انشا در مورد بیماری قلبی

موضوع تحقیق و مقاله درباره قلب

قلب یکی از مهمترین اعضای بدن انسان است که زندگی بدون آن امکانپذیر نیست از این رو موضوع سلامت قلب و بیماری های مرتبط با آن میتواند برای انشاء در مقطع دبیرستان یکی از بهترین موضوعات باشد.

در ادامه ضمن تشریح مشکل قلبی و نشانه های رایج آن به معرفی چند مقاله مرتبط با مشکلات قلبی خواهیم پرداخت:


مشکلات قلبی چگونه است؟

بله درد در قفسه سینه نشانه ای خوب برای وجود مشکل احتمالی در قلب است اما خیلی وقت‌ها بدون درد قفسه سینه بازهم ممکن است قلب ما به خوبی کار نکند و نیاز به مراقبت بیشتر داشته باشد.

به گزارش آلامتو و به نقل از دکتر کرمانی؛ نشانه های خاموشی وجود دارد که در صورت مشاهده نمی توان آنها ر ا نادیده گرفت، چون ممکن است مستقیم قلبتان را نشانه رفته باشند. در این مقاله می خواهیم برخی از شایع ترین نشانه های خاموش مشکلات قلبی را به شما معرفی کنیم.

با هر فعالیت فیزیکی به راحتی احساس خستگی می کنید

اگر هر روز حدود یک و نیم کیلومتر را راحت می دویدید و ناگهان متوجه می شوید که نمی توانید ( حس می کنید خستگی آنفولانزا مانندی بر شما چیره شده ) ممکن است نشانه این باشد که قلبتان نمی تواند به اندازه کافی، خون به سراسر بدنتان پمپاژ کند. فعالیت هایی که قبلا ساده بوده و حالا در انجامشان به مشکل می خورید می تواند علامت خطری مبنی بر یک مشکل باشد. اگر خواب خوب و با کیفیت هنگام شب نیز نتوانست این خستگی ناتوان کننده را درست کند، بلافاصله به دیدن پزشک خود بروید تا معاینه تان کند.

دچار مشکلات جنسی شده اید

اختلال در نعوظ، یک نشانه خطر کلاسیک است که ممکن است به خاطر مشکلات قلبی باشد. اضطراب، افسردگی و استرس می تواند مانع قابلیت ایجاد رابطه جنسی با همسرتان شود. اما مشکلات اتاق خوابتان می تواند ناشی از انسداد عروق در قلب باشد که از جریان یافتن خون به آلت تناسلی جلوگیری می کند. اختلال نعوظ عروقی یکی از شایع ترین مشکلات جنسی است و معمولا به علت دو نوع بیماری رخ می دهد؛ تصلب شرایین و اختلال عملکرد اندوتلیال. تصلب شریان باعث می شود شریان ها سخت و نازک شوند و در نتیجه حمله قلبی یا سکته مغزی اتفاق بیفتد. اختلال عملکرد اندوتلیال از آرام شدن رگ های خونی جلوگیری می کند که منجر به کاهش جریان خون به بدن می شود. اختلال در نعوظ معمولا دو سال قبل از علائم قلبی خود را نشان می دهد. تشخیص اختلال نعوظ فرصتی به دست می دهد تا بتوانید مداخله کنید و از بیماری های قلبی پیشگیری نمایید. چاقی، دیابت، فشار خون بالا یا کلسترول و کمبود فعالیت بدنی و ورزش نیز از فاکتورهای خطر برای بیماری قلبی هستند.

