طرز تهیه پیراشکی مرغ و سیب زمینی

پیراشکی مرغ یکی از انواع پیراشکی های پر طرفدار و خوشمزه ای است که می توانید آن را هم به عنوان غذای اصلی و مجلسی برای مجالس و مهمانی های و هم به عنوان فینگر فودی هوس انگیز و بسیار خوشمزه برای مجالس خود تهیه و سرو کنید. همچنین پیراشکی مرغ را می توانید هم با خمیر های آماده ای که در بازار موجود است مانند خمیر هزارلا و یوفکا تهیه کنید و هم می توانید خمیر این پیراشکی خوشمزه را در منزل و با چد قلم مواد اولیه ساده تهیه کرده و داخل آن را با سینه و یا ران مرغ در کنار انواع سبزیجات مورد علاقه خود پر کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه پیراشکی مرغ و سیب زمینی و قارچ در فر را به صورت مرحله به مرحله به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه پیراشکی مرغ و سیب زمینی

 • شیر ولرم 1 پیمانه
 • شکر 4 ق غذا خوری
 • خمیر مایه 1 ق غذا خوری
 • آرد 4 پیمانه
 • تخم مرغ 3 عدد
 • سینه مرغ پخته شده 2 عدد
 • پیاز 2 عدد
 • سیب زمینی 2 عدد کوچک
 • قارچ 10 عدد
 • پنیر پیتزا به مقدار لازم
 • کنجد به مقدار لازم
 • زغفران دم کرده به مقدار دلخواه
 • روغن مایع به مقدار لازم
 • نمک و فلفل سیاه و زردچوبه به مقدار لازم
 • پودر سیر و پاپریکا به مقدار لازم
 • رب گوجه فرنگی 2 ق غذا خوری سر پر
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک گوشت ساده و لذیذ با ماست و پنیر پیتزا با فر و بدون فر

طرز تهیه پیراشکی مرغ و سیب زمینی و قارچ مرحله به مرحله

مرحله اول: آماده سازی خمیر مایه

ابتدا شیر ولرم را درون ظرفی بریزید و به آن خمیر مایه را به همراه نصف قاشق چای خوری نمک و 1 قاشق غذا خوری شکر اضافه کنید و آن ها را به وسیله قاشق با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید و روی ظرف را بپوشانید و به آن ها 10 دقیقه ای زمان دهید تا خمیر مایه شما در این مدت به عمل بیاید و آماده شود.

مرحله دوم: آماده سازی خمیر پیراشکی

درون ظرفی جدا 2 عدد از تخم مرغ ها را بشکنید و به آن نصف قاشق چای خوری نمک باقی مانده را به همراه 3 قاشق غذا خوری شکر اضافه کرده و آن ها را با یکدیگر با همزن دستی شروع به هم زدن و ترکیب کردن کنید و بعد به آن ها خمیر مایه به عمل آماده را نیز اضافه کنید و با همزن دستی تمام مواد را با یکدیگر هم بزنید و مخلوط کنید تا یکدست شوند و بعد به آن ها 3 پیمانه آرد را نیز اضافه کنید و مجدد آن ها را با یکدیگر ترکیب کنید و هم بزنید تا خمیری تهیه شود سپس با دست شروع به ورز دادن خمیر کنید. 1 پیمانه آرد باقی مانده را نیز در این مرحله به آرامی کم کم به مواد اضافه کنید و هر بار که آرد باقی مانده را به مواد اضافه می کنید مجدد خمیر را با دست ورز دهید تا جایی که خمیر به هیچ عنوان به دست شما نچسبد و خمیر نرم و لطیفی بدست آید. دقت داشته باشید هنگام ورز دادن خمیر با دست 5 قاشق غذا خوری روغن مایع را هم به خمیر اضافه کنید و همزمان با اضافه کردن آن مواد را با دست همچنان ورز دهید و ترکیب کنید. بعد از آماده شدن خمیر روی ظرف را با پارچه ای تمیز بپوشانید سپس آن را به مدت 1 ساعت در دمای محیط قرار دهید تا خمیری که تهیه کرده اید استراحت کند و آماده شود.

مرحله سوم: آماده سازی سیب زمینی ها

سیب زمینی ها را با آب بشویید سپس قابلمه ای را برداشته و درون آن مقداری آب بریزید و سیب زمینی ها را داخل قابلمه قرار دهید و قابلمه را روی حرارت گاز بگذارید و درب قابلمه را قرار دهید و زمان دهید تا سیب زمینی ها داخل آب پخته و آبپز شوند و بعد آن را از قابلمه خارج کنید و پوست آن ها را بگیرید و بعد از سرد شدن آن ها را به شکل نگینی و ریز و یکدست برش دهید و خرد کنید و کنار بگذارید.

