انشا در مورد عطسه

تحقیق کوتاه درباره عسطه زدن

عطسه Sneeze

عطسه زدن یکی از اتفاقات جالب بدن انسان است که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد در این مقاله شما را با جالب ترین نکات مربوط به عطسه آشنا می کنیم.


موضوعات مرتبط:


وجود یک شی خارجی و خصوصا نرم و سبک ، سریعا موجب ایجاد عطسه می‌گردد تا مواد خارجی ، از بینی خارج شود. داخل حفرات بینی بوسیله بافت پوششی دربرگرفته شده که شامل مژه ، سلولهای بویایی و سلولهای محافظ می‌باشند. اما قبل اینکه شی خارجی بتواند مژه‌ها را به حرکت وادار کند، این شی به غشای مخاطی روی لایه پوششی برخورد می‌کند و همین باعث تحریک سلولهای عصبی واقع در بافت پوششی می‌شوند و پیام به هیپوتالاموس مغز رفته و موجب تشخیص یک بوی خاص می‌شود. اما چگونه عطسه اتفاق می‌افتد؟ برای ایجاد عطسه ، نیاز به حرکت در آوردن مژه‌های سطح پوشش بینی است در واقع ، عطسه بیشتر تحت کنترل حس لامسه است تا چشایی.

رفلکس عطسه

رفلکس عطسه بسیار شبیه رفکلس سرفه است به استثنای اینکه به جای مجاری تنفسی تحتانی مربوط به مجاری بینی است. استیمولوس ایجاد کننده رفلکس عطسه تحریک در مجاری بینی است و ایمپالسهای مرکز رو از طریق عصب پنجم به پیاز مغز تیره می‌روند که در آنجا رفلکس عطسه تحریک می‌شود. به این ترتیب مقدار زیادی هوا به سرعت از طریق بینی عبور می‌کند و به این ترتیب به پاک کردن مجاری بینی از مواد خارجی کمک می‌کند.

زمانی که عطسه روی می‌دهد قفسه سینه شدیدا منقبض می‌شود. در همان زمان جعبه صدا بسته می‌شود بطوری که تا قبل از باز شدن جعبه صدا ، هوا با فشار زیادی در پشت آن جمع می‌شود این حالت انفجاری هوا مقدار زیادی از بلغم و مواد دیگری مانند میکروبهایی را که در بینی جمع شده‌اند را پاک می‌کند و آن را با فشار خارج می‌سازد. این واقعیت که سرفه و عطسه باعث گسترش بیماری می‌شوند حقیقتی انکار ناپذیر است و به کودکان باید آموخت که در موقع عطسه دستمال جلوی دهان و بینی خود بگیرند.

عطسه و نور

مکانیزم ایجاد عطسه بین همه مردم جهان یکسان نیست بطوری که تنها 25 درصد مردم جهان هنگام نگاه به خورشید یا روشنایی زیاد ، عطسه می‌کنند که این عکس‌العمل را عکس‌العمل عطسه آور نسبت به نور گویند. دانشمندان در این مورد نظریات مختلفی دارند. بر اساس یکی از معروفترین نظریه‌ها ، عصب جمجمه‌ای عامل عطسه ، با طریقی عصب بینایی (Optic) مرتبط است. زمانی که عصب بینایی به شدت تحریک شد، منقبض می‌شود. و این فرایند بر عصب جمجمه‌ای عطسه اثر گذاشته و موجب عطسه کردن می‌گردد.

برخی محققان عقیده دارند افرادی که آلرژی دارند استعداد بیشتری نسبت به عطسه در مقابل نور دارند. در یک بررسی وقتی آلرژی آنها درمان شد، عطسه آنها در مقابل نور کاسته می‌شود. نظریه دیگر ، حاکی از آن است که نور ، عصبهای صورت را تحریک و در پی آن مخاط غشای بینی تحریک شده و عطسه اتفاق می‌افتد. در آخر ، اگر چه هر کس به درستی نمی‌داند نور خورشید چرا سبب عطسه می‌شود ولی به نظر می‌رسد این حالت بدون هیچ سود و زیانی برای فرد باشد.

عطسه و فشار آن

به علت فشار بالای عطسه در پرتاب کردن ذرات از بینی جلوگیری از آن در برخی موارد به پارگی برخی عروق در سر یا گردن می‌انجامد و اگر شدت عطسه خیلی بالا باشد ممکن است یک دنده انسان را بشکند.