از فشار خون بالا رنج می برید

فشار خون بالا می تواند خطر بروز حملات قلبی، سکته مغزی و بیماری های قلبی را افزایش دهد. اگر مقدار فشار خونتان را کم نکنید، ممکن است به شریان هایتان آسیب برساند و موجب انباشته شدن پلاک ها اطراف دیواره شریان شوند که به آرامی مسیر جریان خون را مسدود می کند. وقتی خون به صورت مرتب و با فشار بالا به رگ های خونی فشار می آورد، قلب و رگ های خونی را مجبور می کند سخت تر کار کنند و کارایی شان نیز کمتر شود. بیشتر افراد فکر می کنند اگر فشار خونشان بالا برود متوجهش می شوند اما تنها زمانی این اتفاق می افتد که فشار خون فوق العاده بالا رفته باشد. به همه توصیه می شود که فشار خون خود را چک کنند زیرا فشار خون یکی از قابل اصلاح ترین خطرات است.

ناگهان دچار سرفه مزمن شده اید

اجازه ندهید سرفه های مزمن گولتان بزند و فکر کنید گرفتار سرماخوردگی های مزمن شده اید. اگر ضد سرفه ها نتوانستند کاری برایتان بکنند این احتمال وجود دارد که مشکل قلبی باشد. گاهی به دلیل نارسایی احتقانی قلب، مایعی در ریه ها وجود دارد و به همین دلیل فرد دچار سرفه می شود که شباهت زیادی به آسم یا مشکلات ریوی دارد، در حالی که در اصل مشکل قلبی است. وقتی قلبتان به خوبی خون پمپاژ نمی کند، ممکن است در ریه ها آب انباشته شود. قلب ناسالم همچنین می تواند مقصر بیماری انسدادی مزمن ریوی نیز باشد.

در خواب مشکلات تنفسی دارید

آپنه خواب مسدود کننده معمولا باعث می شود افراد نیمه های شب از خواب بیدار شوند و نفس نفس بزنند که با خطر بالای حملات قلبی یا فیبریلاسیون دهلیزی، یک نوع آرتیمی قلبی در ارتباط است. همین که یک بیمار آپنه خواب می خوابد، سطح اکسیژنش افت می کند و به همین علت بدنش دچار وحشت می شود. در این حالت بدن به رگ های خونی فرمان می دهد سفت شوند تا ارسال اکسیژن به مغز و قلب افزایش پیدا کند به همین دلیل نفس نفس زدن اتفاق می افتد، پس همیشه باید قلب را در نظر داشت. به پزشک مراجعه کنید و قلب، فشار خون، سطح استرس و وضعیت خونتان را چک کنید. افرادی که مشکل آپنه خواب دارند معمولا در خطر فشار خون بالا- یکی دیگر از علائم قلب ناسالم- هستند.

روی پاهایتان مو ندارید

نداشتن مو روی پا نشان دهنده کمبود اکسیژن در پاها به دلیل تنگ شدن شریان ها است که منجر به کاهش جریان خون می شود. بدون خون غنی از مواد مغذی، فولیکول های مو نمی توانند رشد کنند. به دلیل بیماری شریانی محیطی ممکن است دچار ریزش مو و یا کندی رشد مو در پاها شوید و علت آن هم ضعف در گردش خون است. بهترین کاری که می توانید بکنید این است که به پزشک مراجعه کنید تا مشکل تشخیص داده شود و سپس با دارو به درمان آن بپردازید.

پاها و کف پا ورم می کنند

اگر متوجه شدید با پوشیدن کفش هایی که قبلا راحت می پوشیدید، مشکل دارید و یا جوراب هایتان هم برایتان تنگ شده ممکن است بیماری قلبی در پس این مشکل پنهان شده باشد. وقتی قلبتان به درستی خون پمپاژ نمی کند، به رگ ها فشار می آید و مایعات اضافی به بافت های بدن منتقل می شود. در نتیجه قسمت های مختلف بدن مانند پاها، دست ها، شکم و حتی کیسه بیضه دچار ورم می شوند. اگر در قسمت های غیر معمول احساس ورم می کنید، فشار دادن پوست را امتحان کنید. اگر باعث تو رفتگی حفره دار شد، یعنی زیر پوستتان آب اضافی وجود دارد و شما باید به پزشک مراجعه کنید.

