دلیل افسردگی چیست؟

دلیل افسردگی چیست؟

چرا افسرده می شویم؟

درک اینکه چرا احساس افسردگی می‌ کنید یک قدم مهم برای درمان و جلوگیری از افسردگی است.

لازم نیست یک روان ‌شناس آموزش ‌دیده باشید تا بفهمید چرا احساس افسردگی می ‌کنید. گاهی فقط نیاز است ببینید که در بدن، ذهن و زندگی تان چه می‌ گذرد.

در قسمت زیر برخی از دلایل رایج افسردگی خفیف آورده شده ‌است:

  1. احساس استرس داشتن و دست پاچه شدن

استرس می ‌تواند عامل اصلی افسردگی خفیف باشد. افراد پر مشغله تعهدات بسیاری از قبیل کار، زندگی خانوادگی و فعالیت ‌های فوق‌ برنامه دارند. تمام این ها می‌ توانند منشأ اضطراب شما باشند و شما را دست پاچه کنند.

راهی که استرس را به افسردگی مرتبط می کند این است که وقتی خیلی شلوغ هستید، وقت ندارید تا به ذهنتان یک استراحت بدهید. وقتی این اتفاق می ‌افتد، افکار شما با سرعت بالا در حرکت هستند و زمانی که ذهن شما از کنترل تان خارج می‌ شود، احساس می ‌کنید که کنترل زندگی تان را از دست داده اید.


  1. شرایط سلامت جسمی

بدن تان چه چیزی به شما می‌ گوید؟

بیماری ‌های مختلفی وجود دارند که می‌ توانند منجر به افسردگی شوند. یکی از این بیماری ‌ها کمبود ویتامین D است. مطالعات نشان داده ‌اند که تقریبا ۴۲ % از آمریکایی‌ ها دچار کمبود ویتامین D هستند. این تعداد در میان اسپانیایی ها و آمریکایی‌ های آفریقایی‌ تبار به ترتیب 69 و 82 درصد است.

راه‌ حل کمبود ویتامین D ساده است. هم می توانید این ویتامین مهم را از طریق رژیم غذایی مناسب و یا مکمل ها دریافت کنید و هم اینکه کمی بیشتر در معرض نور خورشید قرار گیرید.

تغییر در هورمون ‌ها ممکن است بر خلق و خو و حالت شما تاثیر بگذارد. این تغییرات ممکن است ناشی از عملکرد تیروئید، چرخه قاعدگی و سطح فعالیت فیزیکی شما باشد.

ورزش کردن، در کوتاه ‌مدت، می‌ تواند باعث احساس تحریک پذیری و زودرنجی شما شود. در حالیکه در دراز مدت می ‌تواند به شما کمک کند احساس بهتری نسبت به خود داشته باشید.

یکی دیگر از مسائلی که باعث تحریک پذیری شما می شود خواب ناکافی یا کمبود خواب است. کمبود خواب تاثیر منفی بر خلق و خو و توانایی شما در تمرکز دارد. شاید به اندازه کافی نخوابیده باشید و یا شاید خوابی با کیفیت خوب نداشته باشید.


  1. یادآوری گذشته

زخم‌ های گذشته شما می ‌تواند بر حالت و خلق و خوی شما تاثیر بگذارد، بدون اینکه شما حتی متوجه شوید. اگر شما به طور کامل با رویدادهای دردناک گذشته سر و کار نداشته باشید، هر چیزی که شما را به یاد آن‌ ها می‌ اندازد می ‌تواند باعث شود که شما به خاطر هیچ دلیل مشخصی احساس افسردگی کنید.

حتی اگر هیچ چیز شما را به یاد رویدادهای دردناک نیندازد، خاطرات ناخودآگاه مثل یک جریان پنهانی از افکار دردناک، که خود را در رفتار و حالات شما آشکار می ‌کنند، عمل می ‌کنند.

به عنوان مثال، اگر در یک رابطه در گذشته شریک تان به اعتماد شما خیانت کرده باشد، گاهی اوقات بدون اینکه شما درک کنید که این احساسات از کجا می ‌آیند، رفتار مشابه شریک جدید می ‌تواند احساسات دردناک مشابهی را در وجودتان تحریک کند. ذهن نیمه هشیار و ناخوداگاه همه چیز را به یاد می ‌آورد.


  1. مقایسه کردن زندگی خود با دیگران

آیا به نظر می‌ رسد که دوستان فیس بوک شما نسبت به شما زندگی مهیج تری دارند؟ ممکن است زندگی آن‌ ها چندان هم هیجان ‌انگیز نباشد چون چیزی که شما می بینید فقط یک تصویر از زندگی آن هاست. کار اشتباهی که شما انجام می دهید این است که فراز و نشیب ها و باطن زندگی تان را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه می کنید. در صورتی که این غیر واقعی است و فقط یک مقایسه اشتباه است.

به خاطر داشته باشید که هیجان همانند شادی واقعی نیست. هیجان یک حس لذت موقت است و شادی حقیقی یک حالت عمومی بودن است. کاملا این امکان وجود دارد که افراد دیگر یک نمای خارجی و یک تصویر زیبا را برای پنهان کردن دردی که در درونشان احساس می ‌کنند، به اشتراک بگذارند.

بهترین کاری که می ‌توانید انجام دهید این است که زندگی خود را با دیگران مقایسه نکنید و کارهایی را که باعث شادی حقیقی شما می‌ شوند را حفظ کنید.

همچنین بخوانید: چرا من شاد نیستم؟

  1. در هم گسیختگی با تغییر در زندگی

یک واقعیت اساسی زندگی این است که همه چیز همیشه در حال تغییر است. هیچ چیز مثل سابق باقی نمی ‌ماند.

و اگر انتظار داشته باشید که همه چیز یکسان باقی بماند، قبل از اینکه ناامید شوید، کمی زمان می‌ گذرد و احساس افسردگی می ‌کنید.

یک مثال خوب از این مورد، روابط نزدیک است. همه ما آن حس سرخوشی اوایل رابطه عاشقانه را دوست ‌داریم. خوب، این احساسات عوض می ‌شوند. بعضی وقت‌ ها مردم از هم جدا می ‌شوند، یا عشق شان به یکدیگر برای مراقبت عمیق ‌تر از خوشبختی شان تغییر می کند.

برخی از افراد نمی‌ توانند با احساسات در حال تغییر سر و کار داشته باشند. اگر دو نفر از هم جدا شوند، بعضی اوقات هر کاری که بتوانند انجام می ‌دهند تا این احساسات اولیه را خلق کنند. آن‌ ها به سختی می ‌توانند حرکت کنند و به راه خود ادامه دهند.


  1. افراد آنطور که انتظار می ‌رود نیستند

بسیاری از ما انتظارات غیر واقعی از افراد دیگر داریم. ما اغلب می‌ توانیم بیش از حد نسبت به دیگران حساس باشیم، در حالی که در عین حال انتظار داریم که آن ‌ها نسبت به خطاهای ما اغماض کرده و اشتباهاتمان را نادیده بگیرند.

اگر ما فقط خطاهای دیگران را ببینیم، تعداد افرادی که می ‌توانیم با آن‌ ها روابط نزدیکی داشته باشیم بسیار محدود می شود و اگر روابط نزدیکی نداشته باشیم، در این صورت نسبت به افسرده شدن بسیار آسیب پذیر خواهیم بود.

ما باید به خاطر داشته باشیم که افراد دیگر جایزالخطا هستند و ما نه می‌ توانیم آن‌ ها را کامل کنیم، و نه وظیفه ما این است که این کار را بکنیم. اگر قرار است در زندگی مان روابط با کیفیتی داشته باشیم، پس باید افراد را همان طور که هستند، بپذیریم.


  1. میل دارید که دوستان بیشتری داشته باشید

احتمالا قبلا این را شنیده ‌اید: انسان ‌ها حیوانات اجتماعی هستند. با این حال، برخی از مردم در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل هستند. آن‌ ها یا مهارت ‌های اجتماعی خوبی برای برقراری ارتباط با دیگران ندارند یا از آسیب دیدن می ‌ترسند.

به هر حال، نداشتن روابط خوب با افراد دیگر، ما را در معرض ابتلا به افسردگی قرار می ‌دهد و حیوانات خانگی کافی نیستند. ما به ارتباط یا انسان ‌های دیگر نیاز داریم.

یکی از راه‌ هایی که افراد دیگر در جلوگیری از افسردگی ما نقش دارند این است که آن‌ ها در برخورد با مشکلات زندگی به ما کمک می ‌کنند. آن‌ ها می ‌توانند به ما کمک کنند تا مسائل را در ذهن خود حل کنیم و حمایت لازم برای تقویت قدرت درونی مان را فراهم ‌کنیم که این باعث می ‌شود که ما نسبت به افسردگی مقاومت بیشتری داشته باشیم.


  1. تغییرات آب و هوا

مطالعات نشان داده‌ اند که آب و هوا می‌ تواند بر وضعیت ما تاثیر بگذارد. گاهی اوقات، فقط چند روز بارانی می ‌تواند باعث شود که شما احساس افسردگی کنید.

در طی بارش باران و طوفان شدید، برخی افراد تمایل دارند چراغ ها را خاموش کرده و به رختخواب بروند.

Tecsia Evans روانشناس بالینی می ‌گوید بهتر است چراغ ‌ها را روشن کنید. مطالعات نشان داده‌ اند که نور می ‌تواند سروتونین را افزایش دهند و در نتیجه حال ما را بهبود می ‌بخشد.

دوره ‌های طولانی آب و هوای نامطبوع می ‌تواند بدون اینکه ما متوجه شویم ما را دچار افسردگی کند. افسردگی خفیف و شدید در فصل های پاییز و زمستان معروف هستند. اگر در منطقه ای با آب و هوای سرد زندگی می کنید، احتمالا تحت ‌تاثیر تغییرات فصلی قرار خواهید گرفت. به طور شگفت ‌انگیز، زنان بیشتر از افسردگی ناشی از آب و هوا رنج می ‌برند.


نظر خود را بیان کنید