عطسه و تعداد آن

چنانچه تعداد عطسه در حد متعادل باشد، نیازی به پیشگیری از آن نیست و باید بدن را در کاربرد دستگاه دفاعی خود آزاد گذاشت . اما در صورتی که تعداد بالای عطسه باعث آزار فرد گردد باید با داروهای ضد حساسیت آن را درمان کرد چرا که یکی از علایم حاصل از آلرژی ، عطسه می‌باشد. عطسه‌های پیاپی و پشت سر هم معمولا نشانه وجود آلرژی است اما تک عطسه معمولا نشانه سرماخوردگی است. به علاوه در سرماخوردگی به ترشحات بینی ، زرد رنگ است، در صورتی که در آلرژی ترشحات بینی ، بی‌رنگ و رقیق می‌باشد.

حدیث و دعا در رابطه با عطسه

به نقل از خدمتکار حضرت حجت “عج” آمدده است که آنحضرت به ایشان فرمود: “آیا تو را در مورد عطسه کردن بشارت بدهم؟” گفتم: آری. فرمود: “عطسه علامت امان از مرگ تا سه روز است”. نیز در روایات آمده است بعد از عطسه ، انگشت روی بینی گذاشته و دعای زیر را بخوانید: الحمد…رب العمالمین علی کل حال انی امنت برتکم فاسمعون الحمدالله رب العالمین.

خرافات و عطسه

مردم مختلف در حدود عطسه ، عقاید مختلفی دارند. برخی ، به محض عطسه فال حافظ یا استخاره قرآن را انجام می‌دهند.

برخیها لفظا می‌گویند صبر آمد و کار خود را متوقف می‌کنند و اگر موقع بیرون رفتن باشد، حتی ممکن است به خانه برگردند. یا کفشهای خود را نگه به لنگه بپوشند، یا در کفشهای خود نمک بریزند اما همه این اعمال به خاطر چیست؟ به این خاطر است که مردم در مورد عطسه خاطره چندان خوشی ندارند.

مثلا آیا شنیده‌اند کسی در هنگام عبور از خیابان عطسه کرد و همین موجب تصادف او گردید، یا اینکه آیا برایتان اتفاق افتاده وقتی دستتان چایی است عطسه کرده و چایی رویتان و موجب سوختن شما شود. اینها و هزاران مورد دیگر ، از جمله مواردی هستند که اکثر مردم به عطسه و نتایج آن ، به دید منفی نگاه کنند و عطسه بیشتر از آنکه آرامش دهنده و به عنوان یک سیستم دفاعی بدن باشد بلای جان بشر می‌شود.

چشم انداز حبث

با در نظر گرفتن نتایج علمی کنونی در صدد مکانیسمهای دفاعی بدن و از آن جمله عطسه ، اعتقاد به خرافات مساله واهی به نظر می‌رسد اما این عقیده حتی در بین افراد با تحصیلات بالا ، نیز وجود دارد. اما احتمال این می‌رود که در آینده از اعتقاداتی همچون وقت‌گیر و دست و پا گیر ، کاسته شود و جای خود را به توجیهات علمی بدهد.


10 دانستنی شگفت انگیز در مورد عطسه کردن

بعد از فال عطسه پیشنهاد میکنیم با آلامتو همراه باشید تا به نقل از وبسایت webmd، ده واقعیت شگفت انگیز در مورد عطسه کردن را بررسی کنیم. قطعا مطالعه این موارد برای شما خالی از لطف نخواهد بود. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


  1. عطسه از اعصاب شما شروع می شود

این گفته دکتر نیل کائو، پزشک متخصص آلرژی و آسم در مرکز بیماری های آلرژیک و آسم در گرینویل است.

کائو توضیح می‌دهد که سیستم عصبی همه با همین روش برنامه‌ ریزی شده‌است. اما سیگنال‌ هایی که در امتداد اعصاب حرکت می ‌کنند، می ‌توانند مسیرهای متفاوتی را به مغز برسانند و از مغز بگیرند، که این منجر به سناریوهای مختلف عطسه از یک فرد به فرد فرد می‌شود.

کائو می گوید: “این یک انتقال عصبی است که به مغز شما می گوید چیزی در بینی شما قرار دارد که باید خارج شود.”


  1. عطسه به ایمن نگه داشتن بدن کمک می کند

کائو می گوید: “عطسه بخش مهمی از روند ایمنی بدن است که به حفظ سلامتی بدن کمک می کند.”

کائو معتقد است که عطسه با پاکسازی بینی از باکتری ها و ویروس ها از بدن شما محافظت می کند.

وقتی چیزی وارد بینی شما می شود یا با چیزی روبرو می شوید که “مرکز عطسه” در مغز را متوجه خود می کند، سیگنال ها به سرعت برای بستن گلو، چشم ها و دهان ارسال می شوند. بعد عضلات قفسه سینه به شدت منقبض می شوند و سپس عضلات گلو به سرعت شل می شوند. در نهایت هوا -همراه با بزاق و مخاط – از دهان و بینی شما خارج می شود و عطسه می کنید.


