدس بدون گوشت خوشمزه و مجلسی

مرحله اول: آماده سازی عدس قرمز

ابتدا عدس قرمز را طی چندین مرحله با آب سرد بشویید و بعد آن را درون ظرفی بریزید و به آن مقداری آب اضافه کنید و 10 دقیقه ای به آن زمان دهید تا خیس بخورد و آماده شود و بعد قابلمه ای را برداشته داخل آن مجدد مقداری آب بریزید و به آن عدس قرمز خیس خورده شده را نیز اضافه کنید و سپس قابلمه را روی شعله ملایم و کم گاز قرار دهید و درب قابلمه را به صورت نیمه باز قرار داده و به آن فرصت دهید تا آب شروع به جوشیدن کند سپس کف هایی که روی آب ایجاد شده اند را جمع کنید و دور بریزید. دقت داشته باشید برای پخت عدس قرمز خیلی به آن آب اضافه نکنید تا خورش شما در آخر خیلی شل نشود.

مرحله دوم: اضافه کردن سیب زمینی

سیب زمینی ها را نیز با آب بشویید و آن ها را پوست بگیرید سپس آن ها را به شکل نگینی و یکدست خرد کنید و بعد از جمع کردن کف های ایجاد شده روی عدس، سیب زمینی ها را نیز به عدس ها اضافه کنید و مجدد درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید و به آن ها تقریباً 40 دقیقه ای زمان دهید تا روی شعله کم به آرامی با یکدیگر پخته شوند.

مرحله سوم: آماده سازی سس خورش دال عدس

ظرف جدایی را برداشته و داخل آن تمرهندی را به همراه مقداری آب جوش بریزید و سپس تمرهندی را درون آب جوش هم بزنید و باز کنید. سیر و پیاز را هم با آب شسته و پوست آن ها را بگیرید و سپس پیاز را به شکل نگینی و ریز و یکدست برش دهید و خرد کنید و بعد سیر ها را هم به شکل ساطوری شده و ریز خرد کرده و ماهیتابه جداگانه دیگری را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن مقداری گرم و آماده شود و بعد به آن پیاز خرد شده را اضافه کرده و آن را کمی تفت دهید تا پیاز مقداری سبک و طلایی شود و بعد به آن سیر خرد شده را هم اضافه کنید و آن را نیز در حد 2 الی 3 دقیقه ای با پیاز تفت دهید و بعد از سیر ادویه های گفته شده را هم را به پیاز و سیر سرخ شده اضافه کنید و آن ها را در حد 1 دقیقه ای با پیاز و سیر تفت دهید تا عطر آن ها بلند شود و سپس رب گوجه فرنگی را هم به مواد اضافه کنید و آن را کمی با مواد تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن داخل روغن باز شود و در آخر نیز به سس خود تمرهندی که از قبل با آب جوش مخلوط کرده بودید و آن را باز کرده بودید را هم اضافه کنید و خوب همگی مواد را با یکدیگر هم بزنید و ترکیب کنید و بعد سس را از روی حرارت برداشته و آن را به عدس و سیب زمینی که داخل قابلمه بود اضافه کنید و کمی آن ها را با یکدیگر هم بزنید و ترکیب کنید و درب قابلمه را نیمه باز قرار دهید و به آن ها چند دقیقه ای فرصت دهید تا مواد با سس به خوبی پخته و آماده شوند و خورش شما جا بیفتد و بعد از آن هم خورش دال عدس بدون گوشت شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کوکو عدس پخته ساده و مجلسی بدون گوشت و سیب زمینی

طرز تهیه خورش دال عدس اصل


نکات کلیدی در طرز تهیه خورش دال عدس اصل خوزستانی

 1. در صورت تمایل می توانید از میزان تمرهندی بیشتری برای این خورش استفاده کنید.
 2. این خورش به شکل تند سرو می شود و می توانید در صورت تمایل میزان فلفل قرمز آن را بیشتر کنید.
 3. می توانید برای تهیه خورش دال عدس از مرغ و یا گوشت هم استفاده کنید.
 4. آب خورش دال عدس به هیچ عنوان نباید زیاد باشد.
همچنین بخوانید: طرز تهیه سوپ عدس مخصوص و خوشمزه با رشته، مرغ و سیب زمینی

♨ نکات مهم «طرز تهیه خورش دال عدس بدون گوشت ساده، خوشمزه و اصل خوزستانی»

در صورت تمایل می توانید از میزان تمرهندی بیشتری برای این خورش استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید