علت طولانی شدن پریود با خونریزی کم و زیاد چیست؟

مهمترین علل طولانی شدن پریود با خونریزی کم و زیاد و روش های درمان خانگی آن را در این پست از آلامتو بخوانید.

علت طولانی شدن پریود با خونریزی کم و زیاد چیست؟

شایع ترین علت خونریزی های نامنظم یا شدید، تخمک گذاری نامنظم است. اگر تخمک گذاری وجود نداشته باشد ممکن است قاعدگی شما دیر شود و زمانی که می آید ممکن است مدت زیادی طول بکشد یا به طور غیرعادی سنگین باشد. دلایل دیگری نیز می تواند این مشکل را ایجاد کند. در ادامه این پست از آلامتو علت طولانی شدن پریود با خونریزی کم و زیاد چیست؟ + درمان خانگی را ارائه می کنیم.

همچنین بخوانید: باز کننده قاعدگی قوی خانگی با طب سنتی

علت طولانی شدن پریود با خونریزی کم

طولانی شدن پریود با خونریزی کم در مواردی که بیش از ده روز طول بکشد طبیعی نیست و می تواند در نتیجه هر یک از موارد زیر باشد:

1. خونریزی لانه گزینی در بارداری

خونریزی غیر طبیعی از اولین نشانه های بارداری هستند. اگر خانمی اخیرا رابطه جنسی محافظت نشده داشته است و دوره طولانی با خونریزی خفیف دارد باید از لحاظ بارداری معاینه شود.

2. خونریزی غیر طبیعی رحم

شایع ترین علت آن عدم تعادل هورمونی یا تغییرات هورمونی است. سایر بیماری ها مانند بیماری های تیروئید، سندرم تخمدان پلی کیستیک و غیره نیز می توانند باعث پریودهای نامنظم یا طولانی شوند. عادات شخصی مانند ورزش بیش از حد، خوردن غذای ناسالم، استرس بیش از حد، اختلالات خوردن و غیره

3. اختلالات تیروئید

غدد تیروئید ما بر چرخه قاعدگی ما تأثیر دارند. خانم‌هایی که ترشح هورمون تیروئید پایینی دارند می‌توانند دوره طولانی‌تری همراه با خونریزی خفیف یا شدید داشته باشند.

4. تخمک گذاری

به دلیل عدم تعادل هورمونی، یک زن ممکن است در زمان تخمک گذاری خونریزی خفیف داشته باشد، در حالی که تخمک ها را آزاد می کند. اگر به طور معمول این اتفاق بیفتد، جای نگرانی نیست.

5. عفونت های مقاربتی (یا STI)

کلامیدیا و سوزاک عفونت‌های مقاربتی هستند که ممکن است در هر زمانی در طول دوره قاعدگی شما باعث لکه بینی شوند.

6. فیبروئید رحم

فیبروم در رحم می تواند باعث ایجاد پریودهای غیر طبیعی طولانی با خونریزی خفیف یا شدید شود.

7. روش های پیشگیری از بارداری

قرص های ضد بارداری مانند چسب ها، حلقه ها، شات ها یا ایمپلنت ها بر هورمون ها تأثیر می گذارند. به همین دلیل، چرخه های قاعدگی یک زن طولانی تر از حد معمول می شود

8. سرطان دهانه رحم تشخیص داده نشده

پریودهای طولانی، خونریزی غیرطبیعی واژن، خونریزی پس از مقاربت و غیره می تواند نشانه سرطان دهانه رحم باشد

همچنین بخوانید: برای قطع پریودی چی بخوریم؟ روش قطع فوری پریود خانگی

علت طولانی شدن پریود با خونریزی زیاد

تخمک گذاری نامنظم در صورت کم وزنی یا اضافه وزن بسیار شایع تر است. اگر اضافه وزن دارید، این خطر قاعدگی های سنگین و نامنظم را افزایش می دهد. اگر این وضعیت برای چندین سال ادامه یابد، ممکن است خطر ابتلا به سرطان رحم در آینده را افزایش دهد. اگر اضافه وزن دارید، ممکن است از رژیم کم قند، کم کالری، کاهش وزن و ورزش حداقل 30 دقیقه در روز بهره مند شوید.

1. خونریزی شدید و نامنظم نیز ممکن است نتیجه تومورهای خوش خیم رحم مانند تومورهای فیبروم یا پولیپ آندومتر باشد. اینها ممکن است نیاز به برداشتن جراحی داشته باشند.

2. خونریزی شدید و نامنظم نیز ممکن است نتیجه یک بارداری غیرطبیعی باشد. سقط جنین یا حاملگی خارج از رحم ممکن است باعث خونریزی غیرطبیعی یا شدید شود.

3. همچنین ممکن است خونریزی غیرطبیعی ناشی از شرایط سرطانی یا پیش سرطانی دهانه رحم یا رحم باشد. هرچه زودتر تشخیص داده شوند، درمان آنها آسان تر است.

4. اندومتریوز یکی دیگر از علت های طولانی شدن پریود با خونریزی زیاد و همچنین درد لگن شود.

علت طولانی شدن پریود و لکه بینی

طولانی شدن پریود و لکه بینی وضعیتی طبیعی در قاعدگی نمی باشد. به بیان دیگر خونریزی‌های غیر عادی بین دو دوره بخش عادی از این چرخه محسوب نمی شود. این وضعیت می تواند چند روز تا یک هفته طول بکشد. هر خونریزی غیر طبیعی می تواند عللی داشته باشد، از جمله:

۱. عدم تعادل هورمونی

۲. لکه بینی در بارداری

۳. توده های غیر سرطانی و دیگر بیماری های رحم

۴. علت لکه بینی بعد از پریود

۵. عفونت

۶. انواع سرطان زنان

۷. مشکلات پزشکی و دیگر علل نادر، ضربه و تروما

علت طولانی شدن پریود و لخته خون

پریودهای نامنظم یا شدیدتر از حالت معمول ممکن است برای هر زن اتفاق بیفتد، با این حال وقتی این وضعیت چنان شدید که زندگی روزمره شخص را مختل کند باید مورد بررسی قرار بگیرد. سن، سابقه پزشکی، هورمون‌ها و وضعیت جسمی و روحی از عواملی هستند که بر این چرخه اثر می گذارند. برخی از مواردی را که می توان به عنوان علت طولانی شدن پریود و لخته خون در نظر گرفت عبارتند از:

 1. مسدود شدن راه رحم- در اثر فیبروم، آندومتریوز، آدنومیوز و تومورهای سرطانی ایجاد شوند.
 2. بهم خوردن تعادل هورمونی- استرس، تغییرات وزنی، بارداری، یائسگی، مصرف داروهای بارداری می تواند در آن دخیل باشد.
 3. سقط جنین
 4. سرطان رحم یا لگن- احتمال اینکه لخته خون پریود در اثر سرطان باشد بسیار کم است، با این حال وجود دارد.
همچنین بخوانید: طریقه مصرف قرص مفنامیک اسید برای پریود جهت قطع خونریزی

علت طولانی شدن پریود در دختر مجرد

علت طولانی شدن پریود در دختر مجرد

علت طولانی شدن پریود در دختر مجرد می تواند در نتیجه ترکیبی از ورزش بیش از حد – به ویژه دویدن – و وزن بسیار کم بدن باشد، که خطر عدم تخمک گذاری را افزایش می‌دهد. اگر این حالت برای مدت طولانی ادامه یابد، ممکن است خطر پوکی استخوان را افزایش دهید. اگر وزن شما کم است، با حفظ وزن طبیعی و محدود کردن ورزش به 30 دقیقه در روز، قاعدگی های منظم ممکن است از سر گرفته شود.

به علاوه هر یک از موارد ذکر شده در سطرهای قبل از جمله اختلالات تیروئید، فیبروم، نامنظم بودن تخمک گذاری، اندومیتوز و … در دختران مجرد نیز باعث طولانی شدن پریود شود.

درمان خانگی طولانی شدن پریود

درمان های طبیعی و خانگی طولانی شدن پریود عبارتند از:

 1. مدیریت استرس
 2. فعالیت بدنی منظم
 3. رعایت یک رژیم غذایی سالم
 4. هیدراتاسیون و مصرف آب کافی
 5. مصرف مکمل های گیاهی
 6. روش‌های کنترل بارداری
 7. انجام تمرینات کف لگن
 8. استفاده از گرما درمانی
 9. طب سوزنی
همچنین بخوانید: چرا پریود شدم ولی خونریزی ندارم؟ چی بخورم و چه کار کنم؟

درمان گیاهی طولانی شدن پریود

درمان گیاهی طولانی شدن پریود

می توانید برخی از روش های درمان گیاهی طولانی شدن پریود را برای متوقف کردن این وضعیت امتحان کنید. از جمله:

1. آهن

می توانید غذاهای غنی از آهن زیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید: جعفری، نخود سبز، اسفناج و چغندر

2. ویتامین C

ویتامین C به طور طبیعی می تواند نقش مهمی در کاهش قاعدگی های سنگین داشته باشد. غذاهای حاوی ویتامین سی را به رژیم پرتقال ها، پاپایا، توت فرنگی، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی و کلم پیچ

3. ویتامین A

کمبود این ویتامین منجر به پریودهای سنگین می شود. برای پیشگیری و درمان می توانید غذاهای غنی از ویتامین A زیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید: اسفناج، سیب زمینی شیرین، فلفل دلمه ای قرمز، کلم بروکلی، کاهو، گریپ فروت

4. زنجبیل

بر اساس مطالعات، زنجبیل می تواند به کاهش سطح از دست دادن خون در طول قاعدگی کمک کند.

5. تمر هندی درمان گیاهی پریود طولانی

تمر هندی می تواند به تنظیم گردش خون کمک کند. بنابراین، یک درمان خانگی موثر برای رفع پریودهای طولانی است. می توانید عسل، تمر هندی و آب را به عنوان یک درمان طبیعی ترکیب کنید و روزی یک بار میل کنید.

6. خردل

دانه های خردل سرشار از اسیدهای چرب امگا 3 است که به تنظیم سطح استروژن در بدن کمک می کند. این یک درمان خانگی عالی برای عدم تعادل هورمونی است.

7. دانه کتان درمان گیاهی پریود طولانی

دانه‌های کتان به منظم کردن فرآیند تخمک‌گذاری کمک می‌کنند و استروژن اضافی را از بدن دفع می‌کنند که به پریودهای سنگین کمک می‌کند و در درمان پریودهای طولانی موثر است.

سخن آخر

امیدواریم این مطلب از آلامتو با موضوع علت طولانی شدن پریود با خونریزی کم و زیاد چیست؟ + درمان خانگی برای شما همراهان مفید بوده باشد. فراموش نکنید در صورت طولانی شدن این وضعیت از درمان خودسرانه خودداری کرده و به پزشک متخصص مراجعه کنید.


نظر خود را بیان کنید