درمان کبد چرب با عرق کاسنی

کاسنی گیاهی است خودرو که از دانه‌ها، ریشه‌ها و قسمت‌های خشک شده آن برای تهیه دارو استفاده می‌شود. این گیاه همچنین به عنوان ادویه برای طعم دادن به غذاها هم کاربرد دارد. در طب سنتی عرق کاسنی برای سلامت کبد و قلب، یبوست، تورم و سایر بیماری‌ها استفاده می شود. در ادامه فواید و درمان کبد چرب با عرق کاسنی و نحوه مصرف آن را برای شما ارائه داده‌ایم.

درمان کبد چرب با عرق کاسنی

کبد یکی از حیاتی‌ترین ارگان‌های بدن است که بیش از 500 عملکرد اساسی بدن به آن وابسته است. از جمله تنظیم هورمون‌ها، سم زدایی، سوخت و ساز چربی‌ها، تجزیه مواد شیمیایی، سنتز قند و پروتئین و دفع اوره. در واقع هر ماده‌ای که به از طریق خوردن، نوشیدن، تنفس یا تماس با پوست وارد بدن بشود، به سمت کبد هدایت خواهد شد. پس اگر این ارگان حیاتی بدن دچار اختلال در عملکرد شود، عوارض آن در همه بخش‌های بدن مشاهده می‌شود. افزایش چشمگیری در شیوع بیماری کبد چرب غیر الکلی وجود دارد. بیماری کبد چرب به تدریج در حال تبدیل شدن به یک بیماری همه گیر و همچنین یک چالش بزرگ در سراسر جهان است.

بیماری کبد چرب غیر الکلی به مجموعه ای از شرایط کبدی مانند تجمع چربی، استئاتوز کبدی یا بیماری کبدی در مرحله پایانی توصیف می‌شود. بیماران مبتلا به کبد چرب غیر الکلی بدون علامت هستند و مرگ و میر بالایی بین آنها وجود دارد. اما روش‌های درمانی مختلفی از جمله گیاه درمانی برای این بیماری وجود دارد. مصرف عرق کاسنی یکی از آنهاست.

همچنین بخوانید: درمان کبد چرب با خاکشیر جوشیده به همراه آبلیمو، ترنجبین و عسل

درمان کبد چرب با عرق کاسنی

کاسنی گیاهی علفی و چند ساله است. این گیاه حاوی ترکیبات مختلفی مانند ویتامین‌ها، پلی‌ساکاریدها، اسیدهای فنولیک، ترپنوئیدها، فلاونوئیدها، پلی فنول، … است. تحقیقات نشان داده است که ترکیبات موجود در عرق کاسنی می‌تواند در درمان بیماری کبد چرب غیر الکلی موثر باشد. مصرف عرق این گیاه برای کاهش اشتها، ناراحتی معده، یبوست، اختلالات کبد و کیسه صفرا، سرطان و تپش قلب مفید است. عرق کاسنی به علل زیر در درمان کبد چرب موثر است:

  • عرق کاسنی به عنوان یک “تونیک” برای افزایش تولید ادرار، برای محافظت از کبد و خارج کردن سموم از بدن کاربرد دارد.
  • عرق کاسنی با جوان سازی و ترمیم سلول‌های کبد به بهبود عملکرد آن کمک می‌کند
  • مصرف عرق کاستی موجب چربی زدایی و دفع صفرا شده، کبد را پاکسازی و بیماری را کنترل می کند.
  • از آنجاییکه عرق کاسنی غنی از ویتامین C است، به درمان بیماری‌های کبد از جمله کبد چرب کمک می‌کند.
  • یکی از علل بروز کبد چرب، تنبلی کبد است. مصرف عرق کاسنی به شکل صحیح فعالیت کبد را اصلاح کرده و در درمان چنین بیماری‌هایی موثر خواهد بود.
  • خواص ضد التهابی، ضد چربی خون، ضد دیابت، ضد قند خون و آنتی اکسیدان کاسنی مکانیسم های قابل قبولی را ارائه می دهد که می‌تواند مراحل مختلف پیشرفت و شدت بیماری کبدی را تحت تاثیر قرار دهد.

درمان کبد چرب با عرق کاسنی و شاتره

عرق کاسنی و شاتره هر یک به تنهایی دارای فواید زیادی برای سلامت بدن هستند و در طب سنتی جنبه درمانی دارند. این ترکیب حاوی اسید فولیک، پروتئین، کربودهیدرات، ویتامین‌های C، E، K، A و مواد معدنی پتاسیم، منیزیم، آهن و منگنز است.

تحقیقات نشان داده است داده است که مصرف مخلوط عرق کاسنی و شاتره باعث افزایش ادرار می‌شود. بیشتر شدن دفع ادرار به سم زدایی کبد و دفع صفرا به درمان کبد چرب کمک می‌کند. البته کاسنی دارای طبع سرد است و مصرف بیش از حد آن می‌تواند برای کبد مضر باشد. برای رفع این مشکل می‌توان با اضافه کردن عرق شاتره  سردی کاسنی خنثی می‌شود. این عرق باعث تنظیم عملکرد دستگاه گوارش و ترشح آنزیم‌های گوارشی و در نتیجه هضم بهتر غذا می‌شود. هضم بهتر غذا و کاهش وزن اثر قابل توجهی در بهبود کبد چرب دارد.

همچنین بخوانید: 9+1 خوراکی طبیعی و تضمین شده برای درمان خانگی کبد چرب

درمان کبد چرب با عرق کاسنی

نحوه مصرف عرق کاسنی و شاتره برای کبد چرب

برای اینکه مخلوط این عرق را تهیه کنید باید به مقادیر مساوی از عرق کاسنی و شاتره را ترکیب کنید. برای مثال نیم لیتر عرق شاتره در نیم لیتر عرق کاسنی اضافه کنید. اگر برای پاکسازی کبد و درمان کبد چرب قصد مصرف آن را دارید، باید برای مدت یکماه روزی یک لیوان از آن را نیم ساعت پیش از غذا میل کنید.

زمان مصرف عرق کاسنی برای کبد چرب

طریقه مصرف عرق کاسنی به شیوه‌ها و زمان‌های مختلف است. با این حال اگر می‌خواهید حداکثر جذب ریز مغذی‌های موجود در آن را داشته باشید بهتر است صبح‌ها پیش از میل صبحانه باشد. بهتر است عرق کاسنی را به همراه یک لیوان آب ولرم مصرف کنید.

همچنین بخوانید: انواع بیماری های کبدی کدامند؟

میزان مصرف عرق کاسنی

میزان مناسب مصرف عرق کاسنی به عوامل مختلفی بستگی دارد. پزشک با بررسی سن بیماری، علت مصرف، شدت بیماری و چند عامل دیگر آن را تعیین می‌کند. با این وجود توصیه بر این است که یک فنجان عرق کاسنی ترکیب شده با آب را یک یا دو مرتبه در روز مصرف کنید. این مقدار به کیفیت و خلوص عرق گیاهی شما نیز بستگی دارد.

سخن آخر

بیماری کبد چرب خبر از یک سبک زندگی ناسالم می‌دهد. تحرک کم، داشتن رژیم غذایی پرچرب، استفاده از دخانیات و الکل از عوامل آن هستند. پس نباید انتظار داشته باشید تنها با مصرف عرق کاسنی وضعیت کبد شما بهبود یابد. همچنین با وجود فواید مصرف عرق کاسنی برای کبد چرب، پزشکان و اطباء سنتی تاکید دارند که از مصرف خودسرانه آن پرهیز کنید. مصرف هر داروی گیاهی باید تحت نظر افراد متخصص انجام شود تا از عوارض احتمالی پیشگیری شود.


نظر خود را بیان کنید