خواص عرق زنیان برای معده و زخم معده، کبد چرب و کلیه، لاغری و بواسیر

خواص باورنکردنی عرق زنیان برای بدن بخصوص معده

خواص عرق زنیان

زنیان گیاهی است پرکاربرد که مصارف متنوعی دارد. در طب سنتی از خواص عرق زنیان برای درمان بیماری‌های گوارشی، التهابات بدن، بیماری‌های زنان و مردان و … استفاده می‌شود. ما نیز در این مقاله به خواص عرق زنیان برای معده، کلیه، پوست، کبد چرب، چاق شدن و … پرداختیم.

خواص عرق زنیان برای معده و زخم معده

یکی از رایج‌ترین موارد مصرف عرق زنیان در طب سنتی درمان مشکلات معده از جمله زخم معده است. آنزیم‌های فعال عرق زنیان سطح ترشح آنزیم‌های معده را تنظیم کرده و باعث تسکین سوء هاضمه، نفخ و گاز می‌شود.  همچنین با خاصیت هضم‌کنندگی به کاهش تولید گاز در معده و روده کمک کرده و دل‌دردهای ناشی از نفخ را بهبود می‌بخشد. استفاده از عرق زنیان به حذف سموم از بدن برای رفع مشکلاتی مانند یبوست، اسیدیته و گاز کمک می‌کند.

در مورد خواص عرق زنیان برای زخم معده در طب سنتی توصیه می‌شود این عرق پیش یا پس از هر وعده غذایی میل شود. عرق زنیان با تحریک ترشحات وضعیت هاضمه را بهبود می‌بخشد و به پیشگیری و درمان زخم معده کمک می‌کند. همچنین با خاصیت ضد‌میکروبی، میکروب‌های مضر معده را از بین برده و از بروز بیماری‌ها و مشکلات گوارشی پیشگیری می‌کند.

طریقه مصرف عرق زنیان برای معده

مصرف عرق زنیان با معده خالی، آنزیم‌های موجود در دستگاه گوارش شما را فعال می‌کند که به هضم بهتر کمک می‌کند. هضم بهتر به این معنی است که اسیدیته و مشکلات حرکت روده نیز از بین خواهد رفت.

طرقه مصرف عرق زنیان برای معده در مشکلاتی مثل عدم هضم غذا، ترش کردن (اسیدی شدن معده)، نفخ به این صورت است که هر زمان احساس نفخ و اسیدیته کردید نصف استکان عرق زنیان رقیق شده را میل کنید.

در سایر مشکلات معده، بزرگسالان باید دو قاشق غذاخوری را در نصف لیوان آب حل کرده و روزی سه مرتبه پس از غذا میل کنند. این میزان برای کودکان دو قاشق مرباخوری عرق زنیان در نصف لیوان آب است.

همچنین بخوانید: فواید سیاه دانه برای معده و روده، زخم معده و رفلاکس معده و عوارض آن

خواص عرق زنیان برای معده و زخم معده

خواص عرق زنیان برای کلیه

عرق زنیان دارای خاصیت ضد التهابی است و این ویژگی آن را برای درمان بیماری‌های کلیوی کارآمد می‌کند. همچنین مصرف آن در تنظیم عملکرد درست کلیه مفید است. زنیان خاصیت ضد تولید سنگ دارد و خطر تشکیل سنگ کلیه را کاهش می دهد. یک مطالعه نشان داده که پروتئین آنتی‌لیتیاتیک موجود در دانه‌های زنیان هم از رسوب اگزالات کلسیم و هم از رسوب فسفات کلسیم جلوگیری کرده و مانع از تشکیل سنگ کلیه خواهد شد.

دانه‌های زنیان به همراه مخلوط عسل یا سرکه به حل شدن سنگ کلیه و دفع آن با ادرار در عرض 15 تا 20 روز کمک می کند.

خواص عرق زنیان برای لاغری

خواص عرق زنیان برای لاغری ناشی از طبع گرم و تاثیر آن در بهبود هضم غذاست. هضم و دفع هر چه سریعتر غذا مانع از انباشت توده‌های چربی در بدن و افزایش وزن می‌شود. مصرف روزانه این عرق با معده خالی به حل شدن چربی بدن و کاهش وزن کمک می‌کند. همچنین می‌توانید هر روز صبح یک قاشق چای‌خوری از دانه‌های زنیان را با معده خالی مصرف کنید تا از مزایای کاهش وزن آن بهره ببرید. در نهایت زنیان با داشتن فیبر فراوان و خاصیت مسهل بودن یکی مفیدترین روش‌های گیاهی برای لاغری است.

