تامپون قاعدگی و استخر

اگر قصد دارید از تامپون قاعدگی برای کنترل خونریزی این دوران استفاده کنید، مهم است که اطلاعات کافی درباره طرز استفاده و عوارض آن بدست آورید. در این پست می‌گوییم تامپون قاعدگی چیست و درباره استفاده از آن در استخر توضیحاتی ارائه می‌دهیم.

تامپون قاعدگی چیست

تامپون قاعدگی یکی محصولات بهداشتی یکبار مصرف است که به شکل استوانه کوچک فشرده و با استفاده از مواد جاذب ساخته می‌شوند. این محصول طوری طراحی شده اند که با یا بدون اپلیکاتور وارد واژن می شوند و خون قاعدگی شما را جذب می کند.

درست مانند پدها، تامپون‌های پریود در اندازه‌ها یا با قدرت‌ جذب‌های مختلف هستند که بسته به میزان خونریزی قاعدگی‌تان استفاده می‌شوند. تامپون‌هایی برای خونریزی‌های سبک، معمولی و سنگین وجود دارد. بیشتر دختران جوان در چند دوره اولیه خود با نوار بهداشتی شروع می کنند. اما بسیاری از آنها بعداً برای راحتی بیشتر به تامپون روی می آورند. با تامپون واژینال می‌توانید در ورزش، کلاس بدنسازی و حتی شنا شرکت کنید.

تامپون‌ها با استفاده از مواد فوق جاذب مانند الیاف پنبه، الیاف ابریشم مصنوعی یا گاهی اوقات ترکیبی از این دو ساخته می‌شوند. این مواد به صورت متراکم با هم فشرده شده و شکل استوانه‌ای شکل می گیرند. تامپون در تماس با خون قاعدگی منبسط می‌شود و اندازه آنها بزرگتر می‌شود. یک تامپون به راحتی بین دیواره‌های واژن قرار می‌گیرد و خون پریود شما را به طور قابل توجهی جذب می‌کند.

تامپون‌هایی که توسط FDA تایید می‌شوند باید یک بار استفاده شوند و سپس دور ریخته شوند. هیچ تامپونی نباید بیش از یک بار استفاده شود.

همچنین بخوانید: معرفی قرص باز شدن پریود و سریع ترین روش باز شدن قاعدگی

تامپون قاعدگی چیست

طرز استفاده از تامپون قاعدگی

استفاده از تامپون در ابتدا ممکن است کمی ناخوشایند و دلهره‌آور باشد. مطمئن باشید که تامپون به قسمت‌های داخلی بدن شما نمی‌رود و در آنجا گم نمی‌شود. دهانه رحم بسیار کوچک است و این اجازه را به تامپون نمی‌دهد. پس جای نگرانی نیست.

 • پیش از استفاده از تامپون تمام دستورالعمل‌های روی بسته بندی را دنبال کنید. حتی اگر قبلا از تامپون استفاده کرده اید.
 • قبل و بعد از استفاده از تامپون دست های خود را بشویید. این به کاهش گسترش باکتری ها کمک می کند.
 • در وضعیتی بنشینید که برای شما راحت باشد. اگر چمباتمه بزنید یا روی صندلی توالت بنشینید و پاهای خود را از هم باز کنید یا به سادگی یکی از پاهای خود را بالا بگذارید و به راحتی آن را روی چهارپایه یا حتی صندلی توالت قرار دهید، قرار دادن تامپون آسان تر است.
 • به سادگی می‌توانید از انگشتان خود برای قرار دادن آنها در جای خود استفاده کنید. برخی از تامپون‌ها دارای اپلیکاتورهای پلاستیکی یا مقوایی هستند که به شما کمک می‌کند آن را به درستی وارد کنید.
 • همچنین یک رشته کوچک به تامپون متصل هستند که بیرون کشیدن آنها را آسان می‌کند. این نخ آنقدر محکم است که در حین بیرون کشیدن تامپون پاره نشود.
 • هر تامپون را هر 4 تا 8 ساعت عوض کنید. هرگز یک تامپون را بیش از 8 ساعت استفاده نکنید.
همچنین بخوانید: خارش واژن در پریودی نشانه چیست و روش های درمان آن به چه صورت است؟

طرز استفاده از تامپون قاعدگی

تامپون قاعدگی و استخر

اگر درباره استفاده از تامپون قاعدگی و استخر رفتن شک دارید، باید بگویم یکی از بهترین انتخاب‌ها است. شنا کردن با تامپون کاملاً بی‌خطر است. هنگامی که تامپون وارد بدن می‌شود، در واژن قرار می‌گیرد تا جریان خون قاعدگی را جمع کند. بقیه واژن در طول شنا تقریباً بسته می‌ماند، بنابراین تبادل مایعات زیادی بین آنچه در واژن و آب خارج است وجود ندارد.