  1. عطسه بسیار سریع است

پتی وود، نویسنده کتاب «سیگنال های موفقیت: درک زبان بدن» می گوید: «عطسه با سرعت 100 مایل در ساعت حرکت می کند و یک عطسه می تواند 100000 میکروب را به هوا بفرستد.


  1. برداشتن ابروها می تواند باعث عطسه شما شود

برداشتن ابروها می تواند عصب صورتتان که مجاری بینی شما را تأمین می کند را تحریک کرده و در نتیجه می تواند باعث عطسه کردن شود.


  1. معمولا در هنگام خواب عطسه نمی کنید

از آن جایی که وقتی ما می خوابیم، عصب های مغز که مربوط به عطسه هستند، غیر فعال می شوند، اغلب در هنگام خواب عطسه نمی کنیم.


  1. ورزش و تمرین می تواند باعث عطسه شود

دکتر کائو می گوید: “زمانی که شما ورزش می کنید و بدن شما فعالیت جسمانی زیادی دارد، باعث می شود که دهان و بینی خشک شود. در این شرایط بینی با شروع ترشحی که موجب عطسه می شود، به این وضعیت واکنش نشان می دهد. “


  1. روش متوقف کردن عطسه

نفس کشیدن از دهان و فشار دادن انتهای بینی می تواند از عطسه کردن جلوگیری کند.


  1. آفتاب می تواند محرک عطسه شما باشد!

طبق مطالعات، از هر سه نفر، یک نفر زمانی که در معرض آفتاب قرار می گیرد عطسه می کند. البته موضوع حساسیت به نور خورشید و عطسه بعد از آن، اغلب یک موضوع ارثی است.


  1. رابطه جنسی می تواند محرک عطسه باشد

شاید تا به حال به این موضوع دقت نکرده باشید، اما بیشتر اوقات این اتفاق می افتد!

محققان بر این باورند که تحریک سیستم عصبی پاراسمپاتیک سیگنال هایی را در برخی افراد به وجود می آورد که نه تنها از رابطه جنسی لذت می برند، بلکه در پایان کار عطسه می کنند.


  1. پر عطسه ترین حیوان!

طبق تحقیقات وود، ایگوانا بیشتر از هر حیوان دیگری عطسه می کند. عطسه کردن این حیوان معمولاً برای بیرون کردن برخی نمک ‌های خاص که از محصولات جانبی فرایندهای هضم اوست، اتفاق می‌افتد.


خرافات مربوط به عطسه کردن

برخی از خرافات در مورد عطسه کردن در بین مردم رایج شده، که البته همه در حد همان خرافات هستند و واقعیت ندارند. به عنوان مثال، این درست نیست که در هنگام عطسه کردن، قلب شما متوقف می شود. وقتی قفسه سینه به دلیل عطسه منقبض می شود، جریان خون شما نیز به طور لحظه ای منقبض می شود. در نتیجه ، ممکن است ریتم قلب شما تغییر کند، اما قطعاً متوقف نمی شود.

یکی دیگر از خرافات مربوط به عطسه این است که می گویند در هنگام عطسه کردن کره چشم بیرون می آید!! بیشتر افراد به طور طبیعی هنگام عطسه چشمان خود را می بندن، اما اگر قادر به باز نگه داشتن آنها باشند، چشمانشان در جای خود خواهد ماند!

کائو می‌ گوید: “با اینکه فشارخون پشت چشم، موقع عطسه کردن کمی بالا می‌رود اما این افزایش فشار خون آنقدر زیاد نیست که باعث شود چشم ها از حدقه بیرون بیایند!”

برخی نیز عقیده دارند که عطسه یعنی صبر! و وقتی عطسه می‌کنید باید کاری که به آن مشغول هستید را متوقف کنید. برخی نیز معتقدند که عطسه یعنی این که دوستی به ملاقاتتان می‌آید و اگر گربه ‌تان عطسه کند باران خواهد آمد!!

حتما در اطرافتان دیده اید افرادی را که پس از عطسه کردن می گویند “عافیت باشد” بیایید تا این موضوع را نیز ریشه یابی کنیم، عطسه در زبان یونانی به معنای روح است. در گذشته این گونه تصور می کردند که عطسه را تجربه‌ ای نزدیک به مرگ است و تصور می‌کردند که دعای خیر و گفتن “عافیت باشد” روح فرد را از بیرون رفتن از بدنش نجات می‌دهد.

همچنین بخوانید: فال عطسه روزانه