از درد گردن و فک رنج می برید

بسیاری از مردم فکر می کنند درد قفسه سینه، اولین نشانه ی مشکلات قلبی است اما حقیقت این است که نشانه های مشکلات قلبی می توانند خود را در دیگر قسمت های بدن نیز نشان دهند. خانم ها در مقایسه با آقایان بیشتر ممکن است در خطر این علائم، آتیپیک شوند. این حالت باعث می شود مشکل قلب تشخیص داده نشود و درمان نشده باقی بماند. این بسیار مهم است که نشانه های خطر بیماری های قلبی را بشناسید و بدانید همیشه درد قفسه سینه ملاک نیست. درد گردن و فک می تواند نشانه های آنژین -یک مشکل پنهان قلبی که هنگام کمبود اکسیژن در خون رخ می دهد- باشد. آنژین را می توان مانند فشار یا تنگی در قفسه سینه تان حس کنید اما ممکن است خود را در دیگر قسمت های بدن مانند گردن، فک، کمر یا شانه ها نیز نشان دهد.

از تنگی نفس رنج می برید

اگر در حال دویدن یا بالا رفتن از پله ها حس کردید به شکل غیر معمولی به نفس نفس زدن افتاده اید، می تواند نشانه دیگری از مشکلات قلبی باشد. اولین چیزی که مردم باید یاد بگیرند این است که گسترش خطر در بدن خود را تشخیص دهند. آنها باید بدانند چه چیزهایی برایشان طبیعی است تا موارد غیرطبیعی که برایشان اتفاق می افتد را بتوانند تشخیص دهند. از پزشکتان بخواهید ارزیابی کاملی از سلامت خود داشته باشد. بهتر است امروز به فکر سلامت قلبتان باشید چون ممکن است در آینده برای این کار دیر شده باشد!

لثه هایتان ورم می کند

افرادی که بیماری لثه ای دارند معمولا از تورم لثه ها رنج می برندکه به دلیل التهاب رخ داده است. التهاب در بدن می تواند منجر به افزایش خطر حمله قلبی شود. افرادی که از بیماری پریودنتال رنج می برند، التهاب بالایی در داخل بدن خود دارند. یک التهاب می تواند منجر به تحریک التهاب در سراسر بدن شود.

دچار تپش قلب هستید

هر قلبی که دائما با ضربان بالا بتپد و یا ضربانی را جا بیندازد، نشان از آن دارد که مشکلی در سیستم قلبی عروقی وجود دارد. آریتمی شرایط نامنظم شدن ضربان قلب است که در صورت درمان نشدن می تواند بعدها منجر به بیماری قلبی شود. اگر قلبتان واقعا ضعیف باشد می تواند منجر به اختلالات ریتم قلبی شود. اگر چنین نشانه ای را در خود می بینید باید به پزشک مراجعه کنید، او از شما یک آزمایش EKG می گیرد تا ضربان قلب و فعالیت الکتریکی آن را اندازه گیری کند و یا ممکن است یک آزمایش استرس بگیرد تا مشکل را تشخیص دهد.


تاثیر خنده بر درمان بیماریهای قلبی

تاثیر خنده بر درمان بیماری های قلبی

تاثیر خنده بر درمان بیماری های قلبی

خنده بهترین راه برای تغییر حس و حالتان است که بدون هیچ هزینه ای در دسترس است حتی خنده ای بدون دلیل و کاملاً مصنوعی نیز میتواند موثر باشد.

خندیدن علاوه بر اینکه چهره ما رو قشنگ تر میکنه میتونه توی خیلی از اتفاقات مهم زندگیمونم نقش کلیدی داشته باشه و یکی از اونا سلامتیه. همیشه از قدیم گفتن خنده بر هر درد بی درمان دواست و محققان هم به این جمله رسیدن.

