مجله آلامتو

چرا و چگونه؟ برای موفقیت بدنبال راهکار باشید

چرا بعضی ها درجا می‌زنند در حالیکه دیگران زندگی‌شان را تغییر می‌دهند؟!
(امتیازی ثبت نشده است)

موفقیت

بعضی مواقع در زندگی ، احساس می‌کنیم جایی گیر کرده‌ایم : جایی هستیم و دوست داریم جای دیگری باشیم . مثلا دوست داریم حرفه دیگر یا شریک دیگری داشته باشیم و یا در آب و هوای دیگری زندگی کنیم ، همه ما در مورد این‌که زندگی می‌توانست جور دیگری باشد ، خیال‌پردازی‌هایی می‌کنیم ؛ … فقط اگر کمی همه چیز فرق می‌کرد …

برای بیشتر ما ، رویا ، نهایت همه چیز است و در مورد وضعیت کنونی امور زندگی احساس نارضایتی و ناراحتی می‌کنیم . انگار در تفکر مانده‌ایم به جای اینکه حرکت کنیم . ولی برای عده کمی هم رویا انگیزه‌ای برای ایجاد تغییرات است . بنابراین چه چیزی باعث می‌شود در باتلاق دست و پا بزنیم در حالی که دیگران با انگیزه و به راحتی وارد عمل می‌شوند ؟

آنهایی که دست به عمل می‌زنند قادرند موقعیت‌شان را دوباره شکل دهند . به جای ” چرا ” می‌پرسند ” چگونه ” .

گاهی ما عصبانی می‌شویم که چرا کارها آن‌جوری که می‌خواهیم پیش نمی‌روند ، یعنی روی ” چرا ” متمرکز می‌شویم : چرا بیشتر حقوق نمی‌گیرم ؟ چرا همسرم در کارهای خانه به من کمک نمی‌کند ؟ چرا …؟

این معقول است ، دانستن ” چرا ” مثل راهی بزرگ است که مارا به دلیل واقعی و نهفته می‌رساند تا بتوانیم درستش کنیم . اما هرکسی که درگرداب ” چرا ” مانده باشد می‌داند که ” چرا ” مثل این است که در گل گیر کرده یا سردرگم باشید . ” چرا ” اغلب سرزنش برانگیز است و به ندرت چیزی را تغییر می‌دهد .

اما ” چگونه ” ، پویشگرا ، مدبرانه و توان بخش است . چگونه فرصت‌هایی برای کسب درآمد بیشتر خلق کنم ؟ چگونه همسرم را تشویق کنم تا به من در کارها کمک کند ؟

پرسش ” چگونه ” به ما توانایی این را می‌دهد تا به نقشی که در خلق موقعیت‌های مان داریم نگاه کنیم . مطمئنا بیشتر مایلیم دیگران را مقصر بدانیم اما این فقط ما را از مسیر درست دورتر می‌کند . تا زمانی‌که از خودتان نپرسید ” چگونه چنین شرایطی برای خودم ایجاد کردم ” ، در همان جایی که هستید خواهید ماند .

” چگونه ” چگونه عمل می‌کند ؟

در نهایت هر اتفاقی در زندگی‌تان بیفتد ، چه بیرونی و چه درونی ، خودتان ایجادش می‌کنید ، خود به خود خلق نمی‌شود . وقتی ” چگونگی ” چیزی را بفهمید ، زندگی‌تان را خلق می‌کنید و می‌توانید تغییرش دهید . مثلا ، به جای تجزیه و تحلیل اینکه ” چرا ” رابطه موفق و شادی ندارید ، از خودتان بپرسید ” چگونه ” می‌توانید بازهم رابطه‌ای برقرار کنید که شاد و موفق نباشد ؟

دانستن اینکه چگونه می‌توانید این موقعیت را ایجاد کنید ، کلید تغییر آن است .

وقتی واقعا ببینید که چگونه نتایج را خلق می‌کنید ( نه فقط از روی عقل و منطق ، بلکه با آگاهی واقعی ) ، قادر خواهید بود اعمالی را انتخاب کنید که نتایج دلخواه‌تان را در بر داشته باشد .

نتیجه چه خواهد بود ؟

شما رفتارتان را تغییر می‌دهید ، و چیزی جدید را امتحان می‌کنید و آدم‌ها ، جاها و چیزهایی را که دیگر هم راستا با چیزی که واقعا می‌خواهید نیستند کنار می‌گذارید و زندگی که دوست دارید می‌سازید .

نگاه کنید و بررسی کنید که شرایط‌‌ تان در موقعیتی که دارید چیست ، سپس چیزی را که برای‌تان مفید نیست تغییر دهید ، بله به همین سادگی !

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید