فواید سیاه دانه برای معده

فواید سیاه دانه برای معده

امروز، قصد داریم در آلامتو یک درمان طبیعی و عالی برای معده را مطرح کنیم. ما 5 مزیت سیاه دانه برای سلامت دستگاه گوارش را گردآوری کرده ایم تا باور کنید که وقتی یک ظرف از سیاه دانه عالی را تهیه می کنید، به معنای واقعی کلمه یک جعبه ی دارویی برای تمام ناراحتی های احتمالی دارید که ممکن است از آنها رنج ببرید. پس با ما همراه باشید با فواید سیاه دانه برای معده، زخم معده و رفلاکس معده.

فواید سیاه دانه برای زخم معده

هلیکوباکتر یک باکتری هم زیست شده با انسان است و در معده زندگی میکند. این باکتری مفید است و به هضم غذاهایی که انسان توانایی هضم آن ها را به طور کامل ندارد، مانند غذاهای حاوی فیبر کمک میکند. عمدتا در لایه مخاطی زندگی می کند و به محافظت از بافت معده و روده باریک نیز کمک می کند.

هلیکوباکتری اصولا مشکلی ایجاد نمی کند. اما اگر بر اثر عوامل مختلفی شروع به تکثیر بیش از حد کند موجب التهاب معده می شود. اگر التهاب درمان نشود به مرور تبدیل به زخم معده می شود.

همچنین بخوانید: فواید سیاه دانه برای موی سر و موهای سفید و نحوه استفاده از روغن سیاه دانه

فواید سیاه دانه برای زخم معده

البته موارد دیگری هم می توانند در ایجاد زخم معده نقش داشته باشد. مانند مقدار بالای اسید معده که به احتمال زیادی مادرزادی بوده و از کودکی وجود داشته یا بر اثر عوامل محیطی مانند استرس ایجاد شود.

سیاه دانه با عفونت باکتریایی مبارزه می کند. روغن سیاه دانه توانایی فوق العاده بالایی در مبارزه با عفونت های باکتریایی، دارد. این ماده حتی عفونت های مقاوم به دارو مانند MRSA را هم می تواند رفع کند. پس مصرف سیاه دانه برای درمان زخم معده گزینه ی مناسبی می  تواند باشد.

فواید سیاه دانه برای معده و روده

سیاه دانه و روغن آن تاثیرات خوبی بر سلامت معده و روده دارند. و ما تا به این جا درباره ی تعدادی از آن ها صحبت کردیم. اما فواید سیاه دانه برای معده و روده بیش از این هاست. بطور مثال خوردن سیاه دانه یا مصرف روغن سیاه دانه با تسکین درد و گرفتگی معده همراه است. این روغن می تواند به کاهش گاز معده و نفخ معده هم کمک کند.

همچنین  سیاه دانه می تواند سوء هاضمه را تسکین دهد، سوء هاضمه یک بیماری نسبتا آزار دهنده است که اغلب با زخم معده اشتباه گرفته می شود. تنها با توجه به علائم این دو می توان آن ها را از هم متمایز کرد.ترکیبی از علائمی مانند نفخ ، آروغ ، هر نوع احساس زود هنگام سیری و نیز حالت تهوع می تواند نشان از وجود سوء هاضمه و یا سوزش سر دل باشد.

در هر حال اگر مبتلا به سوء هاضمه، التهاب معده و یا زخم در ناحیه ی معده و روده هستید می توانید طی مصر یک دوز مناسب از فواید سیاه دانه برای معده و روده بهره مند شوید.

همچنین بخوانید: فواید سیاه دانه برای قند خون و خواص آن برای درمان دیابت

فواید سیاه دانه برای معده و روده

در سال 2004 مقاله ای در مورد مطالعه روی 70 نفر از افرادی که از بیماری های فوق رنج می بردند چاپ شد. در این مقاله بیان شده که مصرف روزانه 5 میلی لیتر از روغن سیاه دانه باعث تسکین و کاهش التهاب ناشی از هلیکوباکتر پیلوری، رفع سوء هاضمه و در نتیجه درمان  زخم معده و روده خواهد شد. بنابراین مصرف روزانه 5 میلی لیتر از آن می تواند درمان مفیدی باشد.

باید توجه داشت که در مورد مشکلات گوارشی ای که بر اثر افزایش اسید معده و آسیب آن ایجاد شده اند استفاده از روغن سیاه دانه مناسب تر است. زیرا مصرف دانه های سیاه دانه می تواند موجب تحریک و تولید بیشتر اسید معده شود.

در حالی که سیاه دانه و روغن آن فوایدی زیادی برای سلامتی دستگاه گوارش دارد، اما نمی تواند جایگزین داروهایی شود که از قبل مصرف می کنید. علاوه بر این، برای تجویز هر درمانی و قبل از مصرف سیاه دانه و روغن آن حتما از پزشک خود بپرسید و با او مشورت کنید.

فواید سیاه دانه برای رفلاکس معده

به برگشت محتویات غذایی و اسید معده به مری رفلاکس گفته می شود. در نقاط مختلف لوله گوارش دریچه وجود دارد تا محتویات به قسمت قبلی برنگردند. بین معده و مری هم یک دریچه وجود دارد. این دریچه از برگشت محتویات یا اسید معده به مری جلوگیری میکند.

اگر به هر دلیلی دریچه ی مری بی دلیل باز شود یا نیمه باز بماند. محتویات و بخصوص اسید معده به مری برگشته و رفلاکس اتفاق می افتد. این موضوع موجب ایجاد حسی آزار دهنده و آسیب به مری  می شود. برای رفع این حالت در کنار تغییر سبک غذایی و زندگی از دارو یا گیاهان دارویی می توان بهره برد.

همچنین بخوانید: درمان 10 بیماری با کمک سیاه دانه

فواید سیاه دانه برای رفلاکس معده

در واقع علت اصلی رفلاکس سبک زندگی و رژیم غذایی نادرست است. با این حال برای درمان رفلاکس استفاده از سیاه دانه یک گزینه مناسب است. مصرف روغن سیاه دانه موجب کاهش تولید اسید معده می شود. در این صورت اسید کمتری برای بالا آمدن و ورود به مری وجود دارد. در نتیجه رفلاکس کاهش خواهد یافت.

فواید سیاه دانه و عسل برای معده

وجود خواص شگفت انگیز عسل در کنار فواید سیاه دانه برای معده تبدیل به یک معجون درمانی خواهد شد. عسل و  سیاه دانه ترکیبی شفا بخش با خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است. این ترکیب یک عامل دارویی قوی برای رفع مشکلات گوارشی نظیر التهاب و حتی التیام زخم های گوارشی می باشد.

عسل با داشتن آنتی اکسیدان ها منبع مهمی برای درمان التهاب معده است. توصیه می شود افرادی که به مشکلات گوارشی مبتلا هستند در کنار مصرف داروها، عسل را جایگزین قند و شکر کنند.همچنین سیاه دانه دارای مشخصات فوق العاده مغذی است. وجود مقادیر قابل توجهی مواد معدنی، ویتامین و بخصوص فیبر در آن به درمان مشکلات گوارشی کمک می کند.

همچنین بخوانید: روش آسان و خانگی درمان کیست تخمدان با عسل و سیاه دانه

فواید سیاه دانه و عسل برای معده

عوارض سیاه دانه

درست است که فواید سیاه دانه برای معده بسیار است و در اینجا هم به وضوح بیان شد. اما قطعا مضرات یا عوارضی هم دارد. عوارض سیاه دانه برای افراد مختلف متفاوت است. ممکن است برای یکی هیچ عارضه ای نداشته باشد و برای دیگری عوارض ناخوشایندی ایجاد کند.

اما اصولا تعدادی قاعده ی کلی وجود دارد که مطالعه ی آن ها خالی از سود نخواهد بود. مصرف مقدار زیاد سیاه دانه در دوران بارداری و شیردهی خطرناک است. پس در این دوران مراقب دوز مصرفی باشید یا از سیاه دانه در این دوران استقاده نکنید.

در دوران قبل از جراحی و بعد از آن یا در صورت وجود خونریزی از سیاه دانه استفاده نکنید. زیرا لخته شدن خون کند می شود و خونریزی افزایش می یابد. در دوره ی عادت ماهانه بهتر است که از این ماده استفاده نکنید. همچنین مصرف سیاه دانه در کودکان طی مدت کوتاهی ایرادی ندارد. اما برای زمان بیشتری به هیچ عنوان توصیه نمی شود.


نظر خود را بیان کنید