تاریخ دقیق روز جهانی محیط زیست در سال 1402 کی و چه روزی است؟


روز جهانی محیط زیست

روز جهانی محیط زیست

محیط زیست زادگاه تمام عوامل محیطی طبیعی است که جانوران در آن زندگی می کنند و برای ما انسان ها بسار اهمیت دارد. در ادامه تاریخ دقیق روز جهانی محیط زیست را در تقویم شمسی، میلادی و قمری ارائه داده ایم. با ما همراه باشید!


تاریخ روز جهانی محیط زیست در سال 1402 کی و چه روزی است؟

تاریخ دقیق روز جهانی محیط زیست در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق روز جهانی محیط زیست سال 1402 در تقویم شمسی مصادف است با:

دوشنبه، ۱۵ خرداد ۱۴۰۲
۱۴۰۲/۰۳/۱۵


تاریخ دقیق روز جهانی محیط زیست در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق روز جهانی محیط زیست سال 2023 در تقویم میلادی مصادف است با:

Monday, June 5, 2023
2023-06-05


تاریخ دقیق روز جهانی محیط زیست در تقویم قمری:

تاریخ دقیق روز جهانی محیط زیست سال 1402 در تقویم قمری مصادف است با:

الاثنین‬، ١٦ ذوالقعده ١٤٤٤
۱۴۴۴/۱۱/۱۶

اهمیت محیط زیست


محیط زیست چیست

در هر محیطی که زندگی جریان داشته و جانوران و انسان ها در این محیط زندگانی داشته باشند را محیط زیست می گویند. به گونه ای دیگر می توان گفت دور هم جمع شدن عوامل فیزیک خارجی و موجودات و جانوران زنده که نسبت به هم در کنش هستند، محیط زیست را تشکیل داده و نقش بقا و زندگی بر روی رفتار این موجودات تاثیرات بسزایی نیز گذاشته.


تاریخچه روز جهانی محیط زیست

سازمان ملل متحد در استکهلم سوئد جلساتی با موضوع انسان و محیط زیست برگزار کرد، که این جلسات در سال  1972 به یک نتیجه کلی ختم شد. نتیجه کلی هم این بود که در تاریخ 5 ام ماه ژوئن، روز محیط زیست را در تقویم جهانی ایجاد کرد.

هدف کلی سازمان ملل این بود که در روز محیط زیست مسئولان، شرکت ها، افراد و جوامع مختلف اهمیت محیط زیست را دانسته و روشنفکرانه برای حفظ و تقویت محیط زیست تصمیماتی بگیرند تا از بین نرود.


هدف نامگذاری روز محیط زیست

هدف UNEP یا همان برنامه محیط زیست ملل متحد، بخشیدن چهره انسانی به محیط زیست بخاطر حفظ محیط زیست و تشویق مردم و توانمند سازی برای فعالیت توسعه پایدار و رواج شدن مشارکت مردم نسبت به هدف این سازمان برای حفاظت از محیط زیست و برخورداری همه جوامع در دنیا برای حفاظت از آینده و محیط زیست، امن تر و زیبا تر می باشد.


شعار روز جهانی محیط زیست در سال 2022

شعار امسال روز جهانی محیط زیست، بسیار بر حفظ و فعالیت مردم برای نگه داری محیط زیست تاکید دارد. (بازنگری، باز آفرینی و ترمیم) شعار امسال سازمان است. به این نکته نیز باید اشاره کنیم که افراد باید تصمیمات خود را بگیرند تا تغییرات بسیار جزئی در سبک زندگی خود بدهند چرا که برای حفظ محیط زیست این تغییرات لازم است.


 وظایف انسان در حفظ محیط زیست

مهم ترین وظیفه هر انسان برای حفظ محیط زیست کشور خود، جلوگیری و برخورد با تخریب زمین و طبیعت است باید در صورت دیدن همچین مواردی اقدامات فوری و لازم را انجام دهند. نتیجه یکی شدن و دست به دست دادن همه تغییرات بسزایی در محیط زیست و از بین نرفتن آن بوجود می آورد.

وظیفه انسان در محیط زیست


هفته محیط زیست در ایران

در ایران هر ساله 15 خرداد روز جهانی محیط زیست نام گذاری شده ولی هفته محیط زیست، از 16 خرداد تا 22 خرداد است که هر ساله بسیاری از مردم کمک هایی به پاکیزگی محیط زیست در این روز ها می کنند.


انواع محیط زیست

در کل محیط زیست را به سه نوع تقسیم بندی می کنند که در زیر توضیحاتی راجب به آن ها خواهیم داد:

محیط زیست طبیعی:

به قسمتی از محیط که انسان ها در آن دستکاری نکرده باشند و بطور طبیعی در آن جا زندگی و زندگانی وجود داشته باشد را محیط طبیعی گویند. به عنوان مثال محیط هایی مانند: کوه ها، جنگل ها و حیات وحش، دشت ها و دریا ها و … انواعی از محیط طبیعی هستند.

محیط زیست مصنوعی:

به قسمتی از محیط زیست که انشان ها تخریب کردن و پروژه هایی در آن جا بنا کرده اند تا برای خود محیطی برای زندگی بسازند را محیط زیست انسان ساخت یا مصنوعی گویند.

این نوع محیط زیست بیشتر بخاطر روابط بین انسان ها و نزدیکی به یکدیگر بوجود آمد. از انواع محیط زیست مصنوعی می توان به مدرسه، خانه، فرودگاه، آلودگی آب و هوا، کثیف بودن شهر و خیابان ها و کارخانه جات و … اشاره کرد.

انواع محیط زیست

محیط زیست اجتماعی:

این نوع محیط زیست بیشتر زندگی در یک جامعه و رفتار و ارتباطاتی که با هر نفر از افراد جامعه داریم را نشان می دهد. به اصطلاحی دیگر زندگی با انسان هایی که دور اطراف ما هستند را می توان موردی از محیط زیست اجتماعی دانست. از نمونه های محیط زیست اجتماعی می توان به همکار، همسایه، رهگذر، فروشنده در هر شهر یا کشور یا روستا اشاره کرد.


سخن آخر

محیط زیست در دنیا بسیار پر اهمیت بوده و چون بسیاری از کربن دی اکسید هوا را درختان جذب و به اکسیژن تبدیل می کنند یکی از کاربرد های محیط زیست است. امیدواریم از این مطلب استفاده های لازم را برده باشید و مورد پسندتان قرار گرفته باشد.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد