چگونه شاد زندگی کنیم؟

27 نکته برای داشتن زندگی زیباتر؛

چگونه شاد زندگی کنیم

چطوری یک زندگی شاد و زیبا داشته باشیم؟ آیا زیبا بودن زندگی را خودمان مشخص میکنیم؟

همه افرادی که در این دنیا زندگی می کنند به دنبال شادی در زندگیشان هستند. با اینکه تعریف شادی در میان افراد، متفاوت است اما اصول یکسانی هم وجود دارد که می تواند شاد بودن زندگی افراد را نشان دهد.

به گزارش آلامتو به نقل از greatist؛ تحقیقات موجود نشان داده که مهم نیست در زندگی تان چه کرده اید و چه گذشته ای داشته اید، هر وقت بخواهید می توانید شادی را وارد زندگی تان کنید.

یک ضرب المثل چینی هم هست که می گوید اگر می خواهید برای یک ساعت شاد باشید چرت بزنید، اگر می خواهید برای یک روز شاد باشید به ماهیگیری بروید، اگر می خواهید یک عمر شاد باشید به دیگران کمک کنید.

بله همانطور که گفتیم تعریف شادی و شاد زندگی کردن در فرهنگ های مختلف و در میان افراد مختلف، متفاوت است.


27 روش برای داشتن یک زندگی شاد

در این مقاله سعی می کنیم برخی از روش هایی که به ایجاد شادی در زندگیمان می انجامد را با هم مرور کنیم.


 1. خودانگیزه باشید.

سعی کنید برای انجام کارهای روزمره تان به خودتان انگیزه بدهید. این شما هستید که می توانید تغییراتی در زندگی ایجاد کنید و زندگی بهتری برای خودتان بسازید.


 1. کار کنید.

زیاد کار کردن و نداشتن تعادل بین ارتباطات خانوادگی و کار می تواند بسیار بد باشد اما دوره هایی در زندگی انسان وجود دارد که در آن کار کردن می تواند باعث شاد شدنش گردد.

همچنین بخوانید: چگونه زندگی خوبی داشته باشیم؟

 1. در عزاداری های افراد شرکت کنید.

همه ما عاشق عروسی هستیم. اما تا به حال برایتان پیش آمده است که در عزاداری های افراد هم حضور داشته باشید؟


 1. قبل از همه، معذرت خواهی کنید.

اصلا چه اهمیتی دارد که شما اشتباه کرده اید یا طرف مقابل؟ بعد از دو هفته هیچ کس دیگر جرو بحث شما را به خاطر نخواهد آورد. پس مهربانی پیشه کنید و وقت تان را سر بحث های الکی هدر ندهید.


 1. صبح زود از خواب بیدار شوید.

خوابیدن مناسب باعث بهبود کیفیت زندگیتان می شود اما سحرخیزی هم باعث کامروا شدنتان می شود. سعی کنید خودتان را به سحرخیزی عادت دهید.


 1. اعتماد به نفس داشته باشید.

هیچ چیزی به اندازه داشتن اعتماد به نفس نمی تواند به شما کمک کند از زندگی که دارید لذت ببرید.


 1. بیشتر از قبل لبخند بزنید.

افرادی که همیشه لبخند بر روی لب هایشان دارند بهترین موجودات روی زمین هستند. پس لبخند بزنید و شاد باشید.


 1. فقط بروید.

گاهی از اوقات باید بدون دلیل در جایی حضور داشته باشید. لازم نیست برای همه کارهایی که در دنیا انجام می دهید دلیل منطقی بتراشید. به کتابفروشی بروید و از خواندن آن ها لذت ببرید.

با دوست تان قرار بگذارید و نهار را در یک رستوران آرام و دل انگیز سپری کنید. به خانواده تان سر بزنید و با آن گپ و گفتی راه بیندازید. همه این ها به شما کمک می کند زندگی شادتری داشته باشید.


 1. با والدین تان تماس بگیرید.

شما نمی دانید چند وقت دیگر فرصت زندگی کردن دارید. چرا از این فرصت محدود برای شاد زندگی کردن استفاده نمی کنید؟ سری به والدین تان بزنید و احوال آن ها را جویا شوید.


 1. همه افکاری که در ذهن دارید را باور نکنید.

افکار فقط فکرهایی هستند که در ذهن شما می چرخند. شما هر وقت که خواستید می توانید این افکار را تغییر دهید. پس زیاد به آن ها اهمیت ندهید.

همچنین بخوانید: چه کارهایی باعث خوشحالی آدم می شود

 1. بیشتر خطر کنید.

چرا همیشه در گوشه امن زندگیتان می نشینید؟ چرا سعی نمی کنید کار جدیدی در زندگی آغاز کنید؟ هدف از زندگی کردن کشف و شناسایی فرصت های ناب و دست نخورده است. پس کمی ریسک پذیر باشید.