همچنین بخوانید: کم کاری تیروئید و چاقی | کم کاری تیروئید باعث چاقی یا لاغری می شود؟

خواص عرق زنیان برای لاغری

خواص عرق زنیان برای مردان

زنیان با طبع گرمی که دارد باعث افزایش تعداد اسپرم در مردان شده و به درمان زود انزالی و ضعف قوای جنسی مردان کمک می‌کند. آقایان می‌تواند آن را با شیر مخلوط کرده برای افزایش میل جنسب پیش از خواب میل کنند.

خواص عرق زنیان برای پوست صورت

خواص عرق زنیان برای پوست ناشی از ویژکی ضد باکتری و ضد التهابی آن است که آکنه و جوش صورت را درمان می‌کند. همچنین نوشیدن ترکیب عرق زنیان رقیق شده با مقداری عسل باعث سم زدایی پوست از درون شده و پوستی شفاف و سالم‌تر به شما می‌دهد.

خواص عرق زنیان برای کبد چرب

مطالعات نشان داده است که عرق زنیان به کاهش کلسترول در کبد کمک می‌کند. از آنجاییکه زنیان حاوی اسیدهای پلی اشباع نشده و فیبر فراوان است می‌تواند در تنظیم مقدار کلسترول موثر عمل کند. در واقع زنیان باعث کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب در کبد و ارتقاء سلامت آن می‌شود.

همچنین بخوانید: درمان کبد چرب با عرق کاسنی و شاتره همراه با نحوه و زمان مصرف آن

خواص عرق زنیان برای کبد چرب

خواص عرق زنیان برای بواسیر

همانطور که گفته شد عرق زنیان خاصیت مسهل دارد و به هضم بهتر غذا کمک می‌کند. هر چقدر هضم غذا بهتر صورت گیرد دفع آن آسان‌تر بوده، احتمال یبوست کمتر است و مانع از پیشرفت بواسیر می‌شود. از امام رضا (ع) نقل شده است که زنیان با گردو بواسیر را از بین برده و بیماری را درمان می‌کند. به این منظور باید باید نصف استکان عرق زنیان یا یک قاشق چایخوری زنیان پودر شده را با دو مغز گرده خرد کرده و هنگام عصر میل کنید. این روش درمانی به خصوص برای رفع بواسیر ساچمه‌ای یا دکمه‌ای مفید است.

خواص عرق زنیان برای زنان

یکی از خواص عرق زنیان برای زنان اینست که باعث پاکسازی رحم و درمان مشکلات آن از جمله بوی بد آن می‌شود. مصرف عرق زنیان به افرادی که دچار بی‌نظمی‌های قاعدگی هستند نیز توصیه می‎شود. همچنین، این گیاه دارای خواص ضد اسپاسم و ضد درد دارد، می‌تواند به کاهش دردهای دوره پریودی هم کمک می‌کند.

استفاده عرق زنیان بیش از دوز توصیه شده در دوران بارداری ناامن تلقی می‌شود. زیرا می‌تواند باعث انقباضات رحمی شود که منجر به سقط جنین شود. بنابراین، توصیه می‌شود که در دوز توصیه شده یا پس از مشورت با پزشک استفاده شود.

همچنین بخوانید: روش آسان و خانگی درمان کیست تخمدان با عسل و سیاهدانه

خواص عرق زنیان برای بواسیر

خواص عرق زنیان برای چاق شدن

اگر به دنبال یک راه سریع برای لاغری هستید عرق زنیان را دست کم نگیرید. تاثیر خواص عرق زنیان برای چاق شدن‌هایی که حس می‌کنید کنترلی بر آن ندارید قابل‌توجه است. عرق زنیان با سرعت بخشیدن به هضم، بهبود فعالیت دستگاه گوارش، و دفع چربی‌های مضر از بدن به پیشگیری از چاق شدن کمک می‌کند.

سخن آخر

با وجود تمامی خواص گفته شده در عرق زنیان باید در مصرف آن حد اعتدال رعایت شود. عرق زنیان دارای طبع گرم و خشک است و مصرف زیاد آن به افراد دارای مزاج گرم توصیه نمی‌شود. همچنین عوارضی مانند سردرد، حالت تهوع و استفراغ نیز در موارد مصرف بیش از حد دیده شده است.


نظر خود را بیان کنید