مطالعات و پیشرفت های علمی نشان میده که خنده به میزان قابل توجهی روی سلامت جسمی و روحی تاثیر گذاره. در تحقیقات اخیر دیده شده که خندیدن حتی روی جلوگیری و درمان بیماری های قلبی هم موثره. اما چگونه؟

ادامه مقاله: تاثیر خنده بر بیماری های قلبی

چگونه از بیماریهای قلبی جلوگیری کنیم؟

جلوگیری از بیماری قلبی

خواهان عمری طولانی در کنار سلامتی بدن هستید؟ از همین امروز به فکر سلامت قلب خود باشید تا از مزایای شگفت انگیز آن نهایت استفاده را ببرید.

با استناد به گزارش‌های رسمی وزارت بهداشت، بیش یک‌سوم آمار مرگ و میر در کشور ناشی از بیماریهای قلبی و عروقی است که عملا یکی از علل مرگ و میر بالا در ایران است به طوری که روزانه بیش از ۳۰۰ نفر در کشور بر اثر عوارض این بیماری‌ها جان خود را از دست می‌دهند.

این در حالی است که به عقیده قریب به اتفاق پزشکان، سبک زندگی غلط و تغذیه‌ نامناسب، بزرگترین عوامل ریسک بروز بیماری‌های قلبی است اگر چه به نظر می‌رسد عدم آگاهی و شناخت لازم مردم نسبت به فاکتورهای خطرزا و علائم بیماری‌های قلبی نیز در میزان شیوع آن بی‌تأثیر نیست.

دکتر حبیب حی‌بر، فلوشیپ فوق‌تخصصی آنژیوپلاستی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز، در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا – منطقه خوزستان، به بیان انواع بیماری‌های قلبی، علائم، عوارض و تکنیک‌های درمانی رایج آن پرداخت و اظهار کرد:

حمله قلبی و یا سکته قلبی هنگامی رخ می‌دهد که خون‌رسانی در یکی از عروق کرونر(معمولا توسط لخته خون) مختل شده و باعث کمبود و یا فقدان خون در بخشی از قلب ‌شود.

وی ادامه داد: کمبود یا فقدان خون در هر بخش از قلب می‌تواند به طور آنی در قلب اختلال ایجاد کرده و در نهایت موجب مرگ شود که با توجه به آمار بالای مرگ‌های ناشی از حمله قلبی، توجه ویژه مردم به علائم هشدار دهنده خطر، بسیار ضروری است.

عضو هیات علمی دانشگاه جندی شاپور اهواز افزود: وجود درد در نواحی قفسه سینه، دست‌ها، پشت گردن و یا چانه، تنگی نفس، تهوع یا استفراغ، تپش سریع و نامظم قلب(آریتمی قلبی)، اضطراب، خستگی، سوءهاضمه و یا سوزش معده می‌تواند بیان کننده‌ امکان بروز حمله‌ی قلبی در بیمار باشد که البته بیشتر افراد معمولا یک یا دو مورد از علائم ذکر شده را احساس می‌کنند.

حی‌بر گفت: ممکن است علائم در برخی خانم‌ها با آقایان متفاوت باشد به طوری که گاه حمله قلبی با نشانه‌هایی همچون سوزش معده، تپش قلب نامنظم، سرفه و یا بی‌اشتهایی همراه است و با توجه به اهمیت زمان در تشخیص این نوع بیماری و جلوگیری از صدمه بیشتر به بافت قلب، جدی گرفتن این نشانه‌ها ضروری است.

رئیس مرکز آموزشی درمانی گلستان اهواز با بیان اینکه اولین کار حیاتی برای نجات فرد دچار حمله قلبی، تماس فوری با اورژانس ۱۱۵ است، افزود: پرسنل اورژانس ۱۱۵ با آموزش‌هایی که در این زمینه دیده‌اند، می‌توانند درمان‌های اولیه را روی بیمار اعمال کنند و تأخیر در روند درمان، آسیب بیشتر به قلب و یا حتی مرگ بیمار را به دنبال خواهد داشت.

حی‌بر در خصوص بیماری عروق کرونر نیز گفت: در این بیماری، عروق کرونر که وظیفه رساندن مواد غذایی، اکسیژن و خون را به ماهیچه قلب دارند، به دلیل رسوب کلسترول، آسیب دیده و کارایی خود را از دست می‌دهند و لایه‌های کلسترول موجب تنگ شدن مجرای رگ‌ها و در نتیجه عدم گردش خون و اکسیژن کافی در قلب می‌شود.

وی تصریح کرد: در بسیاری از افراد ضربان نامنظم قلب، معمولی است اما اگر این بی‌نظمی به معنای وجود آسیب و یا ضعف در قلب باشد، باید جدی گرفته شود زیرا آریتمی قلبی می‌تواند مرگ‌آور باشد و لازم است در مواقعی که تپش دچار بی‌نظمی طولانی مدت و با درد قفسه سینه توأم باشد، حتما به بیمارستان مراجعه شود.

پیشگیری از بیماری قلبی

پیشگیری از بیماری قلبی

فوق تخصص آنژیوگرافی بیمارستان گلستان اهواز افزود: نارسایی قلبی (Heart Failure) یا نارسایی احتقانی قلب نیز یکی دیگر از علل ایجاد اختلال در پمپاژ و گردش مناسب خون در بدن است که در این حالت، سمت چپ و یا راست و یا هر دو طرف بدن بیمار تحت تاثیر قرار می‌گیرد که بیماری عروق کرونر یا فشار خون بالا، می‌تواند از عوامل ابتلا به این بیماری باشد.

وی در خصوص آنژین گفت: آنژین (Angina) که به آنژین صدری نیز معروف است، معرف بیماری‌ای است که در آن اکسیژن کافی به قلب نمی‌رسد. هرچند از نظر پزشکی آنژین به‌تنهایی بیانگر وجود بیماری قلبی نیست، اما خود یکی از نشانه‌های بیماری عروق کرونر بشمار می‌رود زیرا معمولا فقدان اکسیژن در اثر انسداد عروق کرونر به وجود می‌آید.

حی‌بر در خصوص روش‌های درمان اختلالات قلبی گفت: معمولا این درمان‌ها با تجویز داروهای کاهش دهنده فشارخون، داروهای کاهنده تپش قلب، داروهای کاهنده کلسترول خون، داروهای تثبیت کننده ضربان قلب، داروهای ضدانعقادی خون در عروق کرونر و داروهای بهبود دهنده پمپاژ خون همراه است اما اگر درمان دارویی کافی نبود، پزشک معالج سایر روش‌ها شامل؛ آنژیوپلاستی، جراحی بای‌پَس و یا سایر جراحی‌ها همچون جراحی قلب باز را در دستور کار قرار می‌دهد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور تصریح کرد: هرچند خطر ابتلای مردان به بیماری‌های قلبی بیش از زنان است، اما آمار حاکی از مرگبار بودن این بیماری در هر دو طیف است و به ویژه هشدار برای افرادی که سیگاری و چاق هستند جدی‌تر است.

وی عوامل خطرزا را اینگونه برشمرد و گفت: مصرف دخانیات، کلسترول بالا، فشارخون، دیابت، عدم فعالیت بدنی مناسب، خطر ابتلای افراد به بیماری قلبی را تا ۴ برابر افزایش می‌دهد که همه این خطرات با تغییر در سبک زندگی همچون ترک سیگار، ورزش لازم (حداقل روزی ۳۰ دقیقه)، رژیم غذایی مناسب (سبزی و میوه بیشتر و چربی، قند و گوشت قرمز کمتر) و اجتناب از مصرف الکل، قابل اجتناب است که البته یقینا برای افراد پیشگیری از بیماری با ایجاد تغییر در سبک زندگی منطقی‌تر و آسان تر خواهد بود.

تغذیه مناسب برای پیشگیری از بیماری های قلبی

برنامه غذایی نامناسب یکی از عوامل مهم در بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی است که سبب تغییراتی در چربی خون شده و در ابتلا به تصلب شرایین و بیماری‌های قلبی ـ عروقی نقش بسیار مهمی ایفا می‌کند.

