تاریخ لیله الرغائب ۱۴۰۲ یا شب آرزوها کی و چه روزی است؟

لیله الرغائب امسال کی است ۱۴۰۲

لیله الرغائب 1401 یا شب آرزوها

لیله الرغائب یا شب آرزوها

شب آرزوها نزدیک است و بهترین فرصت برای طلب حاجات از برآورده کننده آن است. در این مقاله می‌گوییم لیله الرغائب 1402 یا شب آرزوها چه تاریخی است.


تاریخ لیله الرغائب ۱۴۰۲ یا شب آرزوها کی و چه روزی است؟

تاریخ لیله الرغائب 1402 یا شب آرزوها در تقویم شمسی:

تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم شمسی مصادف است با :

پنج شنبه، ۲۸ دی ۱۴۰۲

۱۴۰۲/۱۰/۲۸


تاریخ لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم قمری:

تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم قمری مصادف است با :

الخمیس‬، ٦ رجب ١٤٤٥

۱۴۴۵/۰۷/۰۶


لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم میلادی:

تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها در تقویم میلادی مصادف است با :

Thursday, January 18, 2024

2024-01-18


لیله الرغائب چیست؟

به اولین پنجشنبه از ماه مبارک رجب لیله الرغائب یا شب آرزوها گفته می‌شود. ماه رجب از برتری خاصی بین دیگر ماه‌های قمری برخوردار است. این ماه به عنوان “ماه خدا” لقب گرفته است. در این خصوص روایتی از پیامبر اکرم (ص) موجود است که می‌گوید: “رجب ماه بزرگ خداوند است و هیچ کدام از دیگر ماه‌ها در حرمت و فضیلت به آن نمی‌رسد و در این ماه قتال با کافران در این ماه حرام است. هوشیار باشید که رجب ماه خداوند است و شعبان ماه من و رمضان ماه امت است و اگر کسی حتی یک روز از این ماه را روزه بگیرد، خداوند از او خشوند گشته و خشم پروردگار از وی دور می‌گردد.”

در معارف اسلامی به این شب توجه ویژه‌ای شده و از آن به عنوان شبی یاد شده است که بخشش و عطای فراوان در خود دارد. لیله الرغائب دارای اعمال ویژه‌ای است که از جمله آن می‌توان به ادعیه، نماز مخصوص و روزه گرفتن اشاره کرد.

رسول خدا (ص) در خصوص فضیلت این ماه در روایتی فرمودند:

«وَ لَکِنْ لَا تَغْفُلُوا عَنْ أَوَّلِ لَیْلَهٍ جُمُعَهٍ فِیهِ [منه‏] فَإِنَّهَا لَیْلَهٌ تُسَمِّیهَا الْمَلَائِکَهُ لَیْلَهَ الرَّغَائِبِ وَ ذَلِکَ أَنَّهُ إِذَا مَضَی ثُلُثُ اللَّیْلِ لَمْ یَبْقَ مَلَکٌ فِی السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ إِلَّا یَجْتَمِعُونَ فِی الْکَعْبَهِ وَ حَوَالَیْهَا وَ یَطَّلِعُ اللَّهُ عَلَیْهِمْ اطِّلَاعَهً

( إقبال الأعمال (ط – القدیمه)،ج‏۲ ،فصل فیما نذکره من عمل أول جمعه من شهر رجب …..، ص :۶۳۲ )

از اولین شب جمعه در ماه رجب غافل نشوید؛ زیرا شبی است که فرشتگان آن را “لیله الرغائب” می نامند. این نامگذاری به این جهت است که هنگامی که مقداری از شب گذشت، هیچ فرشته ای در آسمان ها و زمین نمی ماند مگر اینکه در کعبه و اطراف آن جمع می شوند.»

همچنین بخوانید: اعمال شب لیله الرغائب در مفاتیح

اعمال شب آرزوها یا لیله الرغائب


اعمال شب آرزوها یا لیله الرغائب

روزه شب لیله الرغائب

در روایات مربوط به لیله الرغائب گفته شده است که اولین پنجشنبه از ماه رجب را روزه بگیرید و در شب جمعه، پس از نماز عشاء و تا پیش از نیمه شب، 12 رکعت به جا آورده شود.


نماز شب لیله الرغائب

همانطور که گفتیم شب لیله الرغائب یا شب آرزوها دارای اعمال سفارش شده ای است. از جمله آنها می‌توان به نماز این شب اشاره کرد. این نماز دوازده رکعتی فضیلت بسیاری دارد و آنطور که روایت شده است موجب آمرزش گناهان بسیار شده و شب اول قبر را بر او آسان کرده و این ثواب در جلوه صورتی نیکو و گشاده و درخشان و زبانی فصیح بر او ظاهر می‌شود.

آن صورت نیکو با او خواهد گفت: ای حبیب من بشارت باد ترا که نجات یافتی از هر شدت و سختی. شخصی که درگذشته است می‌گوید، تو که هستی؟ به خدا قسم که چهره‌ای زیباتر از تو ندیدم و کلامی شیرین از آنچه تو می‌گویی نشنیدم و بویی بهتر از تو نبوییدم.

آن زیبارو گوید: من ثواب نمازی هستم که در لیله الرغائب فلان سال به جا آوردی. آمده‌ام تا در این شب مونس تنهاییت باشم. وحشت را از تو دور کنم و هنگامیکه در صور دمیده بشود و قیامت برپا شود، بر سایه خواهم افکند. پس شادباش که نیکی هرگز از تو دور نمی‌شود.

به جا آوردن نماز دوازده رکعتی شب آرزوها به این ترتیب است که به شکل شش نماز دو رکعتی آن قرائت کرده که رکعت اول آن دارای سوره حمد، سه مرتبه سوره مبارکه قدر و دوازده مرتبه سوره توحید است و پس از نماز نیز 70 مرتبه ذکر «اَللهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحمّدٍ النَّبّیِّ الاُمِّیِّ وَ عَلَی آلِهِ» را تکرار کنید. در پایان نیز حاجت طلبیده و امید به رحمت خداوند داشته باشید.

پس از سجده نیز 70 مرتبه ذکر «سُبّوحٌ قُدّوسٌ رَبُّ المَلائِکَةِ وَ الّروحِ» را گفته و سپس سر از سجده بردارد، و 70 مرتبه ذکر «رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ تَجاوَزْ عَمّا تَعْلَمْ اِنَّکَ اَنْتَ الْعَلِیُّ الْاَعْظَمُ» را تکرار کنید.

در ادامه نمازگزار باید مجدداً به سجده رفته و 70 مرتبه دیگر ذکر «سُبّوحٌ قُدّوس رَبُّ الْمَلائِکَةِ وَ الرّوحِ» را بگوید و سپس حاجت خود را از پروردگار طلب کند.

همچنین بخوانید: نماز لیله الرغائب چگونه خوانده می شود و چند رکعت است؟

سخن آخر

در این مطلب به تاریخ دقیق لیله الرغائب یا شب آرزوها اشاره کردیم. همچنین به مهمترین اعمال این ماه از شب نماز مخصوص و روزه آن شب پرداختیم. امیدواریم این مطلب مفید بوده باشد و بتوانید از برکات این شب بهره کافی ببرید.


☀ فال روزانه بر اساس ماه تولد