عوارض قطع مصرف دارو به صورت خودسرانه

چرا مردم مصرف داروهای خود را قطع می کنند؟

عوارض قطع مصرف دارو

اغلب اوقات، افراد مبتلا به بیماری های روانی مصرف داروهای خود را به طور یک طرفه قطع می کنند- به عبارت دیگر، بدون توصیه پزشک اینکار را انجام می دهند. البته قطع دارو همیشه باید تحت نظارت پزشک انجام شود. اما چرا مردم مصرف داروهای خود را خود به خود قطع می کنند وقتی که ما می دانیم که یک پزشک باید در تصمیم گیری دخیل باشد؟


توقف مصرف دارو به دلیل عوارض جانبی

جای تعجب نیست، یکی از دلایلی که مردم مصرف داروها را متوقف می کنند به دلیل عوارض جانبی است. عوارض جانبی داروها محدوده ای از خشکی دهان و سردرد تا ریزش مو، سرگیجه ، تهوع، استفراغ، و البته، افزایش وزن است.

هر یک از این عوارض ممکن است باعث شود که شما مصرف دارو را قطع کنید. برخی از عوارض جانبی بیشتر متقاعد کننده تر از بقیه است.

افزایش وزن، (گاهی اوقات افزایش وزن بسیار زیاد) به عنوان مثال، یکی از شایع ترین و نگران کننده عوارض جانبی داروهای ضد روان پریشی است، و مردم کاملا از افزایش وزن متنفر هستند. این باعث می شود آنها احساس بد در مورد خود داشته باشند، که دقیقا نقطه مقابل اثری است که ما از داروها انتظار داریم.


متوقف کردن مصرف دارو به دلیل اثرات اولیه

یکی دیگر از دلیل های قطع مصرف دارو احساسی است که در لحظات اولیه مصرف دارو به انسان دست می دهد. برخی از اینکه احساس کنند باید دارو مصرف کنند نفرت دارندريا، برخی از افراد احساس می کنند شبیه زامبی می شوند ، برخی مردم احساس بی حسی دارند و یا احساس های مشابه که فرد را وادار به قطع مصرف دارو میکند.


دلایل دیگری که مردم مصرف دارویشان را متوقف می کنند

دلایل دیگر که مردم ممکن است مصرف دارو را متوقف کنند عبارتند از:

  • هزینه
  • خسته شدن
  • این تصور که آنها دیگر نیازی به داروهای خود ندارند (این معمولا وقتی اتفاق می افتد، که دارو ها خیلی خوب اثر می گذارند.)
  • و دیگر نگرانی ها

چرا مردم مصرف داروها را بدون صحبت کردن با پزشک خود متوقف می کنند؟

doctor1در حالی که هر یک از این دلایل ممکن است یک فرد را برای جلوگیری از مصرف داروهای خود را متقاعد کند، چرا مردم آن را بدون صحبت کردن با پزشک خود انجام می دهند؟

اگر پزشک دارو را تجویز می کند و توضیح می دهد که چگونه به درستی آن را مصرف کنید، آیا نباید در تصمیم به قطع کردن دارو نیز دخالت داشته باشند؟

با این حال، مردم در این باره آگاه نیستند و یا هیچ ارزش برای آن قائل نیستند. دلیل این است که:

برخی از مردم احساس می کنند پزشک به آنها گوش نمی دهد و به خواسته های آنها برای خلاص شدن از مصرف دارو احترام نمی گذارد.

برخی بر این باورند که مصرف نکردن یک دارو چندان مهم نیست و اتفاق خاصی نمی افتد

برخی از مردم در مورد اثرات ترک مصرف دارو چیزی نمی دانند

بعضی از آنها نمی توانند که صبر کنند تا پزشک در آینده آنها را ببینید

برخی معتقدند که آنها می توانند اگر مصرف دارو ها را قطع کنند هر آنچه را که ممکن است اتفاق بیفتند را مدیریت کنند

و بیشتر مواقع دلیل قطع مصرف دارو ترکیبی از این عوامل است.


هنگامی که شما مصرف داروی خود را متوقف می کنید چه اتفاقی می افتد ؟

به هر دلیلی که بیمار مجبور است مصرف دارو را متوقف کند و به هر دلیلی دکتر خود را مطلع نکند، آنها نباید خطرات ناشی از قطع دارورا نادیده بگیرند ، به خصوص به طور ناگهانی.

عوارض قطع مصرف هرگونه دارو می تواند، به اندازه کافی وحشتناک باشد، اما با نظارت پزشکی می تواند کاهش یابد. با نظارت پزشکی و برنامه مناسب، خلاص شدن از داروها می تواند به صورت قابل ملاحظه ای قابل تحمل تر باشد.

متوقف کردن مصرف دارو می تواند عوارض بسیار ناخوشایند داشته باشد و گاهی اوقات خطرناک شود و یا با ظهور مجدد بیماری احتمالا بهبودی فرد سخت تر می شود. پزشکان کار خود را برای جلوگیری از این اتفاقات به بهترین نحو انجام می دهند.


پزشکان از شما نمی خواهند تا مصرف دارو خود را قطع کنید

این یک واقعیت است که بسیاری از پزشکان سعی خواهند کرد تا شما را متقاعد کنند که مصرف داروی خود را قطع نکنید به این خاطر که آنها از ظهور مجدد بیماری می ترسند، تمام دلیل شما در وهله اول شروع درمان است. و این کاملا معقول است که در بسیاری از موارد توقف مصرف دارو مناسب نیست. البته این حق شماست که در مقابل توصیه های پزشکی کنجکاو باشید ، اما شما حداقل باید حرف های پزشک خود را برای اولین بار گوش دهید.


اگر شما می خواهید مصرف دارو را قطع کنید

اگر شما تصمیم گرفته اید که مصرف داروی خود را متوقف سازید، شما باید:

با پزشک خود در مورد آن صحبت کنید و به نگرانی هایی که او ممکن است داشته باشد گوش دهید. آنها ممکن است نظر شما را را تغییر ندهند، اما حداقل آنها را در نظر بگیرید.

با پزشک خود صادق باشید و دلایل خود را برای متوقف کردن دارو را با آرامش و به طور واضح توضیح دهید.

یک برنامه برای جلوگیری از مصرف داروی خود ایجاد کنید.

یک طرح برای اینکه چه اتفاقی خواهد افتاد اگر علائم اساسی دوباره ظهور کنند داشته باشید.


نظر خود را بیان کنید