طرز تهیه زیره پلو با مرغ و گوشت

زیره پلو همان طور که از نامش نیز پیدا است یکی از اصلی ترین مواد اولیه آن زیره می باشد و از آنجایی که زیره هم یکی از مهم ترین سوغات های استان کرمان می باشد پس این غذای خوشمزه و لذیذ نیز متعلق به استان زیبای کرمان بوده و در این شهر بسیار شناخته شده است. برخی افراد زیره پلو را با گوشت برخی دیگر نیز آن را با مرغ هم تهیه می کنند که این موارد سلیقه ای بوده و ممکن است متناسب با سلیقه ی هر فرد متفاوت باشد. امروز در آلامتو طرز تهیه زیره پلو کرمانی لذیذ و مجلسی با مرغ و گوشت قلقلی را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه زیره پلو با مرغ

 • برنج 3 پیمانه
 • سینه مرغ 1/5 عدد
 • پیاز 1 عدد
 • دارچین به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه به مقدار لاززم
 • زعفران دم کرده به میزان دلخواه
 • زیره 3 ق غذا خوری
 • سیب زمینی 1 عدد بزرگ

مواد لازم برای تهیه زیره پلو با گوشت چرخ کرده

 • برنج 3 پیمانه
 • گوشت چرخ کرده 400 گرم
 • پیاز 1 عدد
 • نمک و فلفل سیاه و زرد چوبه به مقدار لازم
 • زعفران دم کرده به مقدار لازم
 • سیب زمینی 1 عدد بزرگ
 • زیره 3 ق غذا خوری
همچنین بخوانید: طرز تهیه رشته پلو ساده و مجلسی با مرغ و گوشت قلقلی و کشمش

طرز تهیه زیره پلو کرمانی با مرغ و گوشت قلقلی

مرحله اول: آماده سازی برنج

ابتدا برنج را طی چندین مرحله با آب سرد بشویید و سپس ظرفی را برداشته و داخل آن مقداری آب بریزید و به آن برنج شسته شده را اضافه کنید و 2 ساعتی به برنج فرصت دهید تا خیس بخورد و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی سینه مرغ

سینه مرغ را پس از شستن به شکل های مربع های یک اندازه و متوسط برش دهید و خرد کنید و سپس پیاز را نیز بعد از شستن پوست بگیرید و به شکل نگینی و یکدست و خرد کنید. ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز را به آن اضافه کنید و کمی آن را سرخ کنید تا سبک و طلایی شود و بعد به آن تکه های مرغ را اضافه کرده و آن ها را نیز مقداری تفت دهید تا تغییر رنگ دهند و سپس چوب دارچین و مقداری نمک و فلفل سیاه را به همراه مقداری زعفران دم کرده به سینه های مرغ اضافه کنید و خوب مواد را با یکدیگر تفت دهید و بعد حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا با حرارت کم سینه های مرغ پخته و آماده شوند و سپس آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله سوم: آماده سازی نهایی زیره پلو با مرغ

قابلمه ای برداشته و سپس داخل آن مقداری آب به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و اجازه دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و بعد از جوشیدن برنج خیس خورده شده را به قابلمه اضافه کنید و زمان دهید تا برنج مقداری داخل آب جوش نرم و پخته شود به طوری که روی دانه برنج نرم و داخل آن مقداری سفت باشد. بعد از آن که برنج مقداری پخت آن را آبکش کنید و کمی با آب سرد آن را بشویید و سپس کف قابلمه مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و سیب زمینی را نیز بعد از شستن و پوست گرفتن به شکل حلقه ای شده با ضخامت متوسط برش دهید و آن ها را کف قابلمه بچینید و بعد مقداری از برنجی که از قبل پخته بودید را روی سیب زمینی ها بریزید و روی آن مقداری زیره بپاشید و در آخر نیز تکه های مرغی که پخته بودید را هم روی برنج قرار دهید و به همین شکل قابلمه را به صورت لایه لایه با مواد پر کنید. بعد از پر کردن قابلمه روی درب قابلمه دمکنی بکشید و آن را روی قابلمه بگذارید و حرارت زیر قابلمه را چند دقیقه ای کوتاه زیاد کنید تا بخار برنج بلند شود و سپس حرارت آن را کم کنید و زمان دهید تا زیره پلوی خوشمزه شما با مرغ به آرامی دم بکشد و آماده شود.


مرحله چهارم: آماده سازی گوشت چرخ کرده

برای آماده سازی زیره پلو با گوشت ابتدا پیاز را بعد از پوست گرفتن با رنده ریز رنده کنید و بعد آب آن را تا حد ممکن بگیرید و آن را به ظرفی به همراه گوشت چرخ کرده اضافه کنید و به آن مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه را هم اضافه کرده و خوب آن ها را با یکدیگر به وسیله دست شروع به ورز دادن و ترکیب کردن کنید و سپس مقداری از مایه گوشت را برداشته و آن را با کف دست به شکل دایره های یک اندازه و کوچک شکل دهید و بعد ماهیتابه ای را برداشته و داخل آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا روغن گرم و آماده شود و کوفته هایی که تهیه کرده اید را داخل روغن قرار دهید و دو طرف آن ها را مقداری سرخ کنید و تفت دهید و 5 دقیقه نهایی نیز برای عطر و طعم بهتر به آن ها مقداری زعفران دم کرده را اضافه کنید و بعد کوفته ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله پنجم: آماده سازی نهایی زیره پلو با گوشت قلقلی

قابلمه ای را برداشته و داخل آن مقداری آب به همراه 1 قاشق غذا خوری نمک بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید تا آب شروع به جوشیدن کند و سپس به آن برنج خیس خورده شده را اضافه کنید و مقداری آن را بپزید و به طوری که روی دانه های برنج کمی نرم شود و داخل آن ها نیز مقداری سفت باشد. وقتی برنج به این مرحله رسید برنج را آبکش کنید و کمی آن را با آب سرد بشویید و بعد قابلمه را مجدد روی حرارت گاز قرار دهید و کمی روغن داخل آن بریزید و سیب زمینی را نیز بعد از شستن و پوست گرفتن با ضخامت متوسط و یکدست به شکل حلقه ای برش دهید و آن ها را کف قابلمه بچینید و مقداری برنج نیم پز شده را روی آن ها بریزید و روی برنج نیز مقداری زیره بپاشید و سپس مقداری از کوفته هایی که آماده کرده اید را روی برنج قرار دهید و قابلمه را به این شکل به صورت لایه لایه با مواد پر و آماده کنید. بعد از پر کردن قابلمه روی درب آن دمکنی بکشید و سپس آن را روی قابلمه قرار دهید و چند دقیقه کوتاهی حرارت را زیادتر کنید و اجازه دهید تا  بخار برنج بلند شود و سپس حرارت را کم کنید و اجازه دهید تا زیره پلوی خوشمزه شما به آرامی پخته و آماده شوند و بعد از آن هم زیره پلوی خوشمزه شما با گوشت چرخ کرده آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه باقالی پلو با مرغ و شوید خشک ساده و مجلسی مرحله به مرحله

طرز تهیه زیره پلو با مرغ و گوشت


نکات کلیدی در تهیه زیره پلو کرمانی با مرغ و گوشت

 1. کوفته ها را خیلی تفت ندهید و سرخ نکنید تا بافتی سفت پیدا نکنند.
 2. در صورت تمایل می توانید روی زیره پلوی خود را با مقداری مغز گردو یا کشمش تزیین کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید از مقداری کره نیز روی برنج زیره پلوی خود استفاده کنید و به وسیله آن عطر و طعم بهتری به برنج خود ببخشید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کلم پلو شیرازی اصل مجلسی با گوشت قلقلی و شوید

♨ نکات مهم «طرز تهیه زیره پلو کرمانی لذیذ و مجلسی با مرغ و گوشت قلقلی»

کوفته ها را خیلی تفت ندهید و سرخ نکنید تا بافتی سفت پیدا نکنند.


نظر خود را بیان کنید