چگونه سریع درس بخوانیم؟

22 نکته آموزشی برای موفقیت در آزمون

Close-sleepy-Eyes

با رسیدن به بازه امتحانات و بعد از آن در پیش داشتن آزمون سراسری کنکور، این روزها دانش جویان در تلاش هستند تا بیش از پیش تلاش کنند تا بتوانند نتیجه دلخواه شان را کسب کنند.

این آزمون نتیجه تمام تلاش ها و شب بیداری ها و درس خواندن های مداوم است، خیلی از افراد در این روزها تمام وقت شان را در کتابخانه می گذرانند و می خواهند تمرکزشان روی درس را به حداکثر میزان خود برسانند.

در کنار این تلاش مدام، نیاز است تا یک سری نکات مرتبط با این روزها را بدانید و به آن عمل می کنید. ما می خواهیم در این مطلب 22 نکته اثبات شده برای موفقیت بیشتر به شما معرفی کنیم، پس لطفا در ادامه مطلب با ما همراه شوید.


 1. قبل از خواب و در حالی که خواب آلود هستید، مطالعه کنید.

شاید این مورد به نظرتان یک راهکار بیهوه بیاید، اما مطالعات بسیاری ثابت کرده اند که مغز در هنگام خواب، خاطرات و اطلاعاتی که جدیدا وارد مغز شده را به خوبی تقویت می کند. پس با این تفاسیر شانس بسیار خوبی برای به یاد آوردن چیزهایی که قبل از خواب مطالعه کرده اید وجود دارد.

در این شرایط شاید قبل از خواب به بسیاری از دغدغه هایی که در ذهن دارید فکر کنید یا درگیر استرس مرتبط با آزمون شوید، اما وقتی که قبل از خواب شروع به مطالعه کردن کنید، می توانید از زمانی که ممکن است صرف محرک های استرس آور شود، به خوبی بهره ببرید و زمان قبل از خواب خود را به خوبی سپری کنید.


 1. با فاصله درس بخوانید

به تازگی تکنیکی موثر در زمینه درس خواندن مورد بحث قرار گرفته و ظاهرا نتایج بسیار خوبی هم به دنبال داشته است. این تکنیک تحت عنوان سیستم تکرار با فاصله‌های زمانی معین ( spaced repetition system) شناخته می شود و به این صورت است که مطالب را به قسمت های کوتاه تقسیم کرده و سپس با تکرار مداوم، به خوبی آن ها را به خاطر می سپرید.

به قول معروف سنگ بزرگ نشانه نزدن است، وقتی شما مطالب زیادی را پیش روی تان می گذارید و می خواهید به یکباره همه آن را به خاطر بسپرید، به جای تمایل به شروع، از خواندن آن دلسرد می شوید، چرا که در وهله اول این کار، یک کار بسیار سخت به نظرتان می آید. پس بهتر است مطالب را به قسمت های کمتر تقسیم کرده و سپس برای خواندن هر قسمت برنامه ریزی کنید، با تکرار مداوم این قسمت ها شاهد یادگیری بسیار تاثیر خواهید بود.

همچنین بخوانید: چگونه در دانشگاه موفق باشیم

 1. داستان بسازید

برای اینکه بتوانید مطالب را بهتر به خاطر بسپرید و در آزمون موفق تر عمل کنید، می توانید داستانی از آن بسازید و آن ها را به نحوی برای خودتان رمزگذاری کنید. داستان ساختن از مطالب راه خوبی برای معنادار کردن آن برای خودتان است.

اینکه مطالب در ذهن شما یک معادل معنایی داشته باشند یا پشت هر مطلب داستان و رابطه ای وجود داشته باشد، می تواند در به ذهن سپردن و به خاطر آوردن مطالب بسیار موثر عمل کرده و برایتان بسیار راه گشا باشد.


 1. محل درس خواندن را تغییر بدهید

آیا همیشه در خانه درس می خوانید؟ یا کل زمان درس خواندن تان را در کتابخانه می گذرانید؟ تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که، تغییرمکان درس خواندن می تواند در پیشگیری از فراموش کردن مطالب موثر باشد.

هر بار که تغییر مکان می دهیم، مغزمان را مجبور می کنیم تا با مکان جدید ارتباط برقرار کند. این می تواند راهی موثر برای تقویت مغز باشد.


 1. موضوعات متفاوت را مطالعه کنید

آیا برایتان اتفاق افتاده که از خواندن درس یا موضوعی یکسان خسته شوید؟ گاهی بعضی از بچه ها به گونه ای برنامه ریزی می کنند که چندین ساعت پشت سر هم مثلا ریاضی بخوانند، بعد از اتمام کامل درس و مبحث به سراغ درس بعدی می روند.

من این موضوع را در زمان تحصیل تجربه کردم، زمانی که چندین ساعت را وقف خواندن یک درس یکسان می کردم خیلی زودتر از وقتی که برنامه ریزی متنوعی داشتم، کسل می شدم.

وقتی که می خواهید برای روز بعدتان برنامه ریزی کنید، زمانی طولانی را به یک درس خاص اختصاص ندهید، چاشنی تنوع را به آن بی افزایید و لذت ببرید.

همچنین بخوانید: چگونه سریع یاد بگیریم؟

 1. ازخودتان آزمون بگیرید

اینکه خودتان از خودتان امتحان بگیرید و توسط خودتان سنجیده شوید یکی دیگر از راهکارهای بسیار موثر در زمینه موفقیت در کنکور است.

مهم نیست که چیزی را به یاد نیاورید و یا اینکه نتیجه این آزمون چه چیزی باشد، مهم این است که پس از پایان آزمون و زمانی که به اشتباهات تان پی ببرید، مباثی که در آن مشکل داشتید را بهتر به خاطر خواهید داشت و این می تواند در آزمون نهایی به کمک تان بیاید.


 1. یادداشت کنید

مطالعاتی که بر روی این مهارت، یعنی نوشتن مطالب، انجام شده، خبر از تاثیرگذاری بسیار زیاد این روش در به یاد آوردن مطالب می دهد.

مطالعات می گویند زمانی که ما مطلبی را یادداشت می کنیم، آن را خیلی بهتر و عمیق تر در مغزمان ثبت می کنیم، به همین خاطر است که بسیاری از موسسات یا مراکز کمک آموزشی از یادداشت برداری به عنوان یک تکنیک موثر یاد می کنند.


 1. مطالب را با صدای بلند با خودتان تکرار کنید

همانطور که می دانید وقتی در حالت عادی درس می خوانیم، فقط با دیدن مطالب آن ها را به خاطر می سپاریم اما اگر در همین شرایط مطالب را با خودتان تکرار کنید، می توانید مطلب خوانده شده را همزمان هم به صورت دیداری و هم شنیداری به خاطر بسپارید و این کار می تواند شانس درک و به یاد آوردن مطلب را افزایش دهد.


 1. مایعات بنوشید

آب به خصوص در فصول گرم سال که بدن نیاز بیشتری به دریافت آب دارد، یک نوشیدنی مفید محسوب می شود. اگر از آب و تاثیر بسیار زیاد آن بر سلامت بگذریم، تحقیقات نشان می دهند که نوشیدن نوشیدنی های کافئین دار می تواند تا حدود زیادی هوشیاری ما را افزایش دهند و این خاصیت می تواند برای اوقاتی که احساس خستگی یا خواب آلودگی می کنیم مفید باشد.


 1. به خودتان اهمیت بدهید

درس و آزمون و کنکور هر چقدر هم که مهم باشند، خودتان مهم تر هستید. روحیه تان را حفظ کنید و به سلامتی تان اهمیت بدهید.

رژیم غذایی سالم را دنبال کنید و چندین دقیقه در روز ورزش کنید و در هوای آزاد کمی قدم بزنید. کمی نت گردی کنید و کارهای موردعلاقه تان را انجام دهید. همین کارهای به ظاهر کوچک می تواند روحیه تان خیلی خوبی به شما بدهد و از این لحاظ گامی مهم در موفقیت در آزمون خواهد داشت.


 1. درس ها را گروهی مرور کنید

این راهکار شاید برای همه صدق نکند، چون برخی از افراد قادر به درس خواندن یا مروز مطالب به صورت گروهی نیستند. اگر احساس می کنید این روش برایتان مفید است، هر چند روز یک بار دوستان تان را دور هم جمع کنید و درس های خوانده شده را با هم مرور کنید و اگر اشکالی در هر زمینه ای دارید از هم سوال کنید.


 1. برنامه ریزی کنید

صرف زمان برای برنامه ریزی یکی از مهمترین مهارت هایی است که یک دانش آموز می تواند داشته باشد. در ذهن تان برنامه ریزی نکنید! برنامه موردنظرتان در مورد روزها یا هفته پیش رو را روی کاغذ بیاورید. اگر بتوانید روی یک تقویم برنامه ریزی کنید، برنامه مشخص تر و بهتری خواهید داشت.

روز مورد نظرتان را قسمت بندی کنید و سپس بنویسید که در ساعتی از روز قرار است چه کاری انجام دهید، زمان مربوط به درس خواندن تان را دقیق یادداشت کنید و سعی کنید برنامه متنوعی بریزید. پس از اتمام برنامه ریزی، سعی کنید طبق برنامه پیش بروید.

همچنین بخوانید: تکنیک پومودورو

 1. چندین دقیقه مراقبه کنید

چندین دقیقه کوتاه در روز را صرف مدیتیشن کنید و ریلکس شوید. مطالعات زیادی تاثیر کاهش اضطراب ناشی از مدیتیشن و مراقبه را تایید کرده اند. درست است که این مطالعات مدیتیشن های منظم را بررسی کرده اند، اما به نظر می رسد که مدیتیشن با مدت کم نیز خالی از لطفا نباشد و بتواند تاحدودی به کاهش استرس و اضطراب مرتبط با آزمون کمک کند.


 1. چندین دقیقه در روز ورزش کنید

ورزش کردن علاوه بر افزایش روحیه و کمک به تقویت قوای بدن، می تواند استرس را نیز کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که فقط نیم ساعت ورزش هوازی می تواند سرعت پردازش مغز و سایر توانایی های مهم شناختی ما را بهبود بخشد.

اگر تا به حال ورزش کردن جایی در برنامه روزانه تان نداشته، پیشنهاد می کنم آن را در برنامه روزتان بگنجانید و تاثیرات آن بر روی بدن و بهره هوشی تان را مشاهده کنید.


 1. موسیقی گوش کنید

اگر احساس می کنید که از درس خواندن خسته شده اید، چند دقیقه کوتاه به خودتان زمان بدهید و یک موزیک انرژی بخش گوش بدهید. طبق مطالعات انجام شده، گوش دادن به موسیقی های انرژی بخش می تواند تا حدود زیادی استرس را کاهش دهد.

همچنین بخوانید: فواید گوش دادن به موسیقی

 1. امگا مصرف کنید

حتما تا به حال اسم اسیدهای چرب امگا 3 به گوش تان خورده است. امگا 3 که در برخی از ماهی ها، آجیل و روغن زیتون وجود است، به عنوان یک تقویت کننده فوق العاده برای مغز شناخته شده است. حتی جالب است بدانید که نتایج یک مطالعه نشان داد خوردن ترکیبی از اسیدهای چرب امگا 3 و امگا 6 قبل از امتحان باعث کاهش اضطراب مرتبط با آزمون می شود.


 1. استراحت کنید

درست است که این روزها روزهای سرنوشت سازی هستند و باید از هر فرصتی برای درس خواندن استفاده کنید، اما استراحت هم یکی از اصول مهم در افزایش بهره وری است.

تحقیقات علمی انجام شده در این زمینه نشان می دهد که استراحت منظم نقش بسیار تاثیرگذاری در بالا بردن بهره وری دارد. پس لازم است که در هنگام نیاز استراحت کنید و بهره وری تان را از این طریق بالا برده و انرژی تحلیل رفته تان را بهبود بخشید.


 1. به اندازه کافی بخوابید

گاهی می بینیم افرادی را که ساعات زیادی از شب را مشغول درس خواندن هستند، باور کنید این روش در بلندمدت جواب نمی دهد. خواب شب یکی از مهم ترین اصول موثر در طبقه بندی مطالب خوانده شده در طول روز است، اگر خواب شب را از خودتان دریغ کنید علاوه بر اختلال در سیستم بدن، کمبود خواب می تواند باعث افزایش سطوح استرس و اضطراب شما بشود.


 1. اینترنت را قطع کنید

اینترنت در عین حال که می تواند بسیار مفید باشد، می تواند به عنوان یک عامل حواس پرتی بزرگ نیز عنوان شود. فرض کنید مشغول درس خواندن هستید و پیغامی از فیسبوک یا هر یک از شبکه های اجتماعی دیگر دریافت می کنید، همین پیام برای حواس پرتی شما کافی است.

همین پیام به ظاهر بی اهمیت علاوه بر اتلاف وقت شما، می تواند تمرکزتان را به کل از بین ببرد. پس وقتی که مشغول درس خواندن هستید و نیازی به اینترنت ندارید، آن را قطع کنید.


 1. رایحه های خوشبو را ببویید

یک مطالعه جذاب نشان داد که استنشاق کمی روغن ضروری (مانند رزماری یا اسطوخودوس) می تواند به کاهش استرس دانش آموزان قبل از امتحان کمک کند. روغن های ضروری خواص بسیار زیادی دارند و کاهش اضطراب و استرس فقط یکی از این خواص بی نظیر است.


