فواید سیاه دانه برای قند خون و خواص آن برای درمان دیابت

طریقه مصرف سیاه دانه برای کاهش قند خون

فواید سیاه دانه برای قند خون

دیابت یک بیماری مزمن شایع است که در آن بدن قادر به پردازش گلوکز خون نیست که بخش بسیار بزرگی از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند. این بیماری مادام العمر بدون درمان است، اما می‌توان با ترکیبی از داروها و تغییرات سبک زندگی آن را کنترل کرد. بسیاری از افراد دیابتی برای بهبود شرایط خود به درمان‌های طبیعی مثل سیاه دانه روی می‌آورند. فواید سیاه دانه برای قند خون به عنوان داروهای گیاهی باستانی سابقه‌ای کهن دارد. در این مقاله به خواص سیاه دانه و طریقه مصرف سیاه دانه برای کاهش قند خون می‌پردازیم.

فواید سیاه دانه برای قند خون

دانه‌های سیاهدانه حاوی ترکیبات ضروری مورد نیاز بدن ما برای انجام عملکردهای اساسی و تقویت ایمنی هستند. بیماران دیابتی، به ویژه آنهایی که از دیابت نوع 2 رنج می‌برند، می توانند تخم سیا‌ه‌دانه یا روغن سیاه دانه را در رژیم غذایی خود اضافه کنند تا از مزایای این ترکیبات بهره ببرند. روغن سیاه دانه سرشار از آهن و ویتامین C است که سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند. مصرف مکمل‌های زیره سیاه نیز می‌تواند سلامت کلی بیماران دیابتی را تقویت کند.

فواید سیاه دانه برای قند خون بخاطر وجود تیموکینون است. تیموکینون، یکی از ترکیبات فعال موجود در روغن سیاه دانه است که خاصیت کاهش قند خون دارد. مطالعات نشان داده است که مصرف منظم مکمل‌های حاوی روغن سیاه دانه می‌تواند مزایای بالقوه‌ای برای افراد دیابتی داشته باشد. با این حال، تحقیقات بیشتری برای بررسی اثرات روغن سیاه دانه ارگانیک بر بدن انسان مورد نیاز است.

همچنین بخوانید: برای پایین آوردن قند خون در بارداری چکار کنیم و چه بخوریم؟

فواید سیاه دانه برای قند خون

 

خواص سیاه دانه برای دیابت

در اینجا خواص باورنکردنی سیاه دانه یا روغن سیاه دانه برای دیابت آورده شده است:

 1. اثرات کاهش قند خون توسط روغن سیاه‌دانه توجه محققان و بیماران دیابتی را به خود جلب کرده است. مطالعات نشان داده سیاهدانه با تنظیم سطح گلوکز خون، به جلوگیری از شروع دیابت و کاهش شدت بیماری کمک میکند. این مطالعه همچنین نشان داد که سیاه دانه فعالیت سلولی را تحریک کرده و به فرآیند تولید انسولین کمک می‌کند. همینطور با افزایش حساسیت به هورمون، قند خون را کاهش می‌دهد.
 2. سطح کلسترول را تنظیم می‌کند. دیابتی‌ها در معرض افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی هستند. زیرا دیابت تمایل به کاهش سطح کلسترول خوب یا (HDL) و افزایش سطح کلسترول بد یا (LDL) دارد. سیاه دانه با بهبود سطح کلسترول خوب به کاهش این خطر کمک می‌کند. زیرا سرشار از اسیدهای چرب چند و تک غیر اشباع است. سیاه دانه کلسترول ندارد و افزودن آن به رژیم غذایی سطح LDL خون و تری گلیسیرید خون را کاهش می‌دهد.
 3. با التهاب مبارزه می‌کند. هایپرگلیسمی یا افزایش سطح قند خون نیز با افزایش التهاب در بدن مرتبط است. در نتیجه، افرادی که از دیابت نوع 2 رنج می‌برند، در معرض سطوح بالایی از التهاب هستند. اینجاست که سیاه‌دانه وارد می‌شود. تحقیقات نشان داده است که وارد کردن روغن سیاه‌دانه در رژیم غذایی روزانه‌ می‌تواند علائم التهاب و استرس اکسیداتیو را در بدن کاهش دهد.
 4. روغن سیاه دانه فشار خون را کنترل می‌کند.

پتاسیم، یک ماده معدنی ضروری، مورد نیاز بدن است زیرا نقش مهمی در کنترل فشار خون دارد. سطح پتاسیم در افراد دیابتی به شدت کاهش می‌یابد و باعث عدم تنظیم فشار خون می شود. دانه‌های سیاهدانه منبع غنی پتاسیم هستند. بنابراین می‌توانند به مبارزه با کمبود پتاسیم در بیماران دیابتی و کنترل فشار خون کمک کنند.

 1. روغن سیاه دانه و کاهش وزن

چاقی یک عامل خطر برای دیابت است. افراد مبتلا به دیابت نوع 2 اغلب نیاز به کاهش وزن دارند زیرا به کنترل دیابت کمک می کند. روغن سیاه دانه با کاهش اشتها و بهبود سلامت دستگاه گوارش به کاهش وزن کمک می‌کند. همچنین می تواند متابولیسم را افزایش داده و کالری بسوزاند.

همچنین بخوانید: چگونه جلوی پیشرفت دیابت را بگیریم؟

فواید سیاه دانه برای قند خون

آیا سیاه دانه قند دارد؟

سیاه دانه ها تخم‌های سیاه کوچکی هستند که مزه و طعم تلخی دارند. این نشان می‌دهد سیاه دانه قند ندارد. اگر بخواهیم ترکیبات موجود در این دانه‌های ریز را تفکیک کنیم به ترتیب زیر خواهد بود:

 • چربی کل 15 گرم 23 درصد
 • چربی اشباع 0.5 گرم 2%
 • کلسترول 0 میلی گرم 0٪
 • سدیم 88 میلی گرم 3 درصد
 • پتاسیم 1694 میلی گرم 48 درصد
 • کربوهیدرات کل 52 گرم 17 درصد
 • فیبر رژیمی 40 گرم 160 درصد
 • پروتئین 16 گرم 32 درصد
 • ویتامین سی 35%
 • کلسیم 119%
 • آهن 102%
 • ویتامین دی  0%
 • ویتامین ب-6  25٪
 • کوبالامین 0%
 • منیزیم 96%
همچنین بخوانید: درمان 10 بیماری با کمک سیاه دانه

آیا سیاه دانه قند دارد

طریقه مصرف سیاه دانه برای کاهش قند خون

آیا می دانید چگونه از سیاه دانه برای دیابت استفاده کنیم؟ در ادامه چند روش اضافه کردن سیاهدانه به رژیم غذایی ارائه کرده‌ایم:

 1. روغن سیاه دانه برای کاهش قند خون

ما می‌توانیم تخم‌های سیاه دانه یا روغن سیاه دانه را برای دیابت در رژیم غذایی روزانه خود بگنجانیم. هر روز یک قاشق چای‌خوری روغن سیاه دانه را به غذای خود اضافه کنید تا از مزایای آن بهره‌مند شوید. همچنین می‌توانید روغن سیاه دانه را با مخلوط‌کردن آن با عسل مصرف کنید.

 1. پودر سیاه دانه برای دیابت

اطمینان حاصل کنید که سیاه دانه های شما هیچ رطوبتی ندارند. آنها را با استفاده از آسیاب برقی یا دستی خرد کنید تا پودر ریز به دست آید. پودر را در یک ظرف دربسته نگهداری کنید. شما میتوانید این پودر را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید. پودر سیاه دانه به کاهش مقاومت به انسولین کمک می کند.

 1. خوردن سیاه دانه برای قند خون

اگر به دنبال حداکثر استفاده از سیاه دانه هستید می توانید آن را در غذاهای خود بگنجانید. می‌توان آن را هنگام پخت به نان اضافه کنید، یا روی سوپ‌ها، خوراک‌ها و سیب‌زمینی سرخ‌شده بپاشید. می‌توان آنها را آسیاب کرد و با چاشنی‌های دیگر مانند خردل، رازیانه و زیره مخلوط کرد. این می‌تواند یک راه سالم جهت مصرف سیاهدانه برای کاهش سطح گلوکز خون باشد.

 1. جوشانده یا عصاره سیاه دانه برای کنترل دیابت

سیاه دانه ها را به مدت 5 دقیقه در آب بجوشانید. اجازه دهید مدتی خنک شوند. اکنون محلول را صاف کرده و آنها را مصرف کنید. همچنین می توانید سیاه دانه ها را آسیاب کرده و له کنید تا خمیری به دست آید. این خمیر را می توانید بر اساس نیاز مصرف کنید.

سخن آخر

مطالعات نتایج مثبتی را در مورد مصرف سیاه دانه به عنوان یک درمان موثر برای دیابت نشان داده اند. با این حال، هنوز نیاز به انجام آزمایشات بالینی بزرگ مقیاس است تا به طور کامل ایمنی آن را برای افرادی که بیماری‌های دیگر (علاوه بر دیابت) دارند، تایید شود. و همچنین باید احتمال تداخل روغن سیاه دانه با سایر داروها بررسی شود. اگر قصد دارید از سیاه دانه برای کاهش قند خون استفاده کنید، ابتدا با پزشک خود مشورت کنید. آنها می توانند مزایا و معایبی مصرف روغن سیاه دانه بر سلامت فعلی شما مشخص کنند. اگر این مطلب برای شما مفید بود، می‌توانید آن را در دیگر شبکه‌های اجتماعی به اشتراک بگذارید.


نظر خود را بیان کنید