سرماخوردگی در خواب cold

بیماری آنفلوآنزا یك عفونت حاد ویروسی دستگاه تنفسی است كه در صورت سالم و فعال بودن سیستم ایمنی فرد مبتلا، عوارض بیماری بعد از طی دوره چند روزه تخفیف یافته و بهبودی كامل حاصل می‌شود. در افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن و نقص ایمنی و در موارد همه‌گیری، عوارض بیماری شدیدتر و مرگ و میر بیشتری دارد.

بیماری آنفلوآنزا اغلب به طور ناگهانی و با سردرد و درد عضلانی آغاز می‌شود و به دنبال آن تب و لرز، درد مفاصل، بی‌اشتهایی و كسالت عارض می‌شود. آبریزش از بینی و چشم و درد و ناراحتی گلو نیز وجود دارد. اما با توجه به عوارض حاد اولیه تحت‌الشعاع قرار می‌گیرند. موارد خفیف آنفلوآنزا بسیار شبیه سرماخوردگی بروز می‌كند اما این دو بیماری با یكدیگر متفاوتند.

تفاوت‌های سرماخوردگی و آنفلوآنزا

تفاوت سرماخوردگی و آنفلوآنزا در چیست ؟بیش از 100 سویه ویروسی عامل ایجاد سرماخوردگی هستند اما در آنفلوآنزا 3 نوع ویروس A، B و C دخالت دارند. محل عفونت در سرماخوردگی دستگاه تنفسی فوقانی است اما در آنفلوآنزا كل دستگاه تنفسی درگیر می‌شود. شروع علائم سرماخوردگی تدریجی بوده و طی یك تا 3 روز بروز می‌كند اما علائم آنفلوآنزا ناگهانی و طی چند ساعت خواهد بود. تب و لرز در سرماخوردگی گاهگاهی و خفیف است اما در آنفلوآنزا به صورت مشخص تب بالاتر از 38 درجه سانتی‌گراد است كه 2 تا 4 روز به طول می‌انجامد. سردرد در سرماخوردگی مداوم و معمولا خفیف است اما آنفلوآنزا سردردهای شدید به دنبال دارد.

سرماخوردگی با درد عمومی بدن خفیف یا بدون درد خواهد بود اما درد عمومی بدن در آنفلوآنزا اغلب شدید و در كل بدن خواهد بود. سرفه و خلط در سرماخوردگی خفیف تا متوسط و به صورت سرفه‌های تك تك خواهد بود اما در آنفلوآنزا سرفه و خلط شایع بوده و ممكن است شدید شود.

گلودرد در سرماخوردگی شایع بوده و معمولا خفیف است. در آنفلوآنزا نیز گلو درد گاهی ممكن است وجود داشته باشد. آبریزش و گرفتگی بینی در سرماخوردگی بسیار شایع بوده و با عطسه همراه است. اما در آنفلوآنزا گاهی ممكن است وجود داشته باشد. در سرماخوردگی خستگی یا وجود ندارد و یا بسیار خفیف است اما در آنفلوآنزا خستگی معمولا ممكن است شدید باشد و 2 تا 3 هفته به طول انجامد. در سرماخوردگی ضعف شدید هرگز وجود ندارد اما آنفلوآنزا با خستگی مداوم و معمولا در مراحل اولیه بیماری همراه خواهد بود.

سرماخوردگی در سراسر سال و بویژه در فصل زمستان بروز می‌كند اما بیشترین موارد آنفلوآنزا بین ماه‌های مهر تا اردیبهشت خواهد بود. درمان‌های آنتی بیوتیكی در سرماخوردگی و آنفلوآنزا كمك كننده نخواهند بود.سرماخوردگی و آنفلوآنزا از طریق ترشحات تنفسی (حلق و بینی) در طی سرفه و عطسه انتقال می‌یابند.

توصیه‌های بهداشتی

به منظور جلوگیری از انتشار سرماخوردگی و آنفلوآنزا رعایت بهداشت فردی و عمومی ضروری است. به این منظور شست‌وشوی مرتب دست و صورت با آب و صابون بویژه پس از برخورد با فرد بیمار لازم است. همچنین باید دهان و صورت هنگام عطسه و سرفه پوشانده شده و از تماس با دیگران هنگام بیماری اجتناب كرد. استراحت و نوشیدن مایعات گرم به میزان كافی در بهبود علایم این بیماری‌ها موثرند.


