برای جلوگیری از یبوست چه بخوریم؟

چگونه از شر یبوست خلاص شویم؟

جلوگیری از یبوست

یبوست یکی از مشکلات شایعکه افراد مبتلا به آن دشواری به اجابت مزاج دارند و حرکت روده بسیار سخت و دردناک می‌شود.

علت های متعددی وجود دارد که فرد دچار یبوست می شود که از جمله آن ها می توان به بیماری های دستگاه گوارش و عوارض جانبی برخی از دارو ها اشاره کرد.

خوشبختانه،بسیاری از غذاها وجود دارد که افراد مبتلا با خوردن آن می توانند یبوست خود را از بین ببرند و یا از بوجود آمدنش جلوگیری کنند.

در این مقاله 7 مواد غذایی را معرفی می کنیم که یبوست را تسکین می دهند و یا از بین می برند این مواد غذایی مقدار زیادی فیبر دارند که به درمان یبوست کمک می کنند.


 1. لوبیا

لوبیا بیش از ده گرم فیبر در هر فنجان دارد که بیش از دیگر مواد دارای فیبر می باشد.لوبیا یک مخلوط خوبی از فیبر محلول و نامحلول است که هر دوکمک می کند که مواد غذایی به راحتی در روده حرکت کنند.

انواع مختلف لوبیا:

 • نخود چشم سیاه
 • لوبیای قرمز
 • لوبیا چیتی
 • لوبیا قلوه ای
 • لوبیا سفید

که استفاده آن ها در سالاد ، سوپ، گوشت یا ماکارونی بسیار مفید خواهد بود.


 1. کیوی

میوه ای است که گوشتسبزلذیذ دارد ؛معمولا یک کیوی متوسط حدود2.5 گرم فیبرو مقدار زیادی از ویتامین ها ومواد مغذی که برای سلامت به خصوص روده مفید است را دارا می باشد.

کیوی میوه ای است که حتی می شود با پوست نیز مصرف کرد البته مردم بیشتر ترجیح می دهند که فقط از گوشت آن مصرف کنند.

مطالعات در سال 2013 نشان داد که خوردن کیوی حرکات روده را منظم تر می کند و خوردن دو کیوی در روز حرکات روده در بزرگسالان مبتلا به یبوست را افزایش می دهد.


 1. سیب زمینی شیرین

سیب زمینی شیرین پخته باپوست دارای3.8گرم فیبر است که می تواند کمک خوبی به حرکت درون روده بکند.این محتوای فیبر بالا در سیب زمینی شیرین به جلوگیری از یبوستک مک می کند.

پوست سیب زمینی نیز دارای فیبر فراوانی است .


 1. ذرت بو داده

ذرت بو داده یک انتخاب خوب برای یک میان وعده با فیبر بالا است که می تواند به تسکین یبوست کمک کند.

سه فنجان ذرت بو داده دارای3.5گرم فیبر،و کمتر از 100کالری است که برای افرادی که رژیم دارند نیز مناسب است.

اما خوردن پاپکورن کره ای و یا با طعم های دیگر حاوی مقدار فراوانی کالری خواهد بود به همین علت باید دقت کافی داشته باشید.


 1. آجیل

بادام و گردو فیبر بیشتری نسبت به سایر آجیل ها دارند و فقط یک اونس بادام ( حدود 35 عدد ) دارای 3.5 گرم فیبر می باشد و یک اونس گردو دارای 2.7 گرم فیبر می باشد.

دانه کنجد نیز دارای فیبر کافی می باشد و یک قاشق کنجد 1.1 گرم فیبر دارد . دانه کدو تنبل دارای فیبر بسیار بالایی است و یک اونس آن 5 گرم فیبر دارد اما باید توجه داشت که دانه ها کالری زیادی دارند و باید از ان ها کمتر استفاده کرد.


 1. گلابی ، آلو ،سیب

گلابی معمولی باپوست 5 تا 6 گرم فیبر دارد و برای کودکان مبتلا به یبوست بسیار کارایی دارد.


 1. انواع توت ها

انواع توت های خوشمزه و مفید که شامل :تمشک ، توت ،زغال اخته،و توت فرنگی و … می شوند دارای فیبر قابل قبولی هستند که به درمان یبوست کمک می کنند.

مواد دیگری نیز وجود دارد که به درمان یبوست کمک می کنند اما خوراکی های فوق هم فراوانی خوبی دارند و هم مفید تر از بقیه مواد غذایی هستند.


نظر خود را بیان کنید