قاعدگی با رازیانه

کاهش درد و تنظیم قاعدگی با رازیانه در طب سنتی سابقه طولانی دارد. این گیاه معطر که معمولاً به شکل دمنوش و عرق رازیانه مصرف می‌شود. رازیانه با دارا بودن هرمون استروژن در درمان بی نظمی قاعدگی و کاهش درد این دوران موثر است. در ادامه به دیگر موارد استفاده و فواید خوردن رازیانه می‌پردازیم.

درمان بی نظمی قاعدگی با رازیانه

رازیانه یک گیاه موثر برای درمان پریودهای نامنظم است. از آنجاییکه این گیاه حاوی استروژن است می‌توان در موارد اختلالات هورمونی به درمان بی‌نظمی قاعدگی با رازیانه اقدام کرد. مصرف آن به تعادل هورمون‌ها و افزایش تخمک‌گذاری کمک می کند. استفاده از گیاهان داروی به دلیل عدم وجود مواد شیمیایی بر مصرف دارو ارجحیت دارد. همانطور که می‌دانید مصرف داروهایی شیمیایی برای درمان بی نظمی قاعدگی می‌تواند با عوراض جانبی همراه باشد.

شما می‌توانید رازیانه را به شکل‌های مختلف مصرف کرده و از خواص آن بهره ببرید، از جمله:

  • خیس کردن آن برای یک شب، و صبح روز بعد مایع را صاف کرده و بنوشید.
  • از دانه‌ها برای تهیه دمنوش استفاده کنید. این روش بیشترین میزان خواص را ارائه می‌دهد.
  • دانه‌های رازیانه را بجویید.
  • عرق رازیانه را مصرف کنید.
همچنین بخوانید: لیست کارهایی که نباید در زمان قاعدگی انجام داد

درمان بی نظمی قاعدگی با رازیانه

تنظیم قاعدگی با دمنوش رازیانه

دانه های رازیانه حاوی ترکیبی به نام Emmenagogue هستند که به تنظیم قاعدگی کمک می‌کند. آنها روند قاعدگی را تقویت می‌کنند و همچنین برای مصرف در دوره‌های قاعدگی سالم مفیدند زیرا به تسکین گرفتگی عضلات کمک می‌کنند. برای تنظیم قاعدگی با دمنوش رازیانه باید 2 قاشق غذاخوری دانه رازیانه را در یک لیوان آب بجوشانید، صاف کنید و این آب را به طور منظم دو بار در روز بنوشید.

همچنین بخوانید: درمان یائسگی زودرس با قرص ال دی، لیزر، طب سوزنی و طب سنتی

درمان درد قاعدگی با رازیانه

درمان درد قاعدگی با رازیانه

90 درصد از زنان گزارش می‌دهند که حداقل در برخی مواقع دچار دردهای قاعدگی می‌شوند. این به دلیل التهاب در لایه داخلی رحم ایجاد می‌شود. در حالیکه برخی از زنان می‌توانند آنرا تحمل کنند، برای برخی این یک مصیبت جدی است که نیاز به مداخله پزشکی یا دارو دارد.

رازیانه از زمان های بسیار قدیم یک درمان سنتی برای کاهش گرفتگی عضلات بوده است. چه پیاز، ساقه یا ادویه، هر قسمت از رازیانه برای مصرف استفاده می شود. دانه‌های رازیانه قطعاً نسبت به سایر قسمت های گیاه محبوب هستند.

دانه های رازیانه مملو از نوعی روغن فرار به نام آنتول، همراه با سایر مواد شیمیایی گیاهی قوی هستند که در آرام کردن گرفتگی عضلات موثر هستند. این فیتوکمیکال‌ها همچنین شامل فیتواستروژن‌ها هستند، «ترکیبات شبیه استروژن که در گیاهان یافت می‌شوند. یک بار در ماه، آن فیتواستروژن ها ممکن است بهترین دوست یک زن باشند.

یکی از خواص مصرف رازیانه این است که زنان حدود 10 درصد بیشتر خونریزی می‌کنند. گرفتگی‌های قاعدگی به دلیل انقباض شدید رحم ایجاد می‌شود که جریان خون آن در آن به دام می‌افتد و بنظر می‌رسد رازیانه از طریق شل شدن عضلات کمک می‌کند. بنابراین، رازیانه می تواند به عنوان یک جایگزین طبیعی بی‌خطر برای تسکین گرفتگی عضلات در نظر گرفته شود.

برای تسکین دردهای قاعدگی باید 30 میلی‌گرم از دانه رازیانه را چهار بار در روز و برای سه روز ابتدایی قاعدگی مصرف کنید. شما می‌توانید دانه‌های رازیانه را برشته کنید و بجوید یا دمنوش آن را تهیه کرده و میل کنید. برای تاثیر بیشتر می‌توانید آن را با زنجبیل، دارچین و بابونه مخلوط کنید.

همچنین بخوانید: روش آسان و خانگی درمان کیست تخمدان با عسل و سیاهدانه

فواید خوردن رازیانه در دوران قاعدگی

قطع قاعدگی با رازیانه

مصرف رازیانه تنها در طول سه روز ابتدایی قاعدگی توصیه می‌شود. در برخی منابع تاکید شده است که از مصرف رازیانه در تمام دوره قاعدگی خودداری کنید. زیرا می‌تواند باعث بدتر شدن نظم قاعدگی شود. این مسئله در برخی از افراد به شکل خونریزی‌های شدید دیده شود. از طرف دیگر در عده‌ای دیگر باعث قطع خونریزی شود، زیرا نیتریت‌های موجود در رازیانه جریان خون را بهبود می‌بخشد، که می‌تواند به رحم کمک کند تا به طور موثرتر دیواره رحم را بیرون بریزد و طول قاعدگی را کوتاه کند.

همچنین بخوانید: خارش واژن در پریودی نشانه چیست و روش های درمان آن به چه صورت است؟

قطع قاعدگی با رازیانه

فواید خوردن رازیانه در دوران قاعدگی

رازیانه دارای خواص استروژنی است که ممکن است برای زنانی که دچار عدم تعادل هورمونی هستند مفید باشد. زنانی که مشکلات قاعدگی را تجربه می‌کنند می‌توانند از خواص استروژنی رازیانه بهره مند شوند. از فواید خوردن رازیانه این است که اثر متعادل کننده‌ای بر روی سیستم تولید مثل زنان دارد و جریان انرژی بدن را افزایش می دهد. به علاوه سکیل ماهیانه زنان را مرتب می‌کند و در نتیجه از مشکلات مربوط به آن می‌کاهد.

همچنین  رازیانه نفخ دوران قاعدگی را برطرف می‌کند و از دیگر فواید خوردن رازیانه در دوران قاعدگی پاکسازی رحم است. سایر مطالعات نشان می‌دهد که رازیانه می‌تواند تولید اکسی توسین و پروستاگلاندین را کاهش دهد، دو هورمونی که در پریودهای دردناک نقش دارند. یک مطالعه همچنین کاهش قابل توجهی در دردهای قاعدگی زمانی که مردم رازیانه مصرف می کردند نشان داد.

طریقه مصرف عرق رازیانه برای پریود شدن

اگر دچار بی نظمی در قاعدگی هستید باید طریقه مصرف عرق رازیانه برای پریودی شدن را دنبال کنید به این منظور باید هر شب پیش از خواب یک استکان عرق به اضافه یک قاشق عسل میل کنید. دقت کنید در سیکل قاعدگی از مصرف عرق رازیانه خودداری کنید.

سخن آخر

رازیانه در صورت استفاده به در غذا یا به صورت دمنوش و عرق دانه عملاً هیچ عارضه جانبی ندارد. اما از مصرف آن توسط مادران باردار و شیرده باید اجتناب شود. اگر شما هم از تجربه قاعدگی با رازیانه یا قطع قاعدگی با رازیانه دارید می‌توانید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.


نظر خود را بیان کنید