معرفی قرص باز شدن پریود و سریع ترین روش باز شدن قاعدگی

روش باز شدن پریود به صورت گیاهی و با قرص

سریع ترین روش باز شدن قاعدگی

تاخیر در پریودی یا نامنظم شدن آن می‌تواند دلایل مختلفی از جمله عفونت، سندرم تخمدان پلی کیستیک، استرس و غیره داشته باشد. این مسئله می‌تواند با عوارضی مثل سردرد، ریزش مو، آکنه، تغییر در بینایی، درد لگن و … همراه باشد. به همین دلیل افراد به دنبال راهی برای شروع قاعدگی هستند. در این مقاله از آلامتو به معرفی قرص باز شدن پریود و سریع ترین روش باز شدن قاعدگی و برخی گیاهان در این زمینه می‌پردازیم.

سریع‌ترین روش برای مشکل تاخیر در دوره ماهیانه مصرف قرص باز شدن پریود است. اما پیش از مصرف آن باید دلیل نامنظم شدن این چرخه را پیدا کنید و از مصرف خودسرانه این قرص‌ها پرهیز کنید. پزشک با معاینه شما و در صورت لزوم انجام آزمایش و سونوگرافی این مسئله را تشخیص می‌دهد.

در صورتیکه از عدم بارداری خود اطمینان دارید، تاخیر در قاعدگی ممکن است به دلایل زیر باشد: کیست تخمدان، اختلال در غده تیروئید، استرس، افزایش یا کاهش وزن شدید، ورزش سنگین، بیماری‌های رحمی، مصرف داروهای ضد افسردگی و فشار خون.

همچنین بخوانید: خارش واژن در پریودی نشانه چیست و روش های درمان آن به چه صورت است؟

سریع ترین روش باز شدن قاعدگی

انواع قرص باز شدن پریود عبارتند از:

 1. قرص مپرات (Meprate). این قرص باید با تجویز پزشک باشد. مپرات نوعی داروی هورمونی حاوی مدورکسی پروژسترون است که به تنظیم پریودی نامنظم یا باز شدن پریود کمک می‌کند.
 2. قرص Kai Menstrual. به رفع مشکلات پریودی کمک می‌کند و بی‌نظمی‌های قاعدگی را کنترل می‌کند.
 3.  قرص دوفاستون (Duphston). این قرص نوعی پروژسترون مصنوعی به حساب می‌آید وتاثیر آن بر بدن مانند هورمون زنانه پروژسترون است.
 4. قرص (مدروکسی پروژسترون) Medroxyprogesterone. این دارو هم به عنوان جایگزین هورمون پروژسترون تجویز می‌شود. مصرف آن سیکل قاعدگی را تنظیم می‌کند. افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی، کبدی، خونریزی واژن نباید از آن مصرف کنند.
 5. قرص پروورا (Provera). این قرص برای تنظیم هورمون‌های زنانه تجویز می‌شود. ترکیب اصلی این قرص هم مدروکسی پروژسترون است که چرخه قاعدگی را منظم می‌کند.
همچنین بخوانید: تنظیم و درمان قاعدگی نامنظم و درد قاعدگی با رازیانه همراه با طریقه مصرف آن

انواع قرص باز شدن پریود

سریع ترین روش باز شدن قاعدگی

سریعترین روش‌ باز شدن قاعدگی را در دو دسته استفاده از داروهای هورمونی و گیاهانی تقسیم کرد.

داروهای هورمونی عبارتند از:

 • آمپول پروژسترون. سریعترین روش باز شدن پریودی تزریق آمپول پروژسترون است. این آمپول حاوی هورمون زنانه پروژسترون است که کمبود ترشح این هورمون توسط بدن را جبران می‌کند. اثر بخشی این آمپول 12 ساعت خواهد بود.
 • قرص پروژسترون. این قرص طی یک تا چهار ساعت جذب خون می‌شود و شروع به تاثیر می‌کند. برای جذب بهتر لازم است آن را همراه با غذا مصرف کنید.
 • شیاف پروژسترون. این شیاف دارای هورمون فعال پروژسترون است. برای مصرف باید آن را داخل واژن قرار داد تا پس از ذوب از رگ‌های این ناحیه جذب شود. زمان اثربخشی آن 4 ساعت است.
 • کرم پوستی پروژسترون. این کرم کمبود هورمون‌های زنانه در بدن را جبران می‌کند و سیکل قاعدگی را تنظیم می‌کند.