 1. چیزهایی بپوشید که حالتان را بهتر می کند.

شما فرد بسیار ارزشمندی هستید. پس بهترین لباس ها را بپوشید. در فنجانی چای بنوشید که حال بهتری به شما می دهد.


 1. از دیگران انتظار نداشته باشید مثل شما فکر کنند.

هفته ای یکبار پست وبلاگی یا پادکستی را گوش کنید که مخالف نظرات شماست. همدلی و همدردی با دیگران باعث ایجاد احساس شادی و خوشحالی عمیقی می شود.


 1. چیزی به دنیا اضافه کنید.

جهان یک مجموعه کامل است. شما می توانید به توسعه و بهبود شرایط آن کمک کنید. پس به جای اینکه چیزی از آن کم کنید، چیز ارزشمندی بدان بیفزایید. از دوست های خوب و مثبت اندیش کمک بگیرید.


 1. بر روی روزهایی که حالتان خوب نیست زیاد پافشاری نکنید.

چگونه زندگی شادی داشته باشیم؟

وقتی روی چیزی پافشاری می کنید همچنان ادامه پیدا می کند. آن روز را کنار بگذارید و به دنبال احساسات دیگری بروید. این روزها فانی و گذرا هستند. پس زیاد فکر نکنید.


 1. فکر نکنید که شغل تان تنها حوزه خلاقانه تان است.

به فکر مهارت های دیگری هم باشید. کار جدیدی را شروع کنید.


 1. روز یا هفته ای را بدون گوشی همراه سپری کنید.

این روزها افراد زیادی هستند که به گوشی های همراهشان اعتیاد پیدا کرده اند. روز یا هفته ای را تعیین کنید و بدون گوشی همراه تان زندگی را بگذرانید. قطعا احساس شادی بیشتری خواهید داشت.


 1. به خودتان بگویید چقدر زیبا هستید.

این شما هستید با همه مشکلاتی که دارید. از خودتان عکس بگیرید یا جلوی آینه بایستید و بگویید چقدر زیبا و ارزشمند هستید.

همچنین بخوانید: چرا خوشحال نیستم؟

 1. دیگران را باور داشته باشید.

سعی کنید ایده ها و نظرات دیگران را باور کنید. باور کنید که افراد صادقی هستند و تا زمانی که عکس این موضوع ثابت نشده است با آن ها همین گونه برخورد کنید.


 1. 10 دقیقه از روز را خارج از خانه بگذرانید.

دست تان را روی درختی بگذارید. 15 دقیقه به گل هایی که در اطرافتان وجود دارد نگاه کنید. نگاهی به آسمان آبی بیندازید و چشمانتان را برای چند لحظه ببندید. می بینید؟ با همین مسائل به نظر ساده، می توان زندگی شادی را تجربه کرد.


 1. به عزیزان تان محبت کنید.

آن ها را تحسین کنید. نقاط قوت شان را به رخشان بکشید و سعی کنید همیشه انرژی مثبت به اطرافیان تان بدهید. همسرتان عزیزترین و با ارزش ترین چیزی است که در این دنیا دارید. پس بیشتر از قبل به او محبت کنید.


 1. هر وقت ناراحت شدید بخندید.

اینکار باعث می شود مشکلاتی که دارید را فراموش کنید و زندگی شادتری داشته باشید.


 1. از غریزه هایتان پیروی کنید.

هیچ کس نمی داند چه در قلب شماست اما خودتان می دانید.


 1. مسئولیت تصمیم هایی که در زندگی می گیرید را بپذیرید.

دیگران را به خاطر تصمیم هایتان سرزنش نکنید. این شما هستید که چنین تصمیمی را گرفته اید.


 1. به چیزهایی که شادتان می کند فکر کنید.

این کار را زیاد انجام دهید. همین امر موجب می شود عین یک آهنربا شادی را به سمت خودتان جذب کنید.


 1. آکواریوم ببینید

شاد باشیم

پژوهشی جدید نشان داده، تماشای آکواریوم نه تنها حال‌تان را بعد از یک روز سخت کاری بهتر می‌کند بلکه ممکن است منجر به کاهش فشارخون و ضربان قلب هم شود.

دبورا کرکنل، سرپرست این تحقیقات از National Marine Aquarium in Britain می‌گوید:” آکواریوم ماهی‌ها اغلب برای آرام کردن بیماران در اتاق انتظار مطب دندانپزشکان و بخش جراحی وجود دارد”.

این مطالعه برای اولین بار شواهدی ارائه داد که تماشای صحنه‌های زیرآبی(با تعداد مشخصی از ماهی‌ها)، واقعا می‌تواند تاثیر مثبت روی سلامت افراد داشته باشد. محققان، روحیه، ضربان قلب و فشارخون شرکت کننده‌ها را موقع تماشای آکواریوم همراه با افزایش تدریجی تعداد ماهی‌ها دقیقا مورد ارزیابی قرار دادند.

