انشا در مورد دوست خوب یکی از موضوعات محبوب دانش آموزان است اما بهترین دوست شما خودتان هستید و دوست داشتن خودتان می تواند مهم ترین قدم تان برای داشتن زندگی شاد باشد.

در این مقاله سعی کرده ایم تا مطالبی مرتبط با موضوع دوست داشتن خود را آماده کنیم:


چگونه خودمان را دوست داشته باشیم؟

دوست داشتن خودهیچ چیزی بهتر از اینکه خودتان را دوست داشته باشید نمی‌تواند شما را از درون شاد کند.

دوست داشتن خود چیزی است که خیلی کم مورد توجه قرار می گیرد، غافل از اینکه دوست داشتن و اعتماد به خود یکی از مهم ترین کارهایی است که هر کس باید انجام دهد.

در این مطلب همه چیزهایی که باید در مورد دوست داشتن خودتان بدانید ، کارهایی که باید در این زمینه انجام دهید و کارهایی که باید از آن ها اجتناب کنید را برایتان شرح می دهیم. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

ادامه مقاله: چگونه خودمان را دوست داشته باشیم

برای دوست داشتن خود چه باید کرد؟

برای اینکه احساس ارزشمند بودن کنید، باید چشمانتان را شسته و با دیدی توام با خودآگاهی و عشق به خودتان نگاه کنید. پذیرش و عشق باید از درونتان بیاید.

برای اینکه ارزشمند باشید نیازی نیست خاص و متفاوت باشید. ارزش شما در ذات واقعی‌ و خوبی درونیتان است. شما نوری بسیار زیبا هستید. شما عشق هستید. شاید بتوانید عظمت خودتان را زیر خاک مدفون کنید اما هیچوقت نمی‌توانید آن را از بین ببرید.

دوست داشتن خودمان کاری نیست که یکمرتبه اتفاق بیفتد، فرایندی بی‌انتها و مداوم است.

از خودتان شروع می‌شود، از در آغوش گرفتن خودتان با محبت و ستایش.

ادامه مقاله: برای دوست داشتن خود چه باید کرد

فواید دوست داشتن خود

love-yourselfگاهی ممکن است این سوال به ذهنتان خطور کند که “چرا دوست داشتن خود مهم است؟” برای بسیاری از افراد، عشق به خود ممکن است به عنوان یک مقوله تجملاتی و نه یک ضرورت در نظر گرفته شود یا به گونه ای، به عنوان تازه به دوران رسیدگی تعبیر شود. با این حال، شاید برایتان جالب باشد که بدانید مراقبت از خود و اهمیت دادن به خود می‌تواند بیشتر از آن چیزی که تصور می‌کنید برای افراد و به ویژه کسانی که سخت کار می‌کنند تا بتوانند بر مشکلات خود غلبه نمایند اهمیت دارد.

اغلب اوقات، ما بیش از حد زندگی را به کام خودمان سخت می‌کنیم، چرا که دوست داریم به سرعت پیشرفت کنیم و به اهداف مورد نظرمان دست یابیم. این امر سبب می‌شود که ما مدام از خود انتقاد کنیم و این صدای درونی که دائما به ما می‌گوید چگونه کارها را به نحو بهتری انجام دهیم، نشانه ای از کمال گرائی است.

مطالعاتی که اخیرا در این خصوص انجام شده نشان داده اند که کمال گرایان در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های جسمی و روحی بیشتری قرار دارند و شاید خود دلسوزی آن‌ها بتواند آنها را از این دام رها سازد.

بنابراین، کمال گرائی و خود دلسوزی به نحو غیر قابل انکاری با یکدیگر مرتبط می‌باشند. لذا این مقاله به بررسی راه‌هایی می‌پردازد که به افراد کمک می‌کنند تا خود را بیشتر دوست داشته باشند و بتوانند زندگی شادتری را تجربه کنند.

بیماری‌های مرتبط با کمال گرایی

اکثر ما در دنیای غرب به این باور رسیده ایم که کمال گرایی یعنی داشتن زندگی با کیفیت عالی. و لذا غرق شدن در کمال گرایی، سبب می‌شود تا تمام تلاش خود را برای انجام کارمان به صورت بی نقص انجام دهیم تا بتوانیم در محیط کار خوش بدرخشیم.

اما در حقیقت، کمال گرایی برای شما چندان هم خوب نیست. زیرا زمانی که بیش از حد بدان وابسته شویم و بخواهیم تمام کارها را به صورت بی نقص انجام دهیم برایمان مضر خواهد بود، و به چیزی همانند سیگار و یا چاقی تبدیل می‌شود.

سندرم روده تحریک پذیر، فیبرومیالژیا، اختلالات خوردن بیش از حد، افسردگی و گرایش‌ به خودکشی برای داشتن یک زندگی کوتاه‌تر، تنها برخی از اثرات نامطلوبی هستند که با کمال گرایی مرتبط می‌باشند. ابتلا به بیماری‌های قلبی یا سرطان نیز برای کمال گرایان چندان دور از ذهن نیست؛ کسانی هم که به این امراض مبتلا نشوند احتمالا از اضطراب و افسردگی رنج خواهند برد.


به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام تامبلر لینکدین