مرحله چهارم: آماده سازی مرغ و پیاز

پیاز ها را با آب بشویید سپس پوست آن ها را بگیرید و آن ها را به شکل نگینی شده و ریز خرد کنید. ماهیتابه ای را برداشته درون آن مقداری روغن بریزید و آن را روی حرارت گاز قرار دهید و فرصت دهید تا روغن گرم و آماده شود و بعد پیاز خرد شده را به ماهیتابه اضافه کنید و آن را کمی درون روغن تفت دهید تا مقداری طلایی و سبک شوند و بعد به آن ها مقداری نمک و فلفل سیاه و زردچوبه و پودر سیر به همراه مقداری پاپریکا اضافه کنید و آن ها را هم در حد 2 دقیقه ای با پیاز ها تفت دهید تا عطر ادویه ها بلند شود و بعد سینه های مرغ پخته شده را ریش ریش کنید و به ماهیتابه اضافه کنید و آن ها را نیز با مواد هم بزنید و چند دقیقه ای تفت دهید.

مرحله پنجم: اضافه کردن سیب زمینی، قارچ و رب گوجه

قارچ ها را نیز با آب بشویید و آن ها را به شکل حلقه ای برش دهید و خرد کنید سپس به مواد داخل ماهیتابه قارچ ها را نیز اضافه کنید و آن ها را هم به اندازه ای که کمی خامی آن ها گرفته شود با مواد تفت دهید و بعد از قارچ ها، سیب زمینی ها را نیز به مواد اضافه کرده و آن را مقداری با مواد تفت دهید و سرخ کنید و در آخر هم به ماهیتابه رب گوجه فرنگی را اضافه کنید و کمی آن را داخل روغن تفت دهید تا هم خامی رب گرفته شود و هم رنگ آن درون روغن باز شود و بعد آن را با تمام مواد ترکیب کنید و هم بزنید تا تمام مواد به رب آغشته شود و بعد از چند دقیقه ای که مواد کاملاً پخته شدند آن ها را از روی حرارت برداشته و کنار بگذارید.

مرحله ششم: آماده سازی نهایی پیراشکی مرغ و سیب زمینی

بعد از 1 ساعت که خمیر استراحت کرد و حجم آن 2 برابر شد پف آن را بگیرید و آن را به قسمت های مساوی تقسیم کنید سپس هر قسمت را مقداری با وردنه روی سطح کار پهن کنید و یک طرف آن را با چاقو چند شیار کوچک ایجاد کنید و طرف دیگر آن را با مواد میانی که تهیه کرده بودید مقداری پر کنید و روی آن مقداری پنیر پیتزا بریزید و خمیر را به شکل پیراشکی بپیچید و به آن شکل و فرم دهید و به همین صورت تمام خمیر ها را با مواد پر کرده و کنار بگذارید. سینی فر را برداشته و داخل آن کاغذ روغنی قرار دهید و پیراشکی هایی که آماده کرده بودید را نیز داخل سینی بچینید. ظرف دیگری را برداشته و درون آن 1 عدد تخم مرغ باقی مانده را به همراه مقداری زعفران دم کرده بریزید و آن ها را با یکدیگر هم بزنید و ترکیب کنید و روی تمامی پیراشکی ها را با ترکیب تخم مرغ و زعفران که آماده کرده بودید رومال کنید و روی تمامی آن ها کمی کنجد بپاشید سپس فر را برای مدت 15 دقیقه با دمای 180 درجه ابتدا گرم کنید و بعد سینی فر را برای مدت 30 دقیقه با دمای 180 درجه قرار دهید و فرصت دهید تا تمامی آن ها درون فر کاملاً پخته و آماده شوند و بعد آن ها را از فر خارج کنید و بعد از آن هم پیراشکی مرغ و سیب زمینی خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه اسنک مرغ و قارچ ساده، خوشمزه و رستورانی با ساندویچ ساز

طرز تهیه پیراشکی مرغ و سیب زمینی


نکات کلیدی در تهیه پیراشکی مرغ و سیب زمینی در فر

 1. در صورت تمایل می توانید از خمیر مایه فوری نیز برای تهیه این پیراشکی خوشمزه استفاده کنید.
 2. در صورت تمایل می توانید داخل پیراشکی از سایر سبزیجات دلخواه خود استفاده کنید.
 3. می توانید به جای سینه مرغ پخته شده از ران مرغ نیز استفاده کنید.
 4. در صورت دسترسی نداشتن به فر می توانید پیراشکی مرغ و سیب زمینی را درون توستر با 20 درجه حرارت کمتر تهیه کنید.
 5. برخی به جای فر پیراشکی مرغ و سیب زمینی را درون حوضچه روغن نیز تهیه می کنند.
همچنین بخوانید: طرز تهیه پیراشکی گوشت و قارچ خانگی عالی با خمیر مخصوص در فر

♨ نکات مهم «طرز تهیه پیراشکی مرغ و سیب زمینی و قارچ در فر مرحله به مرحله»

در صورت تمایل می توانید از خمیر مایه فوری نیز برای تهیه این پیراشکی خوشمزه استفاده کنید.


نظر خود را بیان کنید