 1. به ذهن تان استراحت بدهید

شاید جالب باشد که بدانید افرادی که به طور منظم تمرین های مراقبتی انجام می دهند نسبت به سایرین، توانایی های شناختی بسیار بالاتری دارند. قدرت تمرکز مهم ترین چیزی است که در هنگام درس خواندن و سپس آزمون دادن نیاز دارید. تمرین های مراقبتی ذهنی می توانند جهت بالا بردن تمرکز بسیار خوب عمل کنند و توانایی ذهنی شما برای درس خواندن را نیز بالا ببرند.


 1. ببینید چه روشی برای شما موثرتر است

روش های درس خواندن و تکنیک های یادگیری بسیار متفاوتی وجود دارند و هر فرد بسته به شخصیت و نحوه یادگیری خودش انتخاب می کند که از چه روشی برای درس خواندن استفاده کند.

در حالی که برخی از افراد صبح ها خیلی خوب تر درس می خوانند، برای زمان طلایی روز برخی از افراد دیگر، عصرهاست. باید زمان موثر برای درس خواندن و روش مخصوص به خودتان را کشف کنید و سپس مطابق با آن پیش روید.


و اما سخن پایانی…

آزمون های پایان سال و کنکور، همه نقش تعیین کننده ای در زندگی هر دانش آموز دارند. سعی کنید با توجه به نکاتی که در این مطلب گفته شد، پیش بروید و بازدهی درس خواندن تان را به حداکثر برسانید. موفق باشید.


14 دیدگاه

 1. Amir

  هعی من روش درس خوندن بهتر از این بلدم فقط میخوام ببینم چطوری خستگیم دفع کنم وقتی یه درس می خونم نمی فهمم انقار شکست خوردم

 2. بهنام

  مرسی امید وارم تاثیر داشته باشه تا یه ماه آینده

 3. Tanin

  خیلی ممنون از مطالب مفیدتون

 4. مائ‌ده

  خوب بود من قبلاً خونده بودم جایی ک باید با چشم خوند ک زود خسته نشیم
  ولی خودم ب شخصه باید بلند بخونم تا حواسم جایی پرت نشه و همینطور با بلند خوندن صداهای مزاحم رو نمیشنوم و ب تمرکزم کمک می‌کنه
  درباره آهنگ هم موافقم وقتایی ک خسته شدیم بهتره یذره آهنگ گوش بدیم یا نیم ساعت استراحت کنیم تا دوباره آماده درس خوندن بشم

 5. کامیار

  برای تأثیر گذاری بیشتر و اینکه از نظرات خام افراد جلو گیری بشه هر مورد رو میشد با عواقبش همرا میکردین مثلا من باید کم 40دقیقه بخونم 20دقیقه استراحت کنم تا مداوم کارم و انجام بدم و شب هم 8ساعت بخوابم تا خسته نباشیم …اینجور مقالات کار بردیه ولی افراد همیشه یه اشتباهاتی دارن که با توجه به اونا میخونن و نظر میدن و وقتی کنکور و خراب کردن میان میگن درسته :-[ اون موقع که میدونن چیزی از هیچ کدومه اینا نمیدونن ….

 6. alireza

  مطالب واقعا عالی بود
  ممنون از سایت خوبتان

 7. آیلار

  خیلی بد بود همش از خوردن میگفت اصلا علمی نبود که بفهمیم چی میگه

  • آرین

   اتفاقا خیلی هم علمی بود به من یاد داد که اینقدر برای درس استرس نداشته باشم و درسم را جوری بخونم که بفهمم.

 8. اشکان شمسی

  اتفاقا دوستمون درست میگن که علمی نبود. چون درستش اینه که وقت درس خوندن اهنگ نذارید علی الخصوص اگر با متن باشه. همون میشه اسمشو گذاشت تجربیات یک دانش اموز فارغ التحصیل شده که معلوم نیست از اون درسی که خونده موفق بیرون اومده یا نه که صدرصد هم توی اون حیطه ی درس خوندشنش کار نمیکنه و چیزخاصی نیس.

  • آرین

   چرا اتفاقا وقتی داریم درس میخونیم خیلی استرس داریم میتونیم با یه اهنگ ارامش بخش خودمون را آرام کنیم

 9. محمد

  خداییی خیلی عای بود

 10. مصطفی

  زیاد علمی نبود. مثل تجربیات یک نفر بود که تعریف کردید
  میگن بهتره که مطالعه رو با چشم بخونی تا فریاد بزنی. این یه مورد بود.

  • سورنا

   عالی بود واقعا یکی از بهترین مطلب هایی بود که خوندم
   سپاسگذارم

  • سورنا

   برعکس علمی بود اگر به هر چیز با دقت نگاه کرد فقط ظاهر را نمیبینی بلکه از نظر معنوی هم.در باره ی خواندن با چشم کاملا هردو روش درست است

نظر خود را بیان کنید