روش باز شدن پریودی با درمان خانگی

 • ویتامین C. این ویتامین باعث افزایش سطح استروژن و کاهش پروژسترون باعث انقباضات رحم، ریختن دیواره آن و شروع قاعدگی می‌شود. خوراکی های حاوی ویتامین C شامل مرکبات، توت‌ها، اسفناج، گوجه فرنگی و …
 • آناناس. آناناس منبعی غنی از آنزیم برمالین (bromelain) است. این آنزیم روی استروژن و دیگر هورمون‌های بدن تاثیر می‌گذارد و چرخه قاعدگی را تنظیم می‌کند. با مصرف آناناس برای حداقل سه روز به باز شدن پریود خود کمک کنید.
 • زعفران. دمنوش زعفران موجب افزایش انقباضات رحم می‌شود و برای باز شدن سریع پریود مفید است. به این منظور باید زعفران را به مدت 10-15 دقیقه دم کنید و روی 3-2 فنجان از آن میل کنید.

قرص باز شدن پريود گیاهی

 1. جنوسیا آشوکا. اگر به دنبال قرص باز شدن پریود هستید این یکی می‌تواند به شما کمک کند. جنوسیا آشوکا از عصاره‌های گیاهی تهیه شده و سیکل پریودی را تنظیم می‌کند.
 2. کپسول hashmi herbal lady. این قرص به شما کمک می‌کند که خیلی زود پریود شوید و چرخه قاعدگی شما به حالت عادی برگردد.
 3. قرص جیناون (Gynaeven). این قرص دارای مکمل‌های گیاهی است بر گردش خون و تنظیم هورمون‌ها تاثیر می‌گذارد.
 4. قرص بلک کوهوش (Black Kohosh). این قرص گیاهی باعث تنظیم هورمون‌های زنانه می‌شود. این دارو برای زنان دارای سابقه سرطان سینه مضر است.
 5. قرص شاتواری ول وومن (Well Woman). این داروی گیاهی باید به صورت روزانه مصرف شود. ویتامین ها و عناصر موجود در آن از جمله آهن، مس، ید و … باعث تقویت سیستم ایمنی و تنظیم دوره ماهانه می‌شود.

اسپند برای باز شدن قاعدگی

اسپند دارای طبع گرم است و در طب سنتی برای افزایش قاعدگی یا باز شدن آن استفاده می‌شود. در این روش باید هر شب پیش از خواب 3 تا 4 دانه اسپند بخورید و آن را برای 40 شب ادامه دهید. اسپند مزه تلخی دارد و باید آن را بدون جویدن و با آب قورت بدهید.

همچنین بخوانید: رنگ کردن مو در زمان پریود چه مشکلی دارد و حکم شرعی آن چیست؟

اسپند برای باز شدن قاعدگی

کنجد برای باز شدن قاعدگی

استفاده از کنجد برای باز شدن قاعدگی یکی از سریع‌ترین روش‌های خانگی است. کنجد باعث شدن شدن عضلات رحم می‌شود، به همین منظور در زایمان هم مصرف می‌شود. باید 150 گرم کنجد را پودر کنید و در دو لیوان آب جوش بریزید. شیره تهیه شده را هر روز در دو وعده صبح و شب با یک لیوان آب بنوشید.

سیاه دانه برای باز شدن قاعدگی

استفاده از سیاه دانه برای باز شدن قاعدگی به خاطر طبع گرم آن است. این دانه ریز در طب سنتی به عنوان گیاه قاعده آور شناخته می‌شود. مواد محرک موجود در سیاهدانه به تحریک و تقویت رحم کمک می‌کند. باید 100 گرم سیاه دانه نیم کوب را در 200 گرم عسل ریزید و روزی یک قاشق مرباخوری میل کنید.

گلپر برای باز شدن قاعدگی

یکی دیگر از درمان‌های خانگی تنظیم پریودی استفاده از گلپر برای باز شدن قاعدگی است. در این روش باید 3.5 گرم از آن را به مدت چند روز متوالی مصرف کنید.

پونه برای باز شدن قاعدگی

پونه در میزان هورمون‌های استروژن و پروژسترون تاثیر گذاشته و به تنظیم سیکل پریودی کمک می‌کند. به این علت است که پونه برای باز شدن قاعدگی توصیه می‌شود. شما می‌توانید آن را به صورت دمنوش تهیه کرده و روزانه میل کنید.

سخن آخر

در این مقاله برخی از روش‌های دارویی و گیاهی برای باز شدن پریود ارائه شد. اما توجه کنید که هرگز نباید بدون مشورت با پزشک و پیش از معاینه و تشخیص علت از این قرص‌ها استفاده کنید. مصرف خودسرانه داروهای گیاهی هم می‌تواند همراه با عوارض جدی باشد. اگر شما تجربه‌‌ی مصرف این داروهای گیاهی و قرص‌های هورمونی را دارید، می‌توانید آن را در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.


نظر خود را بیان کنید