شاید برای شما دور از انتظار باشد که سبوس گندم در درمان یبوست نقش داشته باشد چه برسد به این که یک گزینه فوق العاده برای درمان آن معرفی شود. یبوست یک مشکل گوارشی آزار دهنده است که در آن فرد در هنگام دفع مدفوع دچار سختی و ناراحتی خواهد شد. سبوس گندم به دلیل داشتن ویتامین های گروه B و فیبر برای درمان یبوست بسیار مفید است. با ما همراه باشید تا امروز به بررسی فواید سبوس گندم برای یبوست بپردازیم.

سبوس گندم برای یبوست

بیشتر افراد با افزودن سبوس گندم به عنوان یک منبغ غنی از فیبر به رژیم غذایی خود موفق به درمان یبوست خود شده اند. یکی از اعضاء هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه این تاثیر سبوس گندم را تاکید کرد و اذعان داشت که اشخاص با میل سه قاشق سبوس گندم به همراه یک لیوان شیر کم چرب به مدت یک ماه در برابر یبوست مقاوم خواهند شد. در واقع سبوس گندم هیچ عارضه ای برای فرد ندارد و مصرف به اندازه آن بدون هیچ عوارضی می تواند یبوست و ناراحتی های روده بزرگ را درمان کند.

همچنین بخوانید: درمان یبوست در بارداری با شیاف، روغن زیتون، انجیر و خاکشیر

آیا سبوس گندم برای یبوست مفید است؟

آیا سبوس گندم برای یبوست مفید است؟

سبوس گندم نه تنها در درمان یبوست موثر است. بلکه در بهبودی علائم مرتبط با آن مانند نفخ، تنبلی، حالت تهوع و درد نیز موثر است. در واقع سبوس گندم با افزایش حجم مدفوع، سرعت حرکت آن در روده ها و تعداد دفعات دفع مدفوع یبوست را رفع می کند.

فواید سبوس گندم برای روده

سبوس گندم فواید زیادی برای سلامت دستگاه گوارش شما دارد. به عبارت دیگر، فیبر نامحلول موجود در سبوس گندم می تواند به تسکین یا جلوگیری از یبوست کمک کند و حرکات روده شما را منظم نگه دارد. علاوه بر این، مطالعات نشان داده اند که سبوس گندم می تواند علائم گوارشی مانند نفخ و ناراحتی را کاهش دهد و در افزایش حجم مدفوع موثرتر از سایر اشکال فیبر نامحلول عمل کند.

سبوس گندم همچنین غنی از پروبیوتیک ها است. پروبیوتیک ها فیبرهای غیرقابل هضم هستند که به عنوان منبع غذایی برای باکتری های سالم روده شما عمل می کنند و تعداد آنها را افزایش می دهند که به نوبه خود سلامت روده را ارتقا می دهد. یکی دیگر از مزایای سلامتی سبوس گندم نقش آن در پیشگیری از انواع خاصی از سرطان ها است که یکی از آنها، سرطان روده بزرگ است.

همچنین بخوانید: چگونه از نمک اپسوم برای تسکین یبوست استفاده کنیم؟

فواید سبوس گندم برای روده

این سرطان در واقع سومین سرطان شایع در سراسر جهان است و مطالعات متعدد بر روی انسان و موش نشان داده که مصرف سبوس گندم با کاهش خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ مرتبط است. علاوه بر این، به نظر می رسد که سبوس گندم در مقایسه با سایر منابع حاوی فیبر بالا اثر بیشتری بر جلوگیری از رشد تومور در روده بزرگ افراد دارد.

بر اساس مطالعات تأثیر سبوس گندم بر خطر سرطان روده بزرگ تا حدود زیادی به دلیل فیبر بالای آن است. با این حال، فیبر موجود در سبوس گندم تنها عامل کاهش خطر این سرطان نیست. زیرا سبوس گندم حاوی اجزای مفید دیگری، مانند آنتی اکسیدان های طبیعی از جمله لیگنان های شیمیایی گیاهی و اسید فیتیک نیز است که می توانند در جلوگیری و درمان تومور روده بزرگ نقش داشته باشند.

همچنین بررسی ها نشان داده که مصرف سبوس گندم به طور قابل توجهی تولید اسیدهای چرب مفید با زنجیره کوتاه را افزایش می دهد. اسید های چرب مفید یا همان  SCFA ها توسط باکتری های سالم روده تولید می شوند و منبع اصلی تغذیه برای سلول های روده بزرگ هستند و آنها را سالم نگه می دارند.

نحوه مصرف سبوس گندم برای یبوست

راه های زیادی برای افزودن سبوس گندم برای یبوست به رژیم غذایی شما وجود دارد. سبوس گندم را می توان با غذاهای پخته شده مخلوط کرد یا روی ماست ها و غلات ریخت. همچنین در غذاهایی که آرد در آن ها بکار می رود، این محصول خوشمزه را با مقداری از آرد جایگزین کنید.

این کار علاوه بر بهره مندی از خواص سبوس گندم برای یبوست، طعم و بافت زیبایی نیز به غذا می دهد و تغذیه را تقویت کند. زمانی که سبوس گندم را به رژیم غذایی خود اضافه می کنید، این کار را به تدریج انجام دهید و حتماً مایعات فراوان بنوشید. دقت کنید که افزودن مقدار زیادی سبوس گندم به طور ناگهانی در بار اول مصرف آن به رژیم غذایی به دلیل محتوای فیبر بالای آن می تواند باعث ناراحتی گوارشی شود.

همچنین بخوانید: برای جلوگیری از یبوست چه بخوریم؟

نحوه مصرف سبوس گندم برای یبوست

بنابراین، بهتر است از مقادیر کم سبوس گندم برای مصرف شروع کنید. سپس به تدریج مقدار استفاده از سبوس گندم را افزایش داده و اجازه دهید بدن خود را با دریافت این حجم از فیبر تنظیم کند. همچنین، برای هضم فیبر به اندازه کافی، مطمئن شوید که مقدار زیادی مایعات بنوشید.

سبوس گندم بسیار مغذی و منبع عالی و سرشار از فیبر است. برای سلامت گوارش و قلب مفید می باشد و حتی می تواند خطر سرطان سینه و روده بزرگ جلوگیری کند. با این حال، سبوس گندم برای افراد با سابقه حساسیت به گلوتن یا فروکتان نامناسب است و محتوای اسید فیتیک آن ممکن است جذب برخی مواد معدنی را مهار کند.

اما به طور کلی برای اکثر افراد، سبوس گندم مکمل ایمن، آسان و مغذی برای محصولات پخته شده، اسموتی ها و ماست ها است.

همچنین بخوانید: خواص عرق زنیان برای معده و زخم معده، کبد چرب و کلیه، لاغری و بواسیر

سبوس گندم برای یبوست کودکان

سبوس گندم برای یبوست کودکان

سبوس گندم و سبوس جو دو سر بهترین گزینه برای کمک به جلوگیری از یبوست و یا درمان آن هستند. برای این منظور سعی کنید کودکتان حداقل 1 قاشق غذا خوری در روز سبوس گندم بخورد. بهترین حالت این است که سه بار در روز سبوس گندم را میل کنند. این درمان برای کودکان زیر چهار سال توصیه نمی شود. زیرا این رنج سنی از کودکان بسیار حساس هستند و علاوه بر آن برخی از غذاها می توانند به راحتی باعث خفگی در این سنین شوند.


نظر خود را بیان کنید