البته مهم است که وقتی از آب بیرون می‌روید، تامپون را عوض کنید چون ممکن است کمی از آب استخر را جذب کرده باشد. در غیر این صورت تامپون اشباع شده و خون پریود شما را جذب نخواهد کرد.

عوارض تامپون قاعدگی

باید در کنار مزایای استفاده از این محصول بهداشتی، بر عواض تامپون قاعدگی نیز آگاه باشید. این عوارض عبارتند از:

 1. بوی بد واژن در اثر ماندن طولانی مدت تامپون
 2. سندرم شوک سمی (TSS). سندرم شوک سمی (TSS) یک بیماری نادر و بالقوه تهدید کننده زندگی است که تصور می‌شود در اثر عفونت با انواع خاصی از باکتری‌ها ایجاد می‌شود. زنانی که پریود می‌شوند بیشتر در معرض خطر ابتلا به TSS هستند، زیرا تصور می‌شود با استفاده از تامپون مرتبط است. پیشنهادات برای کاهش خطر TSS شامل تعویض منظم تامپون (پیش از 8 ساعت) و استفاده از پد به جای تامپون در طول شب است.
 3. زنان را در معرض خطر عفونت های مکرر واژن قرار می دهد.
 4. باعث افزایش درد و ناراحتی قاعدگی می‌شود.
 5. مواد شیمیایی خشن موجود در تامپون‌ها می‌تواند منجر به عفونت یا حساسیت و راش شود.
 6. استفاده از برخی تامپون‌ها می‌تواند زنان را در معرض خطر سرطان سینه یا اندومتریوز قرار دهد، و علت آن وجود ماده‌ای به نام گلایفوسیت (glifosate) است.
 7. دئودورانت‌های استفاده شده در تامپون می‌توانند باعث ناباروری شوند.
 8. سموم دفع آفات و علف‌کش‌هایی که در هنگام پرورش پنبه استفاده می‌شوند و می‌تواند در در تامپون‌ها باقی مانده و باعث سرطان شوند.
 9. فتالات‌ها که به آنها نرم کننده نیز می‌گویند، ظاهری صاف به تامپون‌ها می‌بخشد که می‌تواند منجر به آسیب‌های متعدد اندام شود.
همچنین بخوانید: علائم بارداری بعد از چند روز ظاهر می‌شود؟ تفاوت علائم بارداری و پریود

عوارض تامپون قاعدگی

تامپون قاعدگی برای مجردها

گذاشتن تامپون می تواند پرده بکارت دختر را کشیده و حتی پاره کند، اما این امر رایج نیست. به همین دلیل استفاده از آن در جوامعی و گروه‌هایی که هنوز به داشتن پرده بکارت به عنوان یک ارزش اخلاقی نگاه می‌شود، توصیه نمی‌شود! با این وجود از آنجاییکه فرم‌های مختلفی از پرده بکارت وجود دارد، می‌توانید برای استفاده از تامپون برای مجردها با یک متخصص مشورت کنید.

سخن آخر

برخی از دختران استفاده از نوار بهداشتی را ترجیح می‌دهند در حالیکه برخی دیگر با تامپون راحت‌تر هستند. تامپون قاعدگی به شما این امکان را می‌دهند که در طول دوره قاعدگی خود فعالیت بدنی داشته باشید. بدون اینکه نگران لکه دار شدن لباس های خود باشید. نوار بهداشتی، تامپون، شورت پریودی، کاپ قاعدگی انواع محصولات قاعدگی هستند که انتخاب آن به میزان خونریزی و سلیقه شما بستگی دارد. اگر در مورد چیزی مطمئن نیستید، با شخصی که به او اعتماد دارید صحبت کنید و محصولات مختلف را امتحان کنید تا آگاهانه انتخاب کنید.


نظر خود را بیان کنید