چگونه از ابتلا به آنفولانزا پیشگیری کنیم؟

برای پیشگیری از بیماری هایی مانند آنفولانزا باید موارد بهداشتی را رعایت کنید  و از افراد مبتلا به این بیماری دور بمانید.

یک کارشناس مبارزه با بیماری‌های واگیر گفت: آنفلونزا بیماری ویروسی همراه با سرفه‌های طولانی مدت است که بهبودش کمتر از 7 روز طول می‌کشد.

«علی جلیلیان» در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، منطقه ایلام، اظهار کرد: آنفلونزا بیماری ویروسی حاد دستگاه تنفس است که با تب، سردرد، درد عضلانی، عرق، آبریزش بینی، گلودرد و سرفه ظاهر می‌شود که اغلب سرفه‌های آن مدت‌ بیشتری ادامه دارد اما سایر نشانه‌های بیماری بعد از 2 تا 7 روز خود به خود بهبود پیدا می‌کند.

وی شروع ناگهانی تب بیش از 38.5درجه، سرفه خشک، درد عضلانی و سردرد، ناراحتی گلو ، گرفتگی و آبریزش بینی، تهوع، اسهال همراه علایم مذکور (بیشتر در کودکان ) را از علائم بیماری آنفلونزا برشمرد و افزود: دوره نهفتگی بیماری آنفلونزا کوتاه و معمولاً بین یک تا 3 روز است که دفع ویروس در بالغین بین 3 تا 5 روز بعد از بروز نشانه‌های بالینی بیماری و در کودکان تا 7 روز بعد از آن ادامه خواهد داشت.

ادامه مقاله: چگونه از ابتلا به آنفولانزا پیشگیری کنیم؟

پیشگیری و درمان انواع سرماخوردگی‌

راه درمان انواع سرماخوردگی چیست؟ چگونه از ابتلا به سرماخوردگی پیشگیری کنیم و در صورت ابتلا چگون آن را درمان کنیم؟

شستن دست‌ها! ویروس سرماخوردگی از طریق قطر‌ه‌های میکروسکوپی بیمار منتقل می‌شود. بیمار عطسه می‌کند و قطره‌های ریز در هوا اسپری و روی سطوح اطراف پخش می‌شوند. یا بیمار درون دست خود عطسه می‌کند و با لمس اشیاء، ویروس به همه اشیای دوروبر منتقل می‌شود. حالا اگر فرد دیگری این اشیاء را لمس کند و بعد دست خود را به چشم، دهان یا بینی خود بزند، در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار می‌گیرد.

برای حفاظت از خود و جلوگیری از پخش ویروس:

  1. دست‌ها را مدام با آب و صابون بشویید. اگر به آب دسترسی ندارید، از ژل شستشوی حاوی الکل استفاده کنید. شستن دست‌ها به‌خصوص بعد از رفتن به مکان‌های شلوغ (مانند مدرسه و سرکار) ضروری است. قبلا تصور می‌شد ویروس‌های سرماخوردگی از طریق هوا منتقل و ذره‌های ریز آن با تنفس وارد ریه می‌شوند اما امروزه محققان معتقدند بیشتر (یا حتی همه) سرماخوردگی‌ها از طریق دست‌ها منتقل می‌شوند.
  2. تا جایی که مجبور نباشید، به بینی و چشمانتان دست نزنید. ما بارها این کار را در طول روز انجام می‌دهیم اما اگر دست‌ها به ویروس آلوده باشند، به آسانی به چشم یا بینی منتقل می‌شوند و ما را بیمار می‌کنند.
  3. عطسه و سرفه فقط داخل دستمال! حین سرفه و عطسه، حدود 40 هزار قطره آلوده به ویروس تا شعاع چند متر پخش می‌شوند و روی سطوح مختلف می‌نشینند. این ذره‌ها تا 3 ساعت در محل، زنده باقی می‌مانند و اگر فرد دیگری آنها را لمس کند، در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار می‌گیرد.
  4. اگر دستمال ندارید، حداقل بازو را خم کنید و درون آن عطسه یا سرفه کنید.
ادامه مقاله: پیشگیری و درمان انواع سرماخوردگی‌

به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین