طرز تهیه کیک بدون تخم مرغ و شیر

کیک بدون تخم مرغ یکی از کیک هایی است که در صورت استفاده کردن از روغن گیاهی در آن یک گزینه بسیار مناسب برای افرادی می باشد که گیاه خوار هستند. همچنین این کیک خوشمزه برای افرادی که به بوی تخم مرغ حساسیت و یا آلرژی دارند نیز بسیار مناسب می باشد. شما می توانید این کیک خوشمزه را هم به صورت ساده و هم به صورت شکلاتی و همچنین با انواع روکش های مورد علاقه خود مانند خامه و شکلات و… تهیه و سرو کنید. امروز در آلامتو طرز تهیه کیک بدون تخم مرغ و شیر ساده وانیلی و خوشمزه را به شما آموزش خواهیم داد پس با ما همراه باشید.


مواد لازم برای تهیه کیک بدون تخم مرغ

 • آب ولرم 1 لیوان
 • آرد 2 لیوان
 • سرکه سفید 1 ق غذا خوری
 • وانیل نوک ق چای خوری
 • روغن مایع آفتابگردان 1/4 لیوان
 • بیکینگ پودر 1/5 ق غذا خوری
 • شکر 2/3 لیوان
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک اسفنجی نرم و لطیف، ساده و پف دار با فر و بدون فر

طرز تهیه کیک بدون تخم مرغ و شیر ساده وانیلی در فر

مرحله اول: آماده سازی آب ولرم و شکر به همراه سرکه

ابتدا ظرف نسبتاً بزرگی را برداشته و سپس آب ولرم را به همراه شکر و سرکه به آن اضافه کنید و بعد آن ها را با یکدیگر با همزن دستی به سرعت شروع به هم زدن و ترکیب کردن کنید تا شکر تا حدودی درون آب حل شود و سرکه نیز با مواد ترکیب شود.

مرحله دوم: اضافه کردن روغن، آرد و وانیل

در این مرحله روغن مایع آفتابگردان را نیز به مواد اضافه کنید و مجدد روغن را هم با همزن دستی با مواد ترکیب کنید و هم بزنید و بعد از آن آرد را نیز به همراه وانیل داخل ظرفی جدا بریزید و آن ها را با یکدیگر هم بزنید تا ترکیب شوند و بعد ترکیب آن ها را طی 3 مرحله ابتدا درون ظرفی جدا الک کنید و سپس ترکیب آن ها را به مواد داخل ظرف به آرامی و کم کم طی 2 مرحله اضافه کنید و همزمان با اضافه کردن آرد به مواد نیز آن را با همزن دستی در یک جهت با مواد مخلوط و ترکیب کنید تا مایه بدست آماده یکدست شود.

مرحله سوم: اضافه کردن بیکینگ پودر

در آخرین مرحله بیکینگ پودر را نیز به مایه کیک اضافه کنید و برای بار آخر مواد را مجدد با همزن دستی هم بزنید و مخلوط کنید تا مایه کیک شما کاملاً یکدست و آماده شود و بعد قالب کیک را برداشته و کف آن مقداری روغن مایع بریزید و آن را به وسیله برس آشپزی چرب و آماده کنید سپس کف آن کاغذ روغنی قرار دهید و فر را به مدت 15 دقیقه روی دمای 170 درجه قرار دهید تا درون فر گرم و آماده شود و بعد مایه کیک را داخل قالب بریزید و آن را داخل قالب صاف کنید و بعد قالب را برای مدت 40 دقیقه داخل فر با دمای 170 درجه قرار دهید تا کیک شما به خوبی پخته و آماده شود و بعد از گذشت 40 دقیقه آن را ابتدا با سیخ چوبی تست کنید و در صورت پخته بودن آن را از فر خارج کنید و زمان دهید تا در دمای محیط خنک شود و بعد آن را از قالب خارج کنید و برش دهید و بعد از آن هم کیک بدون تخم مرغ و شیر خوشمزه شما آماده سرو است میل کنید و از خوردن آن نیز لذت ببرید. نوش جان

همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک شیفون ساده ۴ تخم مرغی با پف زیاد برای خامه کشی

طرز تهیه کیک بدون تخم مرغ و شیر


نکات کلیدی در تهیه کیک بدون تخم مرغ و شیر

 1. در صورت عدم دسترسی به فر می توانید این کیک خوشمزه را درون قابلمه نیز به مدت 1 ساعت تا 1 ساعت و ربع با شعله ملایم و دمکنی هم تهیه کنید و بهتر است بعد از گذشت 1 ساعت آن را با سیخ چوبی تست کنید و در صورت آماده نبودن به آن 15 دقیقه دیگر نیز زمان دهید.
 2. در صورت تمایل می توانید این کیک خوشمزه و بدون تخم مرغ را در سایر طعم و مزه های دیگر نیز مانند شکلاتی، پرتقالی و… هم تهیه کنید.
 3. در صورت تمایل می توانید به جای استفاده کردن از آب گرم از شیر نیز استفاده کنید.
 4. در صورت تمایل می توانید روی کیک خود را با خامه فرم دار شده و انواع شکلات ها تزیین کنید.
همچنین بخوانید: طرز تهیه کیک کافی شاپی شکلاتی خیس عالی و خوشمزه مرحله به مرحله

♨ نکات مهم «طرز تهیه کیک بدون تخم مرغ و شیر ساده و وانیلی خوشمزه در فر»

در صورت عدم دسترسی به فر می توانید این کیک خوشمزه را درون قابلمه نیز به مدت تهیه کنید.


نظر خود را بیان کنید