محققان دریافتند تعداد بیشتری از ماهی‌ها، به افراد کمک می‌کند زمان بیشتری توجه‌شان را معطوف کرده و روحیه بهتری پیدا کنند.

سابینه پال، دانشیار در Psychology at Plymouth University in Britain می‌گوید:” هرچند آکواریوم‌های عمومی بزرگ، به‌طورخاص، هدف آموزشی دارند، اما تحقیقات ما نشان می‌دهد این آکواریوم‌ها، پیش از جنبه آموزشی، تعدادی فواید کشف نشده دارند.

درشرایطی که استرس شغلی زیاد است و یا زندگی در مناطق شلوغ شهری، آکواریوم می‌تواند پادرمیانی کرده و جای دنج و آرامی برای آرامش و استراحت ارائه دهد. نتایج این پژوهش در journal Environment and Behaviour منتشر شده است.


 1. تفریحی، ورزش کنید

شاد بودن

شما می‌توانید تفریحی پیاده‌روی کنید، یا روی تردمیل بدون هدف و برنامه خاصی راه بروید؛ اما بازهم از تمام فواید فعال بودن بهره خواهید برد، درست است؟

تحقیقی جدید که نتایجش در American Journal of Preventive Medicine منتشر شده نشان می‌دهد، وقتی افراد به قصد تفریح و خوشگذرانی پیاده‌روی می‌کنند یا به سایر ورزش‌ها می‌پردازند، سلامت روان و ذهن‌شان را تقویت می‌کنند و حتی احتمال مرگ و میر را کاهش می‌دهند.

استفن بلک سرپرست این تحقیقات می‌گوید: “ما دریافتیم افرادی که فعالیت‌های فیزیکی تفریحی بیشتری دارند و به قصد خوش‌گذرانی پیاده‌روی می‌کنند، از سلامت ذهنی بسیار بیشتری برخوردارند نسبت به آنهایی که در این فعالیت‌ها شرکتی ندارند”.

در اینجا تفریح، عامل اصلی است، چون در 1900 بزرگسال بین 60 تا 64 سالی که فقط فعال بودند و قصد تفریح نداشتند، این فعالیت برانگیزاننده احساسات خوبی که مفید باشد نبوده‌است.

پژوهشگران فرض را براین گذاشتند که هم فعالیت بدنی روزانه و هم فعالیت تفریحی بدنی، تاثیرات مثبت روی وضعیت روح و روان دارد، اما نتایج نشان داد این تاثیرات مثبت تنها در زمان فعالیت بدنی تفریحی و پیاده‌روی لذت بخش رخ می‌دهند.

بلک اعتقاد دارد دلیل این تفاوت در این حقیقت نهفته است که وقتی شما به قصد تفریح ورزش می‌کنید، می‌توانید آن فعالیت را انتخاب کنید و همچنین این‌که چه وقت از روز باشد، چقدرطول بکشد، و با چه شدتی باشد. و این بسیار متفاوت با فعالیت بدنی مانند انجام کارهای خانه یا امور محوله و رفت وآمدهای روزانه است که اغلب انتخابی نبوده و معمولا برای تفریح یا خوش‌گذرانی انجام نمی‌شوند اما مثلا قدم زدن در اطراف خانه و در محله بعد از شام همراه یک نفر دیگر، تفریحی بوده و تاثیرات مثبت فراوانی دارد.

تحقیقات پیشین ارتباط میان فعالیت بدنی در زمان تفریح با سلامت بیشتر ذهن و روان در سنین بالاتر را نشان داده بودند، مثل اضطراب و افسردگی کمتر. اما هنوز مشخص نیست که آیا افراد شادتر مایلند فعال‌تر باشند یا فعال بودن شادترشان میکند یا نه. به‌هرحال، تحرک داشتن تفریحی، نسبت به تحرک نداشتن، شما را از نظر ذهنی و روحی در وضعیت خیلی بهتری قرار می‌دهد.


7 دیدگاه

 1. Ash

  ممنون من برای تحقیق تفکر و سبک زندگی مدرسه ام کلاس هفتم این مطالب رو نیاز داشتم و خیلی هم به درد بخور بود دوباره ممنون

 2. ارمان

  مطالب تاثیر گذاری بود واقعا ممنونم خیلی عالی بود

 3. الهام

  ممنون عالی بود
  فقط اگر هر کدام را با مثال توضیح میدادید که بتونیم دقیق تجسم کنیم و عمل کنیم خیلی بهتر میشد

 4. آزاده

  عالی بووود

 5. Mina

  خوب بود

 6. صبا

  خیلی خوب بود

 7. پردیس

  عالی

نظر خود را بیان کنید