به گزارش ایسنا، مطالعات نشان داده است در جوامعی که دارای رژیم غذایی با کلسترول و چربی جامع کمتری هستند، میزان بروز بیماری‌های قلبی–عروقی کاهش می‌یابد و میزان چربی خون آنها نیز کمتر می‌شود. همچنین رژیم غذایی نامناسب می‌تواند در ایجاد چاقی، افزایش چربی خون، دیابت و افزایش فشار خون موثر باشد که این موارد خودشان از عوامل زمینه‌ساز بروز بیماری‌های قلبی ـ عروقی است.

نقش تغذیه در پیشگیری از بیماری‌های قلبی – عروقی

بیماری‌های قلبی ـ عروقی از مهمترین عوامل مرگ‌ومیر و از عمده‌ترین مشکلات بهداشتی در کشورهای پیشرفته و در حال توسعه هستند. در ایران نیز سالیانه حدود 40 درصد مرگ‌ومیرها به بیماری‌های قلبی – عروقی مربوط می‌شود.

برخی عوامل، ابتلا به بیماری‌های قلبی – عروقی را افزایش می‌دهند که از آنها به عنوان عوامل خطر نام برده می‌شود. فردی که حداقل دارای یکی از این عوامل خطرزا باشد آمادگی بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های قلبی–عروقی خواهد داشت.

این عوامل خطر عبارتد از تغذیه نامناسب، فشار خون بالا، چربی خون بالا (کلسترول و تری گلیسرید)، مصرف سیگار، فشار روحی روانی، بی تحرکی، سن و جنس (مردان بالای 45 سال، زنان بالای 55 سال) و داشتن زمینه‌ ارثی بیماری‌های قلبی ـ عروقی، چاقی و دیابت.

بنابر اعلام انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور، توصیه‌های لازم در پیشگیری از بروز بیماری‌های قلبی – عروقی به این شرح است:

 • کاهش مصرف گوشت‌های قرمز و تاکید بر مصرف گوشت‌های سفید مانند ماهی و مرغ
 • تا حد امکان از غذاهای سرخ شده و مصرف روغن‌های جامد، حیوانی و نباتی خودداری شود
 • گنجاندن روغن‌های مایع نظیر زیتون، کانولا، در برنامه غذایی روزانه
 • مصرف مغزها مانند گردو، بادام، پسته، فندق و … به عنوان بخشی از چربی روزانه
 • کاهش مصرف نمک و فرآورده‌های غذایی شور
 • مصرف ماهی حداقل دو بار در هفته
 • محدود کردن مصرف غذاهایی مانند مغز، قلوه، کله و پاچه
 • استفاده از سیر و پیاز به عنوان طعم دهنده‌ غذاها
 • استفاده از شیر و فرآورده‌های کم چرب آن
 • استفاده از نان‌های سبوس‌دار و فرآورده‌هایی که از غلات سبوس‌دار تهیه می‌شوند
 • قبل از سیر شدن دست از غذا بکشید
 • افزایش مصرف سبزی و میوه در برنامه غذایی روزانه
 • مراجعه به موقع به پزشک و متخصص تغذیه جهت بررسی وضعیت سلامت و تغذیه و پیروی از یک برنامه غذایی صحیح با توجه به ویژگی‌های فردی هر شخص
 • نگهداری وزن بدن در حد طبیعی و وجود ورزش منظم و فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود داشته باشید.

عادات و کارهای مضر برای قلب

عادات خطرناک برای سلامت قلب

بیماری های قلبی و سکته مغزی دومین و سومین دلیل مرگ و میر رایج در کشوری مانند کاناداست. البته این آمارها مخصوص کشور کانادا نیست و سالانه در سرتاسر جهان، میلیون ها نفر در اثر این بیماری ها جان خود را از دست می دهند. البته می شود با در پیش گرفتن عادت‌های سالم و ترک عادت های نادرست سلامت قلب را حفظ کرد.

در این مطلب 7 عادت نادرستی را که سلامت این گنجینه ارزشمند را با خطر مواجه می‌کند بیان می کنیم. لطفا با ما همراه باشید.

 1. سیگار می کشید

سیگار باعث مسدود شدن رگ های خونی می شود، خطر تشکیل لخته های خونی را بالا می برد و میزان اکسیژن حمل شده در خون را کاهش و در عوض فشار خون را افزایش می دهد. باید بدانید که اگر برای مدت یک سال سیگار مصرف نشود، خطر مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی عروقی به نصف کاهش پیدا می کند.

 1. به تغذیه تان اهمیت نمی دهید

به عقیده متخصصان روزانه باید پنج واحد میوه و سبزیجات مصرف کنید. این مواد غذایی سرشار از ویتامین ها و مواد معدنی هستند که سلامت قلب و رگ های خونی را ارتقا می دهند.

علاوه بر این میوه و سبزیجات منابع خوب فیبرهای غذایی و آنتی اکسیدان ها هستند که از انسداد رگ های خونی پیشگیری می کنند.غذاهای سالم و متنوع تهیه کنید و نصف بشقاب تان را به سبزیجات اختصاص دهید.

 1. ورزش نمی کنید

یکی از عوامل اصلی ابتلا به بیماری های قلبی‌ـ عروقی بی تحرکی و خانه نشینی است. برای ارتقای سلامت قلب تان توصیه می شود که روزانه به مدت 30 تا 60 دقیقه ورزش کنید.

به جای آسانسور از پله ها استفاده کنید، یک ایستگاه مانده به منزل یا محل کارتان از اتومبیل پیاده شده و بقیه راه را پیاده بروید. بعد از غذا 15 دقیقه پیاده روی کنید. به عقیده متخصصان لازم است که روزانه ده هزار قدم راه بروید تا سالم بمانید.

 1. صبحانه نمی خورید

نخوردن صبحانه علاوه بر اینکه شما را از انرژی لازم برای شروع یک روز خوب محروم می کند، بلکه باعث می شود که در وعده های غذایی دیگر کالری بیشتری دریافت کنید. نتایج پژوهشی که در دانشگاه هاروارد انجام شده است نشان می دهد که این مساله خطر بروز انفارکتوس (سکته قلبی) را به میزان 55 درصد افزایش می دهد.

 1. استرس دارید

استرس باعث افزایش خطر فشار خون، افزایش کلسترول خون و سفت شدن رگ های خونی می شود. در نتیجه کنترل استرس از اهمیت بالایی برخوردار است.

قبل از هر چیزی منشا استرس را شناسایی کنید. سپس تلاش تان را برای کنترل و حفظ آرامش تان انجام دهید. ورزش، مطالعه، یوگا و غیره جزو روش های حفظ آرامش و کنترل استرس هستند. روزانه چند دقیقه به خودتان اختصاص دهید و فقط به آرامش تان فکر کنید.

 1. ساعت کاری مشخصی ندارید

نتایج پژوهشی محققان Western University نشان می دهد افرادی که ساعت کاری مشخص و منظمی ندارند، به میزان 23 درصد بیشتر در معرض آنفارکتوس قرار می گیرند. ساعات کاری غیرعادی و غیر منظم باعث ایجاد اختلال در ضربان قلب می شود و در نهایت به سلامت قلب آسیب می زند.

 1. مصرف چربی های ترانس

این چربی ها در موادغذایی تصفیه شده مانند هله هوله ها، مافین ها، بیسکوییت ها و غیره وجود دارد. مصرف این چربی ها باعث افزایش میزان کلسترول بد و کاهش کلسترول خوب خون می شود. در نتیجه خطر بروز بیماری های قلبی ـ عروقی بالا می رود.

توصیه می کنیم تا حد امکان از مصرف مواد غذایی تصفیه شده و آماده خودداری کنید و به جای این هله هوله ها